سردرد،یکی از شایع ترین مشکلاتی که اغلب افراد آن را تجربه کرده اند

%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%b1%d8%af1

یکی از علایمی که بیماران مراجعه کننده به درمانگاه‌های چشم پزشکی بیان می‌دارند، سردرد می‌باشد. هر چند بعضی از بیماریهای چشمی می‌توانند سردرد ایجاد کنند، یک سری سردرد‌هایی نیز وجود دارد که با علایم چشمی همراه می‌باشد. در افرادی که با سردرد مراجعه می‌نمایند، نخستین اقدام پزشک گرفتن تاریخچه‌ بیماری یا شرح حال بیمار است. یکی از اجزای مهم شرح‌حال، خصوصیات سردرد می‌باشد.

خصوصیات و یافتن علت بیماری:

محل درد: آیا سردرد در یک نقطه خاص متمرکز است و یا اینکه در تمام سر احساس می‌شود؟ آیا سردرد یک طرفه است یا دو طرفه؟

عوامل تشدید کننده و یا تخفیف دهنده درد:

آیا حرکت خاصی مثل خم شدن سر درد را  بدتر می‌کند؟

 آیا عواملی چون نور، بوهای خاص باعث تشدید یا شروع سردرد می‌شود؟

آیا مصرف غذای خاصی با ایجاد یا تشدید سردرد همراه است؟

آیا حالت خاص یا استراحت و یا مصرف دارویی موجب بهتر شدن سردرد می‌شود؟

زمان درد: آیا درد در زمان خاصی از شبانه روز بدتر یا بهتر می‌‌شود؟

کیفیت و شدت سردرد: آیا درد خفیف است یا شدید؟ آیا با احساس سنگینی سر توأم است؟ آیا درد حالت ضربان‌دار در سر ایجاد می‌کند؟

شکایات همراه با سردرد: آیا تغییر خاصی همراه با سردرد مثل دیدن لکه‌های تیره، جرقه‌های روشن وجود دارد؟ آیا احساس تهوع و استفراغ، سرگیجه، در زمان بروز سردرد ایجاد می‌شود؟

الگوی درد: آیا درد حاد است یا مزمن؟ آیا تغییر جدیدی در الگوی سردرد ایجاد شده است؟

سابقه خانوادگی: آیا در نزدیکان درجه یک بیمار فرد مبتلا به سردرد وجود دارد؟ اگر بلی خصوصیات درد چگونه است؟

پس از اخذ شرح حال معمولاً یک معاینه بالینی کامل شامل بررسی نبض، فشارخون، دستگاه عصبی مرکزی و معاینه چشم انجام می‌شود. علاوه برآن ممکن است برای تشخیص علت سردرد گاهی علاوه بر اقدامات فوق از دیگر اقدامات تشخیصی همچون CT Scan یا MRI نیز استفاده شود.

سردردهای ناشی از چشم

سردرد مربوط به چشم معمولا عصرها و بعد از کار‌ طولانی مدت چشمی شروع می‌شود.

هنگامی که چشم عیوب انکساری داشته باشد، کم ‌کم‌ خسته می‌شود و درد آن به دور چشم، ابرو، پیشانی و سرانجام به تمام سر منتشر می‌شود.

این نوع سردرد به ندرت با سرگیجه و تهوع همراه است و بیشتر عصر و شب‌ها احساس می‌شود که در بعضی از موارد با تاری دید نیز همراه است.

پس از اتمام کار، با نگاه کردن به دوردست و استراحت، این نوع سردرد‌ کاملا بهبود می‌یابد و با رفع معایب انکساری چشم نیز که همان دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگمات و پیری چشم هستند، برطرف می‌شود.

در چشم‌های آستیگمات که معمولا نور از سطح قرنیه نمی‌تواند به طور یکنواخت وارد چشم شود، پدیده پراکندگی نور، چشم را خسته کرده و گیرنده‌های درد را تحریک می‌کند. سردرد ناشی از عیب آستیگماتی چشم بیشتر از بقیه است.

در دوربینی و نزدیک‌بینی چشم، عضلات مژگانی داخل کره ی چشم برای واضح شدن تصویر اجسام از نزدیک، بیش از اندازه تحت فشار قرار می‌گیرند و از آنجایی که اعصاب گیرنده درد، در این قسمت تحریک می‌شوند، این تحریکات به مغز منتقل شده و انعکاس آن به صورت سردرد و چشم‌درد بروز می کند.

برخی از بیماری‌های چشمی که می‌توانند باعث بروز سردرد و به خصوص درد اطراف چشم شوند عبارتند از:

خشکی چشم،بیماری‌های قرنیه،گلوکوم (آب سیاه چشم) حاد زاویه بسته،التهاب داخل چشمی(Uveitis)،التهاب صلبیه (Scleritis)،بیماری‌های حدقه چشم،التهاب عصب بینایی  و زونای چشمی.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *