صدها جهش ژنتیکی پس از آغاز زندگی یک جنین

محققان کشف کرده‌اند که کمی پس از حاملگی، صدها جهش ژنتیکی کوچک در سلول‌های یک جنین اتفاق می‌افتند.

دانشمندان مایوکلینیک و دانشگاه ییل می‌گویند که بسیاری از این جهش‌ها هنگامی اتفاق می‌افتند که سلول‌های جنسی در حال شکل‌گیری در جنین هستند. این بدان معناست که آنها می‌توانند بخشی از ژنوم جنین شوند و به نسل بعدی انتقال یابند.

فلورا واچارینو، نویسنده‌ی این مطالعه و استاد علوم اعصاب در دانشگاه ییل می‌گوید: «این مسئله، چشم‌انداز وسیع‌تری در رشد انسان ایجاد می‌کند. بخشی از ژنوم ما از والدین‌مان نمی‌آید.»

به گفته‌ی این محققان، این جهش‌های اولیه‌ی ژنتیکی، مشابه مواردی هستند که در سرطان‌ها مشاهده می‌شود. آنها می‌گویند این نشان می‌دهد که سرطان‌ها می‌توانند به‌عنوان یک محصول جانبی طبیعی ناشی از تقسیم سلولی اتفاق بیفتند.

آنها می‌افزایند که یافته‌های آنها ممکن است بینش جدیدی نسبت به اختلالات رشدی عصبی مانند اسکیزوفرنی یا اوتیسم ایجاد کند. این وضعیت‌ها عمدتا نتیجه‌ی ناهنجاری‌های ژنتیکی هستند اما تعداد زیادی از موارد توسط یک ژن منفرد به ارث‌رسیده از والدین ایجاد نشده‌اند.

این محققان می‌گویند که ممکن است این مطالعه توضیح دهد که چرا گاهی اوقات یکی از دوقلوهای یکسان ممکن است یک اختلال ‌ژنتیکی داشته باشد، در حالی که دیگری سالم است یا چرا بعضی از اعضای یک خانواده که حامل جهش بیماری‌زا هستند، بیمار نمی‌شوند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *