هیدرو سفالی را بشناسیم

هیدرو سفالی از دو بخش هیدرو به معنی آب و سفالوس به معنی سر تشکیل شده و به تجمع آب در سر اطلاق می شود .

مایع نخاعی در اطراف مغز و نخاع در چرخش است تا مواد غذایی را به این اندام ها رسانده و مواد زاید از مغز و نخاع دور کند ،این مایع پس از گردش و طی سیکل عادی خود جذب سیستم وریدی می شود .

در اطراف مغز بالشتک هایی قرار دارد که نقش سپر محافظ مغز را ایفا می کنند و به آن ها بطن مغزی گفته می شود و مایع مغزی درون این بطن ها ی مغزی قرار دارد

اگر به هر دلیلی مثل وارد کردن ضربه به سر و سیستم عصبی ،تومور ،خونریزی مغز یا مننژیت ،راه خروج این مایع از مغز بسته شود و یا ترشح آن بیش از حد طبیعی شود ،با تجمع این ترشحات در داخل مغز و افزایش فشار درونی جمجمه ،سر از اندازه طبیعی بزرگ تر میشود که به آن هیدرو سفالی یا آب  آوردن مغز میگویند .

علائم هیدرو سفالی :

هیدرو سفالی بیماری است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده میشود .هیدرو سفالی  کودکان عموما  ژنتیک بوده یا نتیجه تکامل ناقص سیستم عصبی جنین است . علائم در کودکان به سن آنها بستگی دارد. اگر کودک هنگام تولد به بیماری مبتلا شده باشد، سر به شکل غیرطبیعی بزرگ است یا هنگام تولد اندازه سر نوزاد طبیعی است، اما در ماه های بعد به سرعت رشد می کند .

علائم در کودکان :

بزرگی جمجمه، نازکی استخوان جمجمه و ملاجهای بزرگ و برآمده ، ناتوانی در تکان دادن سر، عدم رشد عضلات گردن، اختلال دید و لوچی، انحراف مردمک ها به طرف پایین و خارج، پوست سر شفاف و ورید های متسع، اسپاسم اندام های تحتانی، تحریک پذیری، گریه متغیر، استفراغ، مک زدن سخت، بی اشتهایی و لاغری، وزن تنه و پاها کمتر از وزن سر و تشنج

علائم در بزرگسالان :

در کودکان بزرگ تر و بزرگسالان چون جمجمه قابلیت تغییر ندارد سر درد ، تهوع ، استفراغ ،تورم اعصاب ته چشم و دو بینی یا تاری‌دید، اختلال تعادل، اختلال در راه رفتن، بی‌اختیاری ادرار، خستگی  شدید، تحریک‌پذیری و یا حتی اختلالات مزمن‌تری مثل تغییر شخصیت یا از دست رفتن حافظه و همچنین دمانس (زوال عقلی) ممکن است به وجود آید.

درمان هیدرو سفالی

**در موارد خفیف بیماری، ترکیبات دارویی که موجب کاهش مایع مغزی – نخاعی می شوند، تجویز می گردد

**در موارد پیشرفته، روش های دارویی کمک چندانی نمی کند و درمان اصلی جراحی است که در آن عامل ایجادکننده بیماری حذف می شود؛ مثلاً: اگر توموری موجب انسداد و ایجاد هیدروسفالی شده باشد، آن را حذف می کنند. گاهی نیز نمی توان عامل ایجادکننده را حذف کرد، به همین علت با ایجاد سوراخی در کف بطن سوم مغزی، بیماری را از بین می برند

 **کاربردی ترین روش درمان، قرار دادن «شنت» (لوله ای ظریف) در جمجمه است که مایع اضافی را از مغز به حفره دیگری در بدن منتقل می کند و بدین ترتیب سر به تدریج به حالت طبیعی بر می گردد.

چنانچه فردی که از روش «شنت گذاری» استفاده کرده است، دچار حادثه ای مانند تصادف شود، «شنت» از کار می افتد. بر این اساس با بروز علائمی مانند تحریک پذیری و استفراغ های مکرر، اختلال در هوشیاری و بینایی، باید بیمار را به سرعت به مرکز درمانی منتقل کرد، زیرا عدم اصلاح «شنت» خطرات جبران ناپذیری را برای بیمار دارد.

**درمان توانبخشی : بسیاری از کودکانی که بیماری آنها به موقع تشخیص داده شده و درمان شده اند، با اقدامات بازپروری، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و کاردرمانی (با توجه به نوع عوارض) توانسته‌اند زندگی عادی و طبیعی داشته باشند.

به طور کلی با درمان به موقع، بیماران مبتلابه هیدروسفالی قادر به زندگی عادی و طبیعی خواهند بود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *