تومورهای خوش خیم کبد

 

هر توده‌ای که در بدن وجود داشته باشد، لزوما بدخیم نیست حتی اگر در کبد باشد. بعضی از انواع این توده‌ها خوش‌خیم و بدون دردسر هستند و فرد مبتلا را آزار نمی‌دهند. البته باید یادمان باشد همین توده‌های خوش‌خیم را هم به حال خودشان رها نکنیم چون بعضی از آنها، احتمال بدخیم شدن دارد و برخی دیگر هم نیازمند بررسی و پیگیری‌های دقیق‌تر است.

سه نوع تومور خوش خیم کبدی وجود دارد که هر سه عمدتاً در خانم ها ایجاد می شوند. این تومورهای کبد عبارتند از: همانژیوم ها، آدنوم ها و هیپر پلازی گرهی کانونی.(focal nodular hyperplasia; FNH)

همانژیوم کبدی

همانژیوم شایع‌ترین توده خوش‌خیم کبدی است که در هر سن و سالی می‌تواند تشخیص داده شود، اما در سنین میانسالی و بین 30 تا 50 سال و نیز در بین خانم ها احتمال روبه‌رو شدن با آن بیشتر خواهد بود.

از آن جایی که کبد یک عضو توپر و بزرگ بدن بوده و قابلیت جبرانی زیادی دارد تا زمانی که بیش از 80 درصد حجم آن گرفتار نشود این توده علائم بالینی ایجاد نمی کند .

علایم همانژیوم‌ کبدی چیست ؟

همانژیوم‌ ها کوچکند و علامت ایجاد نمیکنند  و معمولا در جریان انجام بررسی سونوگرافی به هر دلیل دیگر،  بطور اتفاقی کشف میشود . اکثر افرادی که دارای همانژیوم کبدی میباشند هیچوقت دچار علامت و عارضه نمی شوند و به درمان نیاز پیدا نمی کنند مگر اینکه اندازه آن بزرگتر باشد که در این صورت شخص ممکن است دچار درد مبهمی در قسمت بالا و راست شکم شود و یا تهوع و استفراغ داشته باشد. بندرت ممکن است همانژیوم کبدی پاره شده و به داخل حفره شکم خونریزی کند.

سوالات متداول در رابطه با همانژیوم کبد

-آیا خانمهای مبتلا به همانژیوم کبدی میتوانند  باردار بشوند ؟

 حاملگی برای افراد مبتلا به همانژیوم قدغن نمی باشد. هر چند که در طی بارداری ممکن است اندازه توده مقداری بزرگتر بشود.

همانژیوم کبدی چطور تشخیص داده میشود ؟

وجود این توده‌ها حتما باید با استفاده از دو روش رادیولوژیک تائید شود، به این معنی که اگر فقط در سونوگرافی وجود توده‌ای گزارش شده باشد، کافی نیست و حتما لازم است سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی هم برای بیمار انجام شود تا خوش‌خیم بودن آنها تائید شود.

انجام دو روش رادیولوژی یا تصویربرداری برای تائید خوش‌خیم بودن این توده‌ها ضروری است و در صورت نیاز حتی شاید ممکن باشد از اسکن هسته‌ای استفاده یا نمونه‌برداری کبد انجام شود.

-آیا افراد مبتلا به همانژیوم کبدی نیاز به پیگیری و تحت نظربودن دارند؟

پس از تایید تشخیص همانژیوم کبدی توصیه میشود 6 و 12 ماه بعد ، سونوگرافی مجدد جهت ارزیابی اندازه توده انجام شود اگر تغییری در اندازه توده دیده نشود فاصله بررسی ها بیشتر میشود. اگر اندازه توده بیشتر از 10 سانتی متر باشد سونوگرافی سالانه توصیه میشود.

-در چه مواردی همانژیوم کبدی نیاز به درمان دارد ؟

در موارد زیر درمان جراحی توده توصیه میشود:

1) همانژیوم کبدی بزرگ باشد و موجب درد و ناراحتی بیمار شود.

2) با اثر فشار روی اعضا مجاور ایجاد مشکل نماید.

3)احتمال پارگی وجود داشته باشد.

آدنوم‌ کبدی چیست؟

آدنوم‌های کبد تقریباً فقط در زنان دیده می‌شوند و شیوع آنها به ‌دلیل مصرف گستردهٔ قرص‌های ضد بارداری خوراکی در حال افزایش است.

این تومورها توده‌های نرم، زرد تا قهوه‌ای رنگ و با حدود مشخصی هستند که بین ۲ تا ۱۵ سانتی‌متر قطر دارند.

ارتباط توده‌های کبدی با مصرف قرص‌های ضدبارداری

مصرف بیش از حد و طولانی مدت قرص‌های ضدبارداری می‌تواند در ایجاد برخی از انواع توده‌های خوش‌خیم کبدی موثر باشد .

 بروز آدنوم کبدی با مصرف قرص‌های ضدبارداری برای مدتی طولانی در ارتباط است. علاوه بر این، اندازه همانژیوم کبدی هم با مصرف این قرص‌ها می‌تواند افزایش یابد.

****در صورتی که وجود آدنوم کبدی تائید شود، بهتر است این توده را از بدن خارج کرد زیرا احتمال ایجاد بدخیمی وجود دارد.

علائم آدنوم کبدی

حدود نیمی از بیمارانی که این توده در کبدشان وجود دارد  بدون علامت هستند  اما  در مواردی برخی از افراد دچار درد در ربع فوقانی راست شکم یا خونریزی حاد می شوند.

*در خانم ها دوره‌های خونریزی حاد ارتباطی قوی با خونریزی قاعدگی دارند.

آیا آدنوم های کبدی نیاز به جراحی دارند؟

آدنوم‌های علامتدار کبد باید برداشته شوند؛ در بیمارانی که خونریزی حاد دارند این عمل جراحی حتما باید انجام شود.

علائم آدنوم‌های کبد ممکن است با قطع قرص‌های ضدبارداری کاهش یابد و چنین درمانی برای ضایعات بدون علامت و یا با علائم خفیفی که کوچکتر از ۶ سانتی‌متر باشند مناسب است اما  آدنوم‌های بزرگ کبد باید بدون گذراندن دورهٔ انتظار پس از قطع قرص ضد بارداری برداشته شوند چون احتمال خونریزی یا بدخیمی در آنها وجود دارد.

توده کبدی هیپرپلازی ندولار موضعی

هیپرپلازی ندولار موضعی یک ضایعهٔ خوش‌خیم در کبد است که هیچ احتمال بدخیمی به‌همراه ندارد. این ضایعه در زنان دوبرابر مردان شیوع دارد. سن متوسط ابتلا به آن ۴۰ سال است، ولی ممکن است تومور در هر سنی دیده شود. مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی ممکن است به بروز یا رشد تومور کمک کند.

ممکن است  این ضایعه در برخی افراد  به‌طور متوسط بین ۴ تا ۷ سانتی‌متر قطر داشته باشد.

علائم هیپرپلازی ندولار  :

اکثر مبتلایان به هیپرپلازی ندولار موضعی بدون علامت هستند. تعداد اندکی که علامتدار هستند با توده‌ای در ربع فوقانی راست شکم و ناراحتی در همین ربع و یا هر دو قسمت مراجعه می‌کنند. برخلاف آدنوم‌های کبدی این ضایعات به ‌ندرت ممکن است که بزرگ شوند یا خونریزی کنند.

آیا این توده ها  به جراحی نیاز دارند؟

ضایعات علامتداری که برای فرد عوارض به وجود می آورند باید برداشته شوند؛ ضایعات بدون علامت (اکثریت ضایعات) باید بدون دستکاری باقی بمانند ومشکلی ایجاد نمی کنند.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *