روش های مختلف برجسته سازی گونه

 
 

تنها سه روش برای گونه گذاری وجود دارد :

  1. تزریق فیلر (چربی یا ژل)
  2. قرار دادن پروتز
  3. جراحی استخوان گونه

1.گونه گذاری با تزریق فیلر ( چربی یا ژل)

تزریق می تواند با استفاده از چربی یا ژل انجام شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. از مزایای هر دو این روش ها می توان به سرپایی بودن آنها و عدم نیاز به بیهوشی و اتاق عمل اشاره کرد.

اما از آنجایی که برای تزریق از نسج نرم و مایع استفاده می شود شاید نتوان قرینگی صددرصد در دو طرف صورت ایجاد کرد. از لحاظ ماندگاری نیز باید بدانید که حدود دوسوم از حجم چربی ظرف چند هفته تا چند ماه جذب بدن می شود.

مدت ماندگاری باقی مانده آن را هم نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد. ژل نیز که از هیالورونیک اسید یا مایع میان بافتی بدن انسان تشکیل شده است، پس از 8 تا 10 ماه کاملا جذب می شود.

 علاوه براینها، ژل و چربی موقع جذب ممکن است غیرمتقارن جذب شوند. به عبارتی برجستگی یک طرف صورت شاید زودتر از طرف دیگر کاهش یابد. یکی دیگر از محدودیت های این روش، سنگین شدن و افتادگی پوست با بالا رفتن سن است. در این صورت فیلر در جایی که باید قرار نمی گیرد. خطر عفونت نیز در هر دوی این روش ها مطرح است.

نکات قابل توجه !!!

  • تزریق فیلر اصولا نباید باعث کبودی و تورم قابل توجه شود مگر اینکه حین تزریق سوزن ناخواسته وارد رگ یا یک منبع خون دهنده شود؛ در این صورت زیر بافت خونریزی رخ می دهد و هماتوم تشکیل می شود، اما در حالت طبیعی، تورم بسیار مختصر است. نتیجه نهایی تزریق را هم می توان یک تا دو ماه بعد مشاهده کرد.
  • احتمال عوارض در ترزیق ژل به گونه و لب برای برجستگی آن پایین است اما به نسبت پروتز احتمال عوارض بیشتری وجود دارد. ممکن است در اثر ترزیق ژل آبسه‌هایی از پوست خارج شده و روی پوست باقی بماند این عارضه از جمله عوارض نادر اما دردسرساز است.
  • شایع‌ترین عارضه ترزیق ژل به گونه و لب جابه‌جایی برجستگی با حرکات عضلات لب و گونه است. در این شرایط ممکن است برجستگی موردنظر جابه‌جا شود.

2.گونه گذاری با پروتز

پروتز گونه بر تزریق فیلر ارجحیت دارد زیرا در این روش قرینگی گونه ها دقیق تر است. پروتزها از نسج سخت هستند و قوام شان کمی نرم تر از استخوان است.

همچنین شکل ها و سایزهای مختلفی دارند؛ بعضی از آنها تنها باعث برجستگی گونه می شوند اما بعضی دیگر ناحیه استخوان کف چشم و گودی پلک پایین را هم پوشش می دهند.

 گروهی هم باعث برجستگی گونه به علاوه قوس گونه می شوند. لازم به ذکر است که این پروتزها در لمس بسیار طبیعی بوده و درست مانند استخوان گونه هستند.

جراحی چگونه انجام می شود؟

برای قرار دادن پروتز، ناحیه داخلی گونه از بین دندان ها و لپ برش داده می شود، سپس پروتز را روی استخوان گونه قرار می دهند و با پیچ فیکس می کنند؛ بنابراین همه برش ها داخل دهانی هستند. این جراحی بهتر است تحت بیهوشی کامل انجام شود. مدت زمان آن نیز حدود یک ساعت است. با توجه به پیشرفت سیستم های بیهوشی و پمپ های درد می توان گفت میزان درد بعد از عمل بسیار خفیف است.

دوران نقاهت این جراحی نهایتا یک هفته طول می کشد. در این مدت، شست وشو و بهداشت دهان بسیار مهم است، بنابراین باید روزی چهار بار بخیه ها را با دهان شویه یا آب نمک شست وشو داد. مسواک زدن هم از اولین روز بعد از جراحی مجاز است. درواقع مسواک با محل بخیه ها اصلا تماسی ندارد، همچنین بیمار باید برای یک هفته آنتی بیوتیک مصرف کند.

در این جراحی معمولا از بخیه های جذبی استفاده می شود. همچنین اگر حین عمل مشکلی پیش نیاید و مدت زمان آن طولانی نشود، تورم خفیف است. ماندگاری این روش دائمی است و نیازی به تعویض پروتز وجود ندارد؛ مگر اینکه بدن نسبت به آن واکنش نشان دهد یا جراحی استریل نباشد و پروتز قبل از جایگذاری در محلول آنتی بیوتیک قرار داده نشود. در این صورت ممکن است عفونت رخ دهد و پزشک مجبور شود پروتز را خارج کند.

نکته !!

ریسک عوارض در پروتز گونه پایین است اما احتمال بروز عفونت و زخم داخل دهان وجود دارد همچنین به دلیل اینکه یک عمل جراحی کامل محسوب می‌شود احتمال عوارض بیهوشی نیز در فرد وجود دارد البته به دلیل دائمی بودن پروتز گونه احتمال جابه‌جایی و تغییر شکل برجستگی در فرد وجود ندارد .

  1. گونه گذاری با جراحی استخوان

این روش مناسب همه نیست ، این روش معمولا برای افرادی انجام می شود که قبلا گونه شان در یک سمت یا هر دو طرف شکستگی داشته و دچار فرورفتگی شده است. در این جراحی استخوان گونه را مجددا از محلی که شکسته و به اشتباه جوش خورده جدا می کنند و در محل صحیح قرار می دهند.

البته در کسانی که فک بالا و ناحیه میانی صورت شان عقب و فک پایین شان جلو است  نیز می توان همزمان با جراحی فک، استخوان های میانی صورت و پایه های گونه را برش داد و جلو آورد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و مدت زمان آن بین دو تا دوونیم ساعت است. همه برش ها هم داخل دهانی هستند. در بعضی موارد، علاوه بر تغییر محل استخوان می توان از پروتز نیز استفاده کرد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *