آلرژی پاییزی

 
 

آلرژی های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی هاست. حتی اگر قبلاً دچار آلرژی نبوده اید، ممکن است علائم آلرژی فصلی در شما بروز کند.

زمانی این حساسیت تحریک می شود که ماده آلرژن یا همان ماده حساسیت زا به پادتن های موجود در سطح ماستوسیت ها متصل شده و هیستامین ها آزاد می شوند. هیستامین نامی آشنا برای تمام افراد آلرژیک است زیرا به کرات داروی آنتی هیستامین را مصرف کرده اند. آزاد شدن هیستامین باعث بروز علائم و نشانه های حساسیت زا می شود.

آلرژی‌های فصل پاییز بر دستگاه تنفسی تحتانی تأثیر می‌گذارد. تفاوت آلرژی بهار و پاییز  در آلرژن‌های ایجاد‌کننده حساسیت است. افرادی که به گرده درختانی چون سرو، بید و اقاقیا حساسیت دارند هنگام گرده‌افشانی آنها در بهار به سرفه، عطسه و… می‌افتند و افرادی به علف‌های هرز خساسیت نشان می دهند  که معمولا در اواخر تابستان و ابتدای پاییز گرده‌افشانی می‌کنند .

*ویژگی‌های این افراد این است که با خوردن میوه‌هاو سبزیجات علائم آلرژی‌شان تشدید می‌شود.*

اگر آلرژی کسانی که به آلرژن‌های پاییز حساسیت دارند با سرماخوردگی یا بیماری ویروسی همراه شود، علائم تشدید خواهد شد. پزشکان معمولا به این افراد برای درمان هر دو بیماری باید دارو تجویز کنند.

علائم

علائم آلرژی شامل اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، آب ریزش از بینی و چشم ها،خارش و تورم پوست، پوست  خشک  و قرمز و حتی بروز جوش های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده ی آلرژی زای خاص دارد.

آجیل، خربزه، کیوی و آناناس از جمله مواد غذایی و میوه هایی به شمار می روند که مصرف آنها موجب تشدید علایم حساسیت پاییزی می شود.

پیشگیری:

مهمترین راه مقابله با ماده یا محرک های آلرژی را می توان در دوری و فاصله گرفتن از این مواد دانست.

1-زمانی که گرد و خاک یا باران های پاییزی و بهاره رخ می  دهند، از منزل خارج نشوید.

۲- هنگام راه رفتن بر روی چمنزار و انبوه برگ های ریخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنید، زیرا در این حالت، گرده گیاهان و اسپور قارچ ها در هوا زیادند.

۳- هنگام رانندگی، تهویه ماشین را روشن کنید تا مانع از ورود هوای بیرون به داخل ماشین که مملو از مواد آلرژی زاست گردد. مواقعی که در اطراف شهر هستید، پنجره های ماشین را ببندید.

۴- اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آنها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنید، یا اینکه در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید.

۵- اگر نسبت به گرد و غبار حساسیت دارید، کف اتاق ها را با جاروبرقی جارو بزنید و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسایل را پاک کنید.

6-از رفتن به فضاهای باز و پارک ها خودداری کنید.

درمان آلرژی پاییزی

هر آلرژی با توجه به شکل ظاهری، علت و همینطور شدت بروز در شخص می تواند درمان متفاوتی نسبت به سایر آلرژی ها داشته باشد. اما در ابتدا بایستی ماده حساسیت زا شناسایی شود.

نکته حائز اهمیت در درمان آلرژی این است که درمان های خودسرانه باعث تشدید آلرژی می شوند و عدم توجه به آلرژی با بروز مشکلات عدیده تنفسی، ریه ای و … بروز می کند.

برای درمان آبریزش بینی، چشمان آبکی و خارش، یکی از این داروها را با تجویز پزشک استفاده کنید:

کورتیکواستروئید: معمولا به صورت اسپری داخل بینی برای کاهش التهاب بینی استفاده می شود.

آنتی هیستامین: برای کاهش عطسه، آبریزش بینی و خارش پوست توسط غیر فعال کردن هیستامین در بدن عمل می کند.هیستامین، ماده ای است که در عکس العمل های آلرژی تولید می شود .

دکونژستانت: مواد داخل بینی را از بین می برد و برای فروکش کردن تورم و احتقان بینی مفید است.

آنتی هیستامین دکونژستانت: اثرات هر دو دارو را دارد.

قطره چشمی آنتی هیستامین: هیستامین را غیرفعال می کند.

آمپول های آلرژی: بدن را در معرض افزایش مقدار مواد آلرژی زا قرار می دهد تا بدن به این مواد عادت کند. این آمپول ها نسبت به قطره و داروها، درمان کننده بهتری برای آلرژی هستند.
اما این آمپول ها برای همه مردم مفید نیست و لازم است متخصص آلرژی تجویز کند.

عوارض

آلرژی یا حساسیت با وجود اینکه بیماری حادی نیست اما می تواند با آنچنان شدتی بروز کند که اشخاص آلرژیک را آزرده خاطر سازد و عملکرد روزانه آنها را کاهش یا متوقف کند. اما از سوی دیگر، مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین ها می توانند با عوارض دیگری همراه باشند که افراد آلرژیک را در مصرف آن دچار تردید کنند. از عوارض داروهای آنتی هیستامین می توان به مواردی مانند حالت های عصبی، خستگی، بی حوصلگی، خواب آلودگی، اضطراب، سرگیجه و … اشاره کرد.

خود درمانی در آلرژی فصلی نیز کار درستی نیست چراکه بسیاری از روش‌های درمانی عوارض خاص خود را دارند. پزشکان نسبت به استفاده خودسرانه برخی بیماران از آمپول‌های کورتن‌دار مثل دگزامتازون و بتامتازون هشدار می‌دهند.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه برای “آلرژی پاییزی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *