انواع سردردها

 
 

انواع سر درد ها

سردردهای مرتبط با رابطه جنسی:

ارگاسم میتواند باعث سردرهای خفیف و یا شدید در ناحیه گردن و سر شود. اما خوشبختانه اغلب این قبیل سردردها بی خطر بوده و نیازی به درمان جدی ندارند. اما برخی از سردردها پس از ارگاسم خطرناک بوده و ممکن است نشانه یک مشکل جدی نظیر خونریزی مغزی و سکته باشند.

نکته: مردان ۳ برابر بیشتر از زنان به سردردهای سکس دچار میشوند.

علایم سردردهای رابطه جنسی:

 ۱) درد خفیف در دو طرف سر که ممکن است هنگام ارگاسم به حداکثر برسد.

۲)یک درد ناگهانی و شدید حین ارگاسم که در سر و پشت چشمها احساس میگردد. این درد معمولا تیرکشنده و ضربان دار است. این درد معمولا بیشتر از چند دقیقه طول نمیکشد، اما ممکن است تا ساعتها باقی بماند.

۳) درد در ناحیه گردن و پشت سر پس از ارگاسم.

دلایل سردردهای مرتبط با ارگاسم:

هر فعالیت جنسی که به ارگاسم بیانجامد میتواند باعث پدید آمدن اینگونه سردردها گردد:

۱) سفت کردن و منقبض کردن عضلات گردن و سر حین فعالیت جنسی.

۲) در پاسخ به افزایش فشار خون که باعث میگردد عروق خونی مغز متسع گردند.

۳)مصرف برخی داروها نظیر وایاگرا(viagra)

۴) برقراری رابطه جنسی در وضعیتهای بدنی نامناسب که به سر و گردن فشار وارد می آید.

۵)خونریزی (هموراژ) در مغز و یا سکته مغزی که  یک فوریت پزشکی محسوب گردیده و فرد بایستی فورا به پزشک مراجعه کند.

فاکتورهای ریسک:

۱) افراد مستعد به میگرن بیشتر دچار اینگونه سردرها میگردند.

۲) افراد با فشار خون بالا، چاق و فاقد تناسب اندام نیز بیشتر اینگونه سردرها را تجربه میکنند.

۳) خستگی، استرس و ارگاسم های متوالی احتمال بروز اینگونه سردرها را افزایش میدهد.

راههای پیشگیری و درمان:

در غالب اوقات نیاز به درمان پزشکی ندارد و سردردها معمولا پس از مدتی خود بخود محو میگردند. اما سردردهای مزمن و یا خیلی شدید پس از ارگاسم باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرند

۱) خودداری از برقراری رابطه جنسی برای یک یا دو هفته باعث محو شدن سردردها میشود.

۲) شل کردن عضلات گردن و آرواره ها حین فعالیت جنسی.

۳ )از سرعت و شدت رابطه جنسی بکاهید.

 ۴) بتدریج و آرام آرام  به اوج لذت جنسی برسید.

۵) چنانچه خسته و یا مضطرب میباشید از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.

 ۶) هنگام برقراری رابطه جنسی از قرار گیری در وضعیت های بدنی نامطلوب و تنش زا که فشار زیادی به گردن و سر تحمیل میکنند، دوری کنید.

سر درد همراه با تب

همگی این علائم را می‌توان در بیماریهای جزئی مانند سرماخوردگی، و یا حتی در بیماری‌های مزمن مانند مننژیت یافت. دوم اینکه، همانطور که در بالا ذکر شد، تب معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که از هرگونه بیماری عفونی رنج می‌برید. بنابراین، در بسیاری از موارد، مشخص شده که سردرد همراه با تب در بزرگسالان به دلیل وجود انواع عفونت‌ها می‌باشد.

شایع ترین علل تب و سر درد

 ۱)عفونت‌های ویروسی

عفونت‌های ویروسی شایع‌ترین علل تب و سردرد هستند. بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا نمونه‌های معمولی‌اند. گلو درد، التهاب لوزه، عفونت دستگاه تنفسی، برونشیت، ذات الریه، هپاتیت، تب غده‌ای glandular fever، سرخک و عفونت گوش برخی از عفونتهایی هستند که به تب و سردرد منجر می‌شوند. آزمایش خون و آزمایشهایی از نمونه‌های مایعات بدن در تشخیص عفونتهای ویروسی کمک می‌کنند. لازم به ذکر است که عفونتهای ویروسی می‌توانند هم باعث بیماری‌های جزئی مانند سرماخوردگی شوند و هم بیماریهایی مانند ذات الریه که حتی خطر جانی نیز به همراه دارد.

 ۲)عفونتهای باکتریایی

به طور مشابه، چندین عفونت باکتریایی نیز منجر به بروز این علائم می‌شود. عفونتهای باکتریایی دستگاه تنفسی، و یا سیستم عصبی مرکزی نیز موجب به وجود آمدن این علائم می‌گردند. عفونتهای مجرای ادراری، گلو درد میکروبی، التهاب لوزه‌ها، مسمومیت غذایی، مننژیت، اسهال، برونشیت، سل، ذات الریه، تیفوئید، آبسه مغز، عفونتهای گوش برخی از عفونتهای باکتریایی هستند که موجب تب و سردرد می‌شوند. عفونتهای باکتریایی معمولاً شدید و تشخیص آنها مشکل‌تر از عفونتهای ویروسی است. با این حال، آزمایش کشت خون، کشت ادرار، و یا کشت نخاعی می‌تواند در تشخیص این بیماری‌های عفونی کمک کند.

علل دیگر سر درد همراه با تب

غیر از بیماری‌های عفونی، چندین بیماری وجود دارد که می‌تواند باعث سردرد همراه با تب در بزرگسالان شود. بیماری‌هایی مانند کم خونی، مالاریا، سرطان، تومور و اختلالاتی مانند اسهال، یبوست، حساسیت غذایی، فشار خون بالا و یا پایین، مشکلات قاعدگی (در زنان)، کمبود شدید ویتامین‌ها و مواد معدنی و استرس نیز می‌توانند عامل بروز این علائم شوند. غیر از بیماری‌های عفونی، بیماری‌های ناشی از اختلالات معمولاً با علائم و نشانه‌های دیگری همراهند که باعث می‌شود تشخیص آنها آسان‌تر گردد. با این حال، لازم است در اسرع وقت با دکتر خود مشورت نمایید به این دلیل که این اختلالات شدیدتر از نمونه‌های فوق الذکر می‌باشند.

سردرد ناشی از بوهای زننده

برخی از افراد به محض بوییدن چیزی دچار سردرد شدیدی می گردند که این خود باعث زحمت زیاد بیمار است .زیرا کمتر وقتی و زمانی است که ادمی دچار این گونه بو ها نشود چه در گذر گاه ها و چه در محل کار و غیره .همیشه ممکن است بویی خوش یا ناخوش در هوا پراکنده شده باشد .

علایم ناشی از بوهای زننده:
دردهای زُق زُق کننده که پس از مصرف ادکلن یا اسپری خوش بوکننده ایجاد می شود.
علت احتمالی:

 ماده شیمیایی موجود در این مواد در افراد حساس، سردرد ایجاد می کند و ممکن است به میگرن نیز منجر شود. نتایج مطالعات متعددی نشان می دهد، ماده ای که در ادکلن و عطر یافت می شود، روی گردش خون در مغز تاثیر می گذارد و درد ایجاد می کند. بعضی مواد نیز مانند روغن دارچین و میخک باعث سردرد می شود.

درمان: از لوازم آرایشی بدون بو استفاده کنید

سردرد ضربه ای

علایم:  درد شدیدی در قسمت چشم شروع و در شقیقه و گونه ها پخش می شود. مدت این سردرد از ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت متغیر است.

 علت احتمالی:  ابتلا به سردردهای خوشه ای

 این نوع سردرد به شکل خوشه ای طی یک ماه و هر روز در یک ساعت معین آغاز می شود. یک چشم قرمز و دچار آبریزش می شود و پلک نیز به علت اختلال در عصب سه قلو، افتادگی پیدا می کند. آقایان بیشتر دچار این نوع سردرد می شوند. این نوع درد به علت ایجاد ناهنجاری در هیپوتالاموس (قسمتی از مغز که ترشح هورمون ها و مواد شیمیایی مختلف را هماهنگ می کند) رخ می دهد. پیغام های متفاوت باعث گشاد شدن عروق خونی مغز می شود.

میگرن

میگرن یکی از علل بسیار شایع و شاید شایعترین علت سردرد مکرر است. بیماری میگرن در زنان شایع‌تر است. در اکثر مبتلایان به میگرن سابقه خانوادگی ابتلا به سردرد وجود دارد. سردردهای میگرنی معمولاً در سن بلوغ شروع می شود و در سن بالای ۵۰ سال از بین می‌رود. سردرد میگرنی غالباً یکطرفه و ضربان دار است و چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. دردهای میگرنی گاهی با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اکثر افراد مبتلا به میگرن در زمان حمله سردرد دچار ترس از نور و صدا می شوند و تمایل دارند که در یک اتاق ساکت و تاریک استراحت کنند. در این حالت روشن کردن چراغ یا ایجاد صدای ناگهانی می‌تواند باعث بدتر شدن سردرد شود.

تغییرات هورمونی روی میگرن مؤثر است و عواملی مثل قاعدگی، بارداری و قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری معمولاً باعث بدتر شدن میگرن می‌شود.

عواملی مثل گرسنگی، کم‌خوابی، خستگی، استرس‌های روحی، ورزش‌های سنگین، غذاهای خاص (قهوه، شکلات، پنیر مانده، آجیل و مشروبات الکلی) و بوهای خاص (مثلاً بوی سیگار یا عطر) می‌تواند باعث شروع حمله میگرن شود.

یک نکته جالب در مورد استرس آن است که نه فقط وجود استرس، بلکه رفع شدن ناگهانی استرس نیز می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود. مثلاً خیلی از افراد مبتلا به میگرن پس از پایان امتحاناتشان دچار سردرد می‌شوند.

علت اصلی ایجاد میگرن تنگ‌شدن گذرای عروق مغزی است که با باز شدن جبرانی بیش از حد عروق دنبال می‌شود. در مرحله انقباض عروق مغزی علائم چشمی میگرن بروز می‌کند و در مرحله گشاد شدن عروق سردرد ضربان‌دار ایجاد می‌شود. میگرن در همه افراد به یک صورت تظاهر نمی‌کند .

انواع میگرن
میگرن چشمی:

 در این نوع میگرن که اغلب در افراد مسن تر تظاهر می‌کند فرد مبتلا علائم چشمی میگرن را دارد اما به سردرد مبتلا نمی‌شود.علائم بصری میگرن چشمی عبارتند از :

– لکه سیاهرنگ که با خطوط زیگزاگ براق رنگی لرزان احاطه شده است

– تاریک شدن یک سمت میدان بینایی

– تنگ شدن تدریجی میدان بینایی از محیط به مرکز بطوریکه فرد احساس می‌کند که بیرون را از داخل یک سوراخ کوچک تماشا می‌کند.

– دوبینی گذرا

سردردهای تنشی

سردرد تنشی نوع خاصی از سردرد است که اغلب در افراد افسرده یا کسانی که تحت استرس مزمن قرار دارند ایجاد می‌شود. این نوع سردرد معمولاً در اکثر ساعات روز وجود دارد اما شدت آن خفیف تا متوسط است و مشکل جدی برای فعالیت‌های روزانه ایجاد نمی‌کند. این سردردها معمولاً در پایان روز و در موقع خستگی شدیدتر می‌شود. این نوع سردرد بیشتر به صورت احساس سنگینی در سر است و افراد مبتلا می‌گویند: “احساس می‌کنم یک دیگ روی سرم گذاشته‌اند” . اهمیت سردرد تنشی در آن است که ممکن است درد فقط در ناحیه پیشانی و دور چشم ها وجود داشته باشد و به همین دلیل با مشکلات چشمی اشتباه شود. برخی از صاحب نظران معتقدند که سردرد تنشی نوع خاصی از میگرن معمولی می‌باشد. درمان آن نیز مشابه درمان میگرن می‌باشد.

سردرد خوشه‌ای

این سردرد بیشتر در مردان سیگاری ۳۰ تا ۵۰ ساله بروز می‌کند. یک بیماری خوش‌خیم است که بصورت حملات حاد سردرد و درد پشت کره چشم بصورت یکطرفه تظاهر می‌کند و برخلاف اغلب سردردهای خوش‌خیم باعث بیدار شدن فرد از خواب می‌شود. معمولاً در زمان سردرد علائم چشمی یکطرفه نیز در سمت مبتلا وجود دارد به طوری که چشم مبتلا دچار اشکریزش و قرمزی می‌شود. ممکن است در همان سمت افتادگی پلک ایجاد شود و مردمک چشم موقتاً گشاد شود (یعنی سیاهی چشم در سمت مبتلا بزرگتر به نظر برسد). گاهی آبریزش‌بینی نیز در سمت مبتلا اتفاق می‌افتد. در سردرد خوشه‌ای حمله حاد سردرد حدود یکی دو ساعت طول می‌کشد و عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند. معمولاً سردرد خوشه‌ای چندین بار در یک دوره چند هفته‌ای تا چند ماهه تکرار می‌شود و سپس به تدریج بهبود می‌یابد. البته احتمال عود این حملات پس از چند ماه تا چند سال وجود دارد.

 
 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *