اگر اگزما دارید، مراقب حمام کردنتان باشید!

یک تحقیق نشان می‌دهد که اگر اگزما دارید، نیازی نیست با سفیدکننده حمام کنید.یک بررسی جدید روی تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که حمام کردن با آب معمولی در درمان اگزما، درست به اندازه‌ی حمام کردن با محلول سفیدکننده موثر است.

گاهی اوقات پزشکان به افراد مبتلا به اگزما توصیه می‌کنند که با محلول سفیدکننده حمام کنند؛ این روش عبارت است از مخلوط کردن مقدار کمی ماده‌ی سفید کننده در یک وان آب گرم یا سرد و غوطه‌ور شدن در آن. اما محققان می‌گویند که این یافته باید افراد مبتلا به اگزما را تشویق کند که به‌طور منظم فقط با آب معمولی حمام کنند – بدون آنکه نگران خشک شدن پوست‌شان باشند. همچنین این روش به جلوگیری از سوزش و آسیب ناشی از مایع سفیدکننده نیز کمک می‌کند.

دکتر جاناتان سیلوربرگ، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه می‌گوید:‌« من نمی‌دانم که آیا این بررسی، روش حمام کردن با سفیدکننده را به‌طورکامل نفی می‌کند یا نه اما شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد حمام کردن با سفیدکننده تا چه اندازه موثر است. بنظر می‌رسد که حمام کردن با آب معمولی، اکثر فواید حمام کردن با سفیدکننده را دارد و اگر سفیدکننده مزیتی داشته باشد، بسیار خفیف و جزئی است.»

محققان این تحقیق می‌گویند که گاهی اوقات حمام کردن با محلول سفیدکننده به عنوان وسیله‌ای برای کنترل عفونت باکتریایی و علائم ناشی از آن توصیه می‌شود. اما بررسی آنها که داده‌های مربوط به ۴ مطالعه‌ی پیشین را تجزیه‌وتحلیل کردند، نشان می‌دهد که این روش در هیچ یک از این دو کار موثرتر از حمام کردن با آب معمولی نبوده است.

علاوه بر این، از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به اگزما به آسم نیز دچار هستند، بخار ناشی از سفیدکننده می‌تواند حملات آسم آنها را نیز تشدید کند.

سیلوربرگ می‌گوید: «بیماران مبتلا به اگزما نسبت به آنهایی که اگزما ندارند، به میزان بسیار بالاتری به آسم مبتلا هستند.»

او می‌گوید: «محیط خانه‌ی هرکس متفاوت است و بسیاری از حمام‌ها، تهویه‌ی مناسب ندارند. بنابراین یک وان آب گرم که باعث بخار کردن سفیدکننده می‌شود، می‌تواند زمینه را برای عود آسم مهیا کند.»

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *