با آبله مرغان چه کنیم؟

3

راه های انتقال آبله مرغان

آبله مرغان یک عفونت ویروسی دوران کودکی است که عامل آن ویروس واریسلازوستر می‌باشد .این بیماری و عوارض آن در سنین بالا می تواند تهدید کننده حیات باشد. با وجود آن که احتمال ابتلا به آن برای دومین بار در زندگی بسیار کم است، اما وقتی ویروس آن وارد بدن شود، برای همیشه در گره‌های عصبی ـ حسی بدن باقی می‌ماند و فعال شدن مجدد آن ممکن است در قالب بیماری زونا اتفاق بیفتد.

علائم

معمولا 14 تا 16 روز طول می کشد تا علائم و نشانه های اولیه آبله مرغان در شما ظاهر شود. این دوره به نام دوره نهفتگی یا کمون است. اکثرکودکان تا 13 سالگی به این ویروس آلوده می‌شوند که باعث بروز علائم زیر می شود:

 • تب
 • ضعف و خستگی
 • بثورات اختصاصی ابتدا به صورت پاپول قرمز کوچک است.که به سرعت به وزیکول بیضی شکل شبیه قطره اشک بر روی یک زمینه اریتما فرم(پوست ملتهب و قرمز) تبدیل میشوند.
 • ضایعات معمولاً از ناحیه تنه آغاز شده و سپس به سر ،صورت ودر موارد نادر اندامها انتشار می یابد.
 • خارش تقربیاً در همه جای بدن وجود دارد.
 • شدت بثورات و علائم عمومی و تب متغیر بوده و معمولاً پس از 4-3 روز قطع می شوند .

بعد از ظهور دانه های قرمز آبله مرغان، غالبا 1 تا 2 روز طول می کشد تا دانه ها در تمام بدن پخش گردند. معمولا 5 تا 7 روز طول می کشد تا هر دانه ها خشک شود و بیافتد.

آبله مرغان یک بیماری خفیف است اما در گروه های پر خطر زیر بیماری می تواند شدید و عارضه دار گردد:

 • نوزادان و شیرخواران
 • بالغین
 • زنان باردار
 • سیستم ایمنی ضعیف شده
 • افرادی که استروئید مصرف می نمایند یا به بیماری های دیگری نظیر آسم مبتلا هستند.

شایعترین عارضه آبله مرغان عفونت باکتریایی پوست می باشد. دو عارضه بلقوه خطرناک دیگر عفونت ریوی والتهاب مغزی می باشند. بعداز یک عفونت برخی از ویروس های واریسلا زوستر در سلول های عصبی باقی می مانند و سال ها بعد ویروس دوباره فعال می گردد. این حالت شینگلز ) یک حلقه دردناک از تاول های کم عمر (نامیده می شود.

بالغین که به آبله مرغان مبتلا شده اند، شینگلز(زونا) را تجربه می نمایند. شینگلز منجر به مجموعه ای از عوارض می گردد. یکی از این عوارض شدید درد عصبی بعد از تب خال نامیده می شود.

دیگر عوارض آبله مرغان، زن باردار را مبتلا می نمایند. عفونت آبله مرغان در مراحل اولیه بارداری منجر به مشکلات گوناگونی در یک نوزاد نظیر کاهش وزن و بد شکلی اندامها می گردد. بیشترین خطر مربوط به ایجاد عفونت درهفته آخر بارداری می باشد، زیرا منجر به یک عفونت شدید و تهدید کننده حیات در نوزاد می شود.

انتقال

 انسان تنها مخزن آبله مرغان است.این بیماری فوق العاده مسری بوده ومیزان حمله آن درافراد مستعدحداقل 90 %است.افراد در هر دوجنس وتمام نژادهابه طور مساوی آلوده می شود. بیماری در افراد مستعد دراواخر زمستان واوایل بهار به شکل  اپیدمی در می آید.کودکان در 9-6  سالگی به طور شایع تری مبتلامی شوند و50%تمام مبتلایان راتشکیل می دهند.

بیماری به سرعت در مراکز نگهداری کودکان، مدارس و خانواده ها انتشار می یابد. ویروس از طریق تماس مستقیم با ضایعات پوستی و یا قطرات ناشی از سرفه و عطسه در هوا منتقل می شود. فرد مبتلا 40 ساعت قبل از ظهور ضایعات پوستی تا هنگام دلمه دار شدن ضایعات می تواند ویروس را به دیگران منتقل نماید. افرادی که واکسن آبله مرغان دریافت نموده اند و یا قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، در برابر این ویروس ایمن می باشند.

هیچ گاه کودک خود را نزدیک فردی که آبله مرغان دارد، قرار ندهید. افراد بسیاری تصور می کنند که اگر کودک آبله مرغان بگیرد، در بزرگسالی ایمن خواهد بود، اما این مسئله می تواند کودک را با مشکلات شدیدی روبرو کند.

هنگامی که دانه های پوستی خشک شد، می توانید به محل کار، مدرسه و غیره بروید.

درمان

آبله مرغان یک بیماری خود محدوده شونده است و هدف درمان جلوگیری از بروز عوارض است.

درمان علامتی شامل داروهای تب بر،غیر آسپرینی ،پاشویه ,رعایت بهداشت ،آسیکلوویر وریدی در بیماران دارای ضعف ایمنی می باشد.

به‌ هیچ‌ عنوان‌ از آسپیرین‌ استفاده‌ نکنید، زیرا این‌ دارو ممکن‌ است‌ در بروز سندرم‌ رای‌ (یک‌ نوع‌ آنسفالیت‌) در کودکانی‌ که‌ دچار عفونت‌ ویروسی‌ هستند، نقش‌ داشته‌ باشد.

واکسن آبله مرغان نیز موجود می باشد.

در موارد زیر واکسن توصیه نمی شود:

 • زن باردار
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف
 • افراد حساس به ژلاتین یا آنتی بیوتیک نئومایسین

عوارض جانبی واکسن اغلب خفیف و شامل قرمزی، زخم، تورم و توده کوچک در محل تزریق واکسن می باشد.

مراقبت شخصی

اجتناب از خارش : خارش ضایعات باعث کندی روند بهبود و افزایش خطر عوارض و عفونی شدن زخم ها می

شود.

اگر کودک شما ضایعات را می خاراند به خصوص در شب ها به وی دستکش بپوشانید و ناخن کودک مبتلا به

بیماری را کوتاه نمائید. در صورت شدید بودن خارش ضایعات، پزشک جهت بهبود بیمار آنتی هیستامین تجویز می

نماید.

حمام کردن: حمام کردن با آب سرد باعث بهبود خارش ضایعات می گردد.

کاربرد لوسیون : استفاده از لوسیون کالامین باعث بهبود خارش و ضایعات می شود.

استراحت و رژیم غذایی مطلوب: ا ستراحت منجر به بهبود اکثر بیماری های عفونی می شود. در صورت زخم شدن دهان، غذاهای نرم کمک کننده هستند. غذاهای اسیدی و خشک منجر به تحریک زخم های درونی دهانی می شوند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *