آنچه باید درباره سرطان دهانه رحم بدانید!

دانش اندک می تواند راه پیشگیری از سرطان دهانه رحم را طولانی تر سازد.به گفته کارشناسان سرطان مرکز تحقیقاتی، در واقع، دانش بیشتر زنان در مورد این بیماری، شانس بیشتر توانایی برای جلوگیری از بیماری را در پی دارد.
کارشناسان خاطر نشان کردند، که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در چهار دهه گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است، چرا که زنان اطلاعات بیشتری در مورد ریسک این بیماری یاد گرفته اند و تعداد کسانی که آزمایش پاپ اسمیر انجام میدهند، افزایش یافته است. این آزمایش به پزشکان در بررسی این بیماری کمک میکند.
با این حال، به دلیل اینکه این سرطان اغلب بدون نشانه های هشدار دهنده اولیه است، مرکز تحقیقاتی از زنان می خواهد با یاد گرفتن ۴ نکته در مورد سرطان دهانه رحم از سلامتی خود محافظت کنند:

  • شایع ترین علت این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. تقریبا ۹۹ درصد از سرطان های دهانه رحم ناشی از انتقال این عفونت هستند. شایع ترین گونه های ویروس، HPV 16 و HPV 18، حدود ۷۰ درصد از موارد این بیماری را تشکیل می دهند. در هر سال، حدود ۱۴ میلیون عفونت جدید HPV شناسایی می شوند. بعضی از آنها رفع می شوند، اما عفونت هایی که باقی می مانند، می توانند به مشکلات جدی سلامتی منجر شوند.
  • سرطان دهانه رحم اغلب قابل پیشگیری است. سازمان غذا و دارو سه واکسن HPV را تأیید کرده است. اولین واکسن گارداسیل بود که در سال ۲۰۰۶ تأیید شد تا فرد را در برابر ویروس های HPV 16 و HPV 18 محافظت کند. در سال ۲۰۰۹، سازمان غذا و دارو سرواریکس را تأیید کرد. واکسن سوم، گارداسیل ۹، که مشخص شد در ۹۷٪ موارد در پیشگیری از سرطان دهانه رحم، فرج و واژن و محافظت در برابر انواع مختلف سویه های HPV با خطر بالا موثر است، در سال ۲۰۱۴ تایید شد. توصیه می شود مردان و زنان جوانتر ۹ تا ۲۶ ساله، در برابر HPV واکسینه شوند.
  • تمام زنان ۲۱ ساله و بالاتر باید معاینات و آزمایشات منظم را انجام دهند. این معاینات باید شامل یک معاینه لگن سالانه و یک آزمایش پاپ اسمیر دوره ای باشد که غربالگری معمولی برای سرطان دهانه رحم است. برای آزمایش پاپ، سلول ها از دهانه رحم جمع آوری می شوند، بنابراین می توان آنها را برای هر گونه ناهنجاری بررسی کرد. زنان در سن ۲۰ سالگی باید هر سه سال یک آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند تا زمانی که نتایج آنها طبیعی باشد. زنان ۳۰ تا ۶۴ ساله باید هر سال یکبار یک آزمایش پاپ انجام دهند تا زمانی که نتایج آنها طبیعی باشد.
  • علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم ممکن است نادر باشد. سرطان دهانه رحم ممکن است خونریزی ایجاد کند، اما بسیاری از زنان دوره های قاعدگی نامنظم را تجربه می کنند، بنابراین ممکن است غیر معمول نباشد. در اغلب موارد این بیماری باعث درد و یا سایر نشانه های هشدار دهنده نمی شود، که اهمیت غربالگری را بسیار بیشتر میکند. زنانی که مشکوک به مشکل هستند نبایست علائم خود را نادیده بگیرند و به دنبال ارزیابی پزشکی نباشند.
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *