تیرگی و سیاهی زیر بغل

 
 

به طور طبیعی، علامت اصلی تیرگی و سیاهی زیر بغل، تیره شدن پوست در این ناحیه از بدن می باشد. این تغییر رنگ می تواند تا چند درجه رنگ پوست شما را از حالت عادی تیره تر کند و بنابراین تغییر رنگ ایجاد شده بسیار واضح است و می تواند برای بسیاری از افراد خجالت آور باشد. علاوه بر ایجاد رنگ دانه های پوستی در این ناحیه، سایر علائم این مشکل شامل احساس خارش، تعریق بیش از حد، و بوی بد بدن است. در این شرایط به خاطر ایجاد احساس خارش، این ناحیه از پوست ممکن است حساس شده و قرمز شود و به خاطر خاراندن آن، بیش از پیش با تغییر رنگ مواجه شود.

دلایل تیرگی زیر بغل

در این رابطه فاکتورهای متعدد می توانند بر ایجاد سیاهی و تیرگی زیر بغل تاثیر داشته باشند که مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

*اصلاح کردن منظم ناحیه زیر بغل می تواند باعث تیره شدن پوست شود. دلیل ایجاد این شرایط به خاطر این است که در موارد نادر اصلاح کردن می تواند باعث قطع ساقه مو در سطح پوست شده و به این ترتیب پوست فرد به خاطر موی تیره موجود در زیر سطح آن، تیره تر از حالت عادی به نظر خواهد رسید.

*اگر فرد نکات بهداشتی را به درستی رعایت نکند، احتمال ایجاد پوست مرده و تجمع سلول های آن در ناحیه زیر بغل افزایش پیدا می کند. این شرایط می تواند باعث ایجاد لکه های تیره و التهاب پوست شود. تمیز کردن منظم پوست می تواند به پیش گیری از ایجاد سیاهی و تیرگی کمک نماید.

*بعضی از مواد اولیه مجاز بکار رفته در عطرها و مواد خوش بو کننده می تواند باعث ایجاد رنگ دانه بر روی پوست شود. علاوه بر این استفاده از ژل های اصلاح و صابون های خاص نیز می تواند باعث التهاب پوست در نواحی مختلف بدن و سیاهی و تیرگی زیر بغل شود.

*ابتلا به یک بیماری خاص به نام آکانتوز سیاه می تواند باعث ایجاد لکه های تیره در ناحیه زیر بغل و سایر نقاط بدن شود. به هر حال در این حالت اکثر موارد تشکیل رنگ دانه های پوستی را می توان در نواحی زیر بغل، بین پاها، و گردن مشاهده کرد. آکانتوز سیاه معمولاً در افرادی مشاهده می شود که چاق هستند و به این علت ایجاد می شود که  عملکرد غدد در این افراد با مشکل مواجه می شود یا از ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 رنج می برند. علاوه بر این مصرف زیاد انسولین می تواند باعث شود سلول های پوست بیش از حد لازم تولید شوند و این شرایط نیز می تواند وضعیت رنگ دانه های پوست را تغییر دهد. آکانتوز سیاه می تواند یک مشکل ارثی باشد یا به خاطر مصرف بعضی داروهای خاص همچون داروهای خوراکی ضد بارداری ایجاد شود. عدم توازن هورمونی یا اختلالات سیستم غدد درون ریز نیز می تواند عامل ایجاد سیاهی و تیرگی بر روی پوست باشد.

*اصطکاک و سایش ایجاد شده به خاطر پوشیدن لباس های تنگ، خشک و تهیه شده از الیاف مصنوعی نیز می تواند عامل ایجاد سیاهی و تیرگی بر روی پوست باشد. این شرایط می تواند باعث تغییر رنگ پوست حساس ناحیه زیر بغل شود.

*تعریق بیش از حد می تواند باعث به وجود آمدن باکتری ها در ناحیه زیر بغل فرد شده و تغییر رنگ آن را به همراه داشته باشد.

*یک باکتری خاص به نام کورینه باکتریوم عامل اصلی برای تعریق بیش از حد و ایجاد بوی بد بدن است. بعضی متخصصان بیان می کنند که این باکتری می تواند نقش اصلی در تیرگی و سیاهی ناحیه زیر بغل را نیز بر عهده داشته باشد.

درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل

لیزر درمانی

لیزر یک روش درمانی است که در آن از پرتو لیزر برای رفع سیاهی و تیرگی ایجاد شده بر روی پوست استفاده می شود.

روش های  خانگی رفع تیرگی زیر بغل

برای رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل از روش های زیر نیز می توان استفاده کرد:

*آب لیمو از اسید سیتریک تشکیل شده که می تواند به از بین بردن سلول های مرده کمک کند و به عنوان یک لایه بردار طبیعی بر روی پوست عمل می کند. آب لیمو را می توان به همراه شیر خشک یا روغن بادام که تاثیر صاف کننده بر روی پوست دارند، مورد استفاده قرار داد.

*ترکیب پودر زردچوبه با خیار سکنجبین یا آب لیمو می تواند به رفع تیرگی و سیاهی کمک کند. زردچوبه سرشار از مواد آنتی اکسیدان است که می تواند در بهبود وضعیت پوست نقش موثر داشته باشد. علاوه بر این آب لیمو و خیار می تواند به پاک شدن سلول های مرده کمک موثر نماید.

*استفاده از برگ نعناع می تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند. ترکیب کردن برگ نعناع در روغن های پایه مثل روغن بادام یا گردو و قرار دادن آن بر روی پوست می تواند نقش مناسب در بهبود سیاهی و تیرگی پوست داشته باشد. روغن بادام و گردو سرشار از ویتامین ای (E) است و می تواند به بهبود ساختار پوست کمک کند، در حالی که برگ نعناع منافذ باز پوست را پر کرده و سلول های مرده آن را پاک می کند.

*پوست پرتقال نیز دارای اسید سیتریک است که نقش لایه بردار برای پوست دارد. علاوه بر این شما می توانید پوسته های خشک شده پرتقال را آسیاب کرده و با اضافه کردن آن به ماست، از ترکیب ایجاد شده بر روی پوست ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. به این ترتیب ماست می تواند پوست شما را صاف کند و پوست پرتقال به پاک شدن سلول های مرده و بهبود وضعیت رشد سلول های جدید کمک می نماید.

روغن نارگیل برای رفع تیرگی زیربغل

برای رفع تیرگی زیربغل یک قاشق مرباخوری روغن نارگیل به زیربغلتان بمالید و خوب ماساژدهید.

اجازه دهید روغن نارگیل به مدت 10 الی 15 دقیقه در این بخش باقی بماند و سپس با آب و صابون محل را بشویید.

برای نتیجه ی بهتر هفته ای دومرتبه این روش را تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

پیشگیری از سیاهی و تیرگی زیر بغل

بهترین راه برای پیشگیری از سیاهی و تیرگی زیر بغل اجتناب از همه شرایطی است که می تواند باعث ایجاد این تغییر رنگ شود. برای مثال در صورتی که بدن شما بیش از حد عرق می کند، از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید و مطمئن شوید که ناحیه زیر بغل خود را به مقدار لازم شستشو می دهید. علاوه بر این، تمیز و خشک نگه داشتن این ناحیه از بدن می تواند از ایجاد لکه های تیره و نیز ناراحتی های ایجاد شده به خاطر آن جلوگیری نماید. علاوه بر این شما می توانید از کرم های ضد قارچ یا پودرهای مخصوص به جای مواد خوش بو کننده و عطرهایی استفاده کنید که احتمالاً حاوی مواد مضر برای پوست شما هستند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *