برص، پیسی یا ویتیلیگو

 

برص، پیسی یا ویتیلیگو

 پیسی نوعی اختلال در تولید رنگدانه پوست است که در برخی از قسمت ها ملانوسیت ها که همان سلولهای تولید رنگدانه پوست و مو هستند به وسیله سیستم دفاعی بدن تخریب می شوند، در نتیجه لکه‌های سفید پوست درنواحی مختلف بدن  و نیز صورت ظاهر می‌شوند و معمولاً موهایی که در آن قسمت ها رشد می کند سفید شده که دلیل از نظر علم پزشکی دلیل واضحی برای ایجاد این مشکل مشخص نشده است.

توصیه هایی در رابطه با بیماری برص، پیسی یا ویتیلیگو

–  دوری از نور آقتاب و استفاده از سایبان برای صورت و دستکش برای دستها به صورتی که دستها با و صورت با نور مستقیم آفتاب ارتباط نداشته باشند.

–  گل خطمی بزرگ(خطمی سفید) را به مقدار لازم آسیاب کرده و به همراه مقداری (به نسبت یک سوم) جوش شیرین مخلوط و با آب به صورت خمیر روی قسمتهای سفید قرار داده و پس از گذشت ۱ الی ۳ ساعت بشویید.

لکه های ناشی از اختلالات کبد

کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد. تفکیک مواد مغذی از مواد زاید و سم‌زدایی، تجزیه مواد شیمیایی و سوخت‌و‌ساز چربی‌ها، پروتئین‌ها و قندها از جمله وظایف کبد است.

هر آن چه که می خوریم، می‌آشامیم، تنفس می‌کنیم یا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان می‌رسد، بنابراین اگر این عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگیر کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پیدا می‌کند .

اختلالات کبد بر پوست باعلائمی چون زردی پوست(یرقان)، خارش پوست و تیرگی پوست همراه است.

در کبد اگر انسداد در مجاری صفراوی وجود داشته باشد، مواد و ترشحات صفراوی نمی‌تواند دفع شود.

این مواد درون کیسه صفرا و مجاری صفراوی تجمع پیدا کرده و باعث ترشح آنها به داخل خون می‌شوند و علایم خودشان را به صورت زردی و یرقان روی پوست نشان می‌دهند.

 خارش نیز در بیماری‌های مزمن کبدی یک علامت اصلی است که خودش را روی پوست فرد نشان می‌دهد.

از مشکلات دیگر عملکرد نامناسب کبد میتوان به لکه های سیاه روی صورت و از مشکلات نادر میتوان به لکه های سیاه وسیع پشت گردن (آکانتوز نیگرانس) و برجستگی رگهای سطحی پوست که نمای خال دارند (خال عنکبوتی) اشاره کرد.

در نهایت، بیماری‌های کبدی در مراحل پیشرفته، گاهی به صورت لکه‌ها ی قهوه‌ای رنگ و تیرگی های  روی پوست  ظاهر می گردد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *