آب سیاه (گلوکوم) چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

عصب بینایی یک وظیفه مهم انجام میدهد. این عصب سیگنال ها را از چشم به مغز می فرستد، که آنها را به تصویری که می بینید تبدیل میکند. هنگامی که عصب بینایی درست کار نمی کند، در دید خود مشکل خواهید داشت. حتی ممکن است دید خود را از دست بدهید.

علت آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

چشمان شما مایعی تولید میکند که بافت چشم ها را خیس و تغذیه می کند. به طور معمول این مایع از طریق یک کانال، موسوم به زاویه زهکشی جریان می یابد. هنگامی که شما گلوکوم دارید، این کانال به خوبی کار نمیکند. مایع به عقب بازمیگردد و باعث ایجاد فشار در داخل چشم شما می شود.

چه کسی دچار آب سیاه می شود؟

اگر والدین، برادر یا خواهر یا یکی دیگر از بستگان نزدیک شما، این وضعیت را داشته باشند احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز دچار این مشکل شوید. در صورتی که بیش از ۴۰ سال سن دارید و آفریقایی-آمریکایی یا اسپانیایی هستید، شانس شما برای ابتلا به این بیماری بیشتر است، همچنین در صورت داشتن موارد زیر ابتلا به این مشکل افزایش می یابد:

 • فشار بالا در چشم ها
 • آسیب به چشم یا جراحی
 • قرنیه نازک (لایه روشن در جلوی چشم)
 • دیابت، فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی
 • مشکل در عصب بینایی
 • در صورت استفاده از قطره ها و یا قرص های استروئیدی

انواع آب سیاه: زاویه باز

۴ نوع اصلی گلوکوم وجود دارد. شایع ترین نوع گلوکوم زاویه باز است که حدود ۹۰٪ افراد مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع بدین دلیل “زاویه باز” نامیده می شود، که روزنه مشخصی در کانال زهکشی وجود دارد که داخل آن مسدود می شود. این نوع به آرامی بروز میکند. ممکن است در ابتدا متوجه هیچ نشانه ای نشوید.

انواع آب سیاه: زاویه بسته

این نوع سریع بروز میکند و یک وضعیت اورژانسی است. این نوع گلوکوم به طور معمول برای افرادی با روزنه تنگ در کانال زهکشی، که به طور ناگهانی مسدود می شود، رخ میدهد. این مسئله باعث می شود که مایع از چشم شما خارج شود. فشار داخل چشم به سرعت افزایش می یابد. اگر درد شدید چشم، سردرد، تهوع یا از دست دادن بینایی را تجربه کردید، برای جلوگیری از نابینایی، به موقع کمک پزشکی بگیرید. به احتمال زیاد برای باز کردن کانال زهکشی به جراحی نیاز خواهید داشت.

انواع آب سیاه: فشار- طبیعی

اگر به این نوع گلوکوم مبتلا هستید، فشار داخل چشم شما طبیعی است، اما هنوز هم آسیب دیدگی عصب بینایی دارید. پزشکان کاملا مطمئن نیستند دلیل این مسئله چیست. یک احتمال این است که شما برای کاستن افزایش فشار چشم بسیار حساس هستید. یا ممکن است که جریان خون پایین به عصب بینایی باعث آسیب می شود. پزشک شما ممکن است درمانی را پیشنهاد کند که فشار چشم شما را در سطح پایین تری از حد طبیعی قرار دهد.

انواع آب سیاه: مادرزادی

این نوع یک نوع نادر از این بیماری است که نوزادان را تحت تاثیر قرار میدهد. این نوع گلوکوم زمانی اتفاق می افتد که کانال های زهکشی در چشم به درستی در رحم شکل نمی گیرند. چشم کودک شما ممکن است ابری شود و بزرگتر از حد طبیعی باشد. جراحی می تواند این مشکل را حل کند. اکثر نوزادانی که در ابتدا درمان می شوند، در طول زندگی خود دید طبیعی خواهند شد.

علائم آب سیاه چه هستند؟

از آنجا که گلوکوم زاویه باز و فشار- طبیعی به آرامی شما را به دام می اندازند، علائم ممکن است تا زمانیکه این بیماری پیشرفت نکرده باشد، نشان داده نشوند. بدون درمان، به آرامی دید محیطی (جانبی) خود را از دست خواهید داد. این بدان معناست که ممکن است دید اشیائی که معمولا با گوشه چشم خود می بینید را از دست دهید. کمی شبیه نگاه کردن از طریق یک تونل است.

آزمایشات برای آب سیاه

معاینه معمولی چشم بهترین راه برای کشف به موقع گلوکوم است. پزشک شما انجام برخی از این آزمایشات یا تمام آنها را سفارش خواهد کرد:

 • اندازه گیری فشار داخل چشم
 • آزمایش دید جانبی یا محیطی
 • خود اندازه گیری ضخامت قرنیه
 • استفاده از یک ابزار بزرگ کننده برای بررسی آسیب به عصب بینایی
 • گرفتن تصویری از عصب بینایی
 • بررسی زاویه زهکشی در چشم

درمان گلوکوم: دارویی

پزشکتان احتمالا قطره یا قرص هایی را برای مدیریت گلوکوم شما پیشنهاد خواهد داد. آنها مقدار مایعی که چشم تولید میکند را کاهش میدهند و به تخلیه آن کمک می کنند. دارو را برای کنترل وضعیت خود هر روز مصرف کنید. اگر عوارض جانبی مانند سوزش، خارش، و قرمزی چشم داشتید، پزشک خود را مطلع سازید.

درمان گلوکوم: جراحی لیزر

دکتر شما ممکن است یک روش به نام ترابکولوپلاستی لیزر را برای درمان گلوکوم زاویه باز پیشنهاد کند. او چشم شما را بی حس می کند و سپس از پرتو لیزر برای ایجاد سوراخ های کوچک در کانال زهکشی استفاده می کند تا کمک کند مایع خارج شود. معمولا پزشکان هر بار یک چشم را درمان می کنند. جراحی لیزر می تواند فشار در چشم شما را کاهش دهد، اما ممکن است اثرات دائمی نداشته باشد. برای دستیابی به نتایج دراز مدت برخی از افراد نیاز به بیش از یک عمل جراحی دارند.

درمان گلوکوم: جراحی

اگر داروی و جراحی لیزر به اندازه کافی فشار چشم شما را کاهش ندهد، پزشک ممکن است روشی موسوم به ترابکوکلکتومی را توصیه کند. او در بخش سفید چشم شما فلپی (flap) ایجاد می کند تا مایع بیشتری خارج شود. حدود نیمی از افرادی که این جراحی را انجام می دهند، دیگر نیازی به داروهای گلوکوم ندارند. اما گاهی اوقات روزنه دوباره بسته می شود و شما به جراحی دوم نیاز دارید.

مراقبت از بینایی خود

حدود نیمی از افراد مبتلا به گلوکوم نمی دانند که دچار این وضعیت هستند. برای جلوگیری از از دست دادن دید، سابقه خانوادگی و سایر خطرات را بشناسید. معاینه چشم را هر ۱ تا ۲ سال انجام دهید. اگر دکتر به شما می گوید که دچار گلوکوم هستید، به دقت روش های درمانی خود را دنبال کنید. فورا هر گونه تغییر در شیوه دید خود را به پزشک اطلاع دهید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *