اگزمای آتوپیک در کودکان

 
هنگامی که کودک در بطن مادر قرار دارد، توسط مایع مخصوصی احاطه شده است. این ماده نسبتاً چرب و سفید رنگ موجب نرم ساختن و حفظ پوست جنین در طول نه ماه بارداری می شود. زمانی که کودک متولد شد، پوست او بسیار به عوامل محیطی حساس بوده و مستعد بیمار شدن است. شایع ترین مشکلات پوست نوزادان، پوست خشک، اگزما ، جوش های پوستی در نوزاد می باشد .
اگزما در اطفال و نوزادان آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی نام دارد که باعث از آسیب  پوستی خارش دار که با قرمزی ، پوسته ریزی ، ترشح  و بعضی وقتها با کلفت  شدن و برخی اوقات با نازک شدن پوست همراه است.  اگزمای اطفال در بچه ها از شیوع بالایی برخوردار است  . اگزمای اطفال طی ۵ سال اول زندگی رخ می‌دهد . اولین علائم بیماری معمولاً بعد از دو ماهگی آغاز می شود . معمولاً اولین علائم درصورت وگونه ها شروع شده و بعد ممکن است دیگر نواحی مثل آرنج و زانوها ، باسن و تنه کودک گرفتارشود . در این حالت گاهی اوقات این ضایعات روی گونه ها را به بوسیدن زیاد نسبت می دهند در صورتی که اصلا با بوسیدن ارتباطی ندارد . معمولاٌ اکثر بیماران تا دو سالگی بهبود می یابند . اگرچه این بیماری ممکن است تا سنین بالاتر وحتی بعد از بلوغ هم ادامه پیدا کند اما بحث اصلی در اینجا در مورد علایم این بیماری در دوران شیرخوارگی است .
علایم اگزمای آتوپیک در کودکان
1.پوست خشک و زبر است.

 1. پوست قرمز و گاهی دارای زخم‌های مرطوب است، چرک نشانه عفونت باکتریایی است.
 2. در سال اول، اگزما روی صورت یا قسمت‌های دیگر بدن ظاهر می‌شود. اگزما می‌تواند در گردن، دست، پا و قسمت تناسلی نیز پخش شود.
 3. تقریبا در ۱۸ ماهگی، جوش‌های ریز در مفصل‌ها ایجاد می‌شود. از جمله زانو، مچ، آرنج، گردن و گاهی قوزک. سپس، پوست این نواحی ضخیم‌تر می‌شود.
 4. در برخی از کودکان حتی پس از ۲ سالگی نیز اگزما ادامه پیدا می‌کند، در این زمان اگزما در اطراف دهان، پلک‌ها و… ظاهر می‌شود.
 5. خارش از علایم بارز اگزما است. خاراندن باعث خون ریزی پوست می‌شود. کودکان بالای ۶ ماه می‌توانند خود را بخارانند اما کودکان کوچک‌تر نمی‌توانند و با وجود سیر بودن و تمیز بودن پوشک مرتب گریه می‌کنند.

چه عواملی اگزما در کودکان را تحریک می‌کند؟
علت دقیق اینکه چرا اگزمای نوزادی تنها برخی از کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مشخص نیست. اما عوامل محرک متعددی وجود دارد که شناخته شده است. این عوامل در واقع باعث تشدید علایم می‌شود اما علت بروز آن نیست.
۱-علت می‌تواند در اختلال سیستم ایمنی یا کاهش سرامید پوست باشد، که منشاء آن ممکن است عوامل ژنتیکی باشد.
۲ – ماده حساسیت زا: در منزل مواد حساسیت زای زیادی وجود دارد که اغلب در هواست یا از طریق هوا وارد بدن می‌شود یا ارتباط مستقیم با پوست دارد. مواد آلرژی زای خوراکی ازجمله لبنیات، مغز میوه، زرده تخم مرغ، گندم و… نیز می‌تواند در این امر نقش داشته باشد.
۳ – لباس: پارچه‌های مختلف می‌تواند علایم اگزما در کودکان را شدید کند، ازجمله پشم، عامل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد مواد شوینده است.
۴ – لوازم بهداشتی: عطر، صابون و کرم می‌تواند باعث تحریک شدن پوست کودک شود.
۵ – آب و هوا: هوای خشک بدون در نظر گرفتن گرما یا سرما، یکی از محرک‌های عمده به حساب می‌آید. عرق نوزاد می‌تواند مشکل ساز باشد، بنابراین با خنک نگه داشتن دمای بدن می‌توان از تعریق وی جلوگیری کرد.
توصیه هایی جهت کنترل اگزمای آتوپیک در کودکان
در زیر توصیه هایی جهت کنترل بیماری آورده شده است :

 • حمام این بچه ها باید کوتاه باشد .
 • پوشیدن‌ لباس‌ نخی‌ و کتان گشاد برای‌ کمک‌ به‌ جذب‌ عرق‌.
 • حتی‌المقدور به‌ حداقل‌ رساندن استرس.
 • کوتاه‌ کردن‌ مرتب‌ ناخن‌ها و‌ دست‌ کردن‌ دستکش‌ نرم‌ به‌ هنگام‌ خواب‌ برای‌ جلوگیری‌ از خاراندن ‌.
 • کمتر حمام‌ بگیرید تا از خشکی‌ زیاد پوست‌ اجتناب‌ شود .
 • پس‌ از حمام‌ بلافاصله‌ از کرم‌ نرم‌ و مرطوب‌کننده‌ استفاده‌ کنید .
 • از هر چیزی‌ که‌ قبلاً بیماری‌ را بدتر کرده‌ است‌ اجتناب‌ کنید.
 • از دستگاه‌ مرطوب‌ خنک‌کننده‌ هوا ( بخور سرد ) برای‌ افزایش‌ رطوبت‌ هوای‌ خشک‌ داخل‌ منزل‌ استفاه‌ کنید .
 • اجتناب از تماس با بعضی از مواد موجود در هوا و نیز گرد و غبار .
 • مواد آرایشی ، عطریات ، اسپری ها ( حشره کش و خوشبو کننده ) و دود سیگار می توانند باعث تشدید اگزما شوند و از تماس با آنها باید اجتناب شود.

و اما توصیه مهم ما به شما :
راحتترین و در دسترس ترین دارو برای کنترل اگزمای آتوپیک در کودکان ، کرم گیاهی رپلر است . این کرم حاوی ترکیبات کاملا طبیعی و فاقد هرگونه مواد شیمیایی ( کورتون ) است که باعث رفع خارش و سوزش ، التهابات و قرمزی پوست ، خشکی شدید پوست و پوسته ریزی کودک دلبند شما می گردد. شایان ذکر است استفاده از کرم و پمادهای کورتونی و شیمیایی عوارض جبران ناپذیری دارند .
 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *