دانستنیهای پپتایدها:

%d9%be%d9%be%d8%aa%d8%a7%db%8c%d8%af%d9%87%d8%a7

 

پپتیدی031 ACE-  از داروهای عضله‌ ساز می‌باشد که برای معالجه  بیماران دیستروفی عضلانی دوشن برای بالا بردن میزان قدرت و حفظ کارکرد فیزیکی‌ آنها  برای اولین بار در کشور ایران درست شده است .

ACE-031 چیست ؟

یک پروتئین درمانی-‌ تحقیقاتی‌ می‌باشد که با مهار مولکولهایی که مسوول جلوگیری از رشد عضلات هستند باعث افزایش قدرت عضلات و رشد آنها میشود. این امر به واسطه‌ جلوگیری از اتصال برخی‌ مولکول‌ها به سطح گیرنده‌های سلولی به نام ACTRIIB اتفاق می‌افتد. این محصول یک پروتئین نوترکیب می‌باشد که از اتصال قسمتی‌ از گیرنده‌های ACTRIIB  به قسمتی‌ از آنتی بادی‌ها حاصل میشود.این رویداد باعث تولید نوع جدیدی از ACTRIIB  در بدن انسان میشود که با گردش آزادانه در بدن باعث پاکسازی پروتئین‌هایی نظیر میوستاتین 8GDF- و دیگر مولکولهایی که باعث ایجاد محدودیت در رشد عضلات هستند میشود.

نقش پیام رسانی ACTRIIB و رشد عضلات :

رشد عضلات به واسطه پروتئین TGF-β که خود شامل چندین پروتئین دیگر در خود می‌باشد انجام میشود که نحوه عملکرد آن نظیر یک کلید “روشن” و “خاموش” در تولید عضلات می‌باشد.به این شکل که چندین مولکول که(8GDF-) نیز جزو آنها میباشد با برقراری اتصال با گیرنده ACTRIIB باعث ارسال پیام توقف عضله‌ سازی میشوند.اگر به طریقی بتوان این مولکل‌های محدود کننده ساخت عضلات را حذف کرد عضله‌ سازی به شکل قابل توجهی‌ افزایش خواهد یافت.

کاهش سیگنال دهی‌ ACTRIIB باعث افزایش عضله‌ سازی میشود:

در طبیعت نیز این اثر در بسیاری از گونه‌های حیوانات مخصوصا آنهایی که به منظور افزایش قدرت و ساختار عضلانی تربیت میشوند مشاهده شده است.برای مثال در ژن یک گونه از گاوهای بلژیکی به دلیل فقدان 8GDF-که از جمله چندین مولکولی است که با برقراری اتصال با گیرنده‌های ACTRIIB باعث محدودیت در رشد عضلات میشوند باعث شده است که این نوع از گاوها دارای ساختار عضلانی بسیار حجیم و بسیار قدرتمند باشند.

 

%d9%be%d9%be%d8%aa%d8%a7%db%8c%d8%af%d9%87%d8%a72

درمان با مصرف 031ACE- باعث ساخت ماهیچه‌های اسکلتی میشود :

درمان با استفاده از مصرف 031ACE- باعث افزایش عضله‌ سازی از طریق مهار پیام رسانی گیرنده‌های ACTRIIB میشود.031ACE- با اتصال به پروتئین‌هایی که قرار است به گیرنده‌های ACTRIIB متصل شوند باعث مهار آنها میشود.هنگامی که 031ACE- باعث عدم برقراری ارتباط بین این پروتئین‌های محدود کننده و گیرنده‌های ACTRIIB شود باعث عضله‌ سازی بیشتر میشود.

نتایج غیر بالینی :

هنگامی که حیوانات با 031ACE- تحت درمان قرار گرفتند میزان افزایش عضله‌ سازی و افزایش قدرت آنها نسبت به گونه ای که مورد درمان قرار نگرفته بودند بسیار افزایش پیدا کرده بود.این آثار در بسیاری از گونه‌های حیوانات چه آنها که سالم بودند و چه آنها که از بیماری ضعف و تحلیل عضلات رنج می‌بردند مشاهده شده است.

نتایج بالینی :

شرکت اکسلرون فارما به تازگی تحقیقاتی‌ را روی علائم مصرف 031ACE- روی ۴۸ زن یائسه به پایان رسانده است.در دوز‌های بالا مصرف 031ACE- روی افزایش حجم ماهیچه‌های اسکلتی بسیار دلگرم کننده بوده است.تنها بعد از مصرف یک دوز 031ACE- در طول دو هفته افراد مورد آزمایش حدود یک کیلوگرم افزایش حجم عضلانی خالص را تجربه کردند.همچنین مصرف 031ACE- باعث تغییر نشانگر‌های زیستی‌ متابولیسم چربی‌‌ها ( افزایش ادیپنکتین و کاهش لپتین) و تحلیل و تغییر فرم استخوان‌ها با دریافت ۱-۳ میلی‌گرم بر کیلوگرم شده بود.

در این تحقیقات مشخص شد که 031ACE- به طور کلی‌ برای همه افراد قابل مصرف بوده و مشکل خاصی‌ را به وجود نخواهد آورد.هیچگونه مشکل جدی در حین انجام این آزمایش مشاهده نشده است.برخی‌ مشکلات گزارش شده نیز خفیف و گذرا بیان شده است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *