برخی از بیماری‌های چشمی که می‌توانند باعث بروز سردرد و به خصوص درد اطراف چشم شوند

برخی از بیماری‌های چشمی که می‌توانند باعث بروز سردرد و به خصوص درد اطراف چشم شوند عبارتند از:

خشکی چشم،بیماری‌های قرنیه،گلوکوم (آب سیاه چشم) حاد زاویه بسته،التهاب داخل چشمی(Uveitis)،التهاب صلبیه (Scleritis)،بیماری‌های حدقه چشم،التهاب عصب بینایی  و زونای چشمی

خشکی چشم

خشکی چشم یکی از علت‌های بسیار شایع احساس درد و ناراحتی در اطراف چشم‌ها است که معمولا صبح‌ها بهتر است و در اواخر روز بدتر می‌شود. به علاوه انجام کارهای چشمی مثل مطالعه یا کار با کامپیوتر می‌تواند باعث بدتر شدن درد و ناراحتی در مبتلایان به این بیماری شود.

بیماری‌های قرنیه

قرنیه بافت بسیار حساسی است که تعداد زیادی اعصاب حسی در آن وجود دارد و به همین علت به درد و تحریک واکنش زیادی نشان می‌دهد. طبیعی است که تحریکات وارد شده به این بافت حساس می تواند درد شدیدی در چشم و اطراف چشم و گاهی در تمام سر ایجاد کند، مثلا ورود هر نوع جسم خارجی به داخل چشم- چه مستقیما به قرنیه بچسبد و چه در پشت پلک گیر بیفتد و باعث خراشیده شدن قرنیه شود- علاوه بر ایجاد درد و قرمزی و اشک ریزش ، معمولا باعث سردرد نیز می‌شود.

همچنین در افرادی که به علت جوشکاری یا نگاه کردن طولانی مدت به برف (مثلا در ورزش اسکی) دچار برق‌زدگی چشم‌ها می‌شوند نیز پوشش خارجی (اپی‌تلیوم) قرنیه آسیب می‌بیند و فرد علاوه بر اشک ریزش و درد چشم‌ها، دچار سردرد شدید می‌شود.

از دیگر بیماری‌های قرنیه که باعث ایجاد سردرد می‌شود، زخم قرنیه است. همچنین التهاب قرنیه یا کراتیت نیز می‌تواند باعث سردرد گردد.

یکی از بیماری‌های قرنیه که عمدتا باعث سردرد صبحگاهی مکرر می‌شود، خراش راجعه قرنیه (Recurrent Corneal Erosion) است. در این بیماری اپی تلیوم قرنیه چسبندگی کمی به بافت‌های زیرین دارد و مستعد کنده شدن است. در این حالت، خیلی از اوقات وقتی فرد مبتلا هنگام صبح چشم‌هایش را باز می‌کند، بخشی از اپی تلیوم قرنیه کنده می‌شود و علاوه بر سوزش و اشک ریزش و درد چشم، سردرد نیز در همان سمت ایجاد می‌شود.

گلوکوم (آب سیاه چشم) حاد زاویه بسته

این بیماری باعث ایجاد تاری دید، درد چشم، اشک ریزش و سردرد شدید می‌شود. تشخیص این بیماری با معاینه کامل چشمی امکان پذیر است. تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد، چون می‌تواند منجر به کاهش دید دائمی شود.

التهاب داخل چشمی(Uveitis)

التهاب داخل چشمی (یووئیت) می‌تواند علاوه بر درد چشم، سردرد نیز ایجاد کند. البته در مواردی که یووئیت قسمت‌های قدامی چشم مثلا عنبیه را درگیر کرده باشد، احتمال ایجاد سردرد بیشتر است.

التهاب صلبیه (Scleritis)

التهاب صلبیه می‌تواند باعث درد شدید چشم و سردرد شود. نکته قابل توجه آن است که اگر التهاب صلبیه در بخش‌های خلفی کره چشم اتفاق بیفتد، ممکن است در ظاهر چشم تغییر خاصی ایجاد نکند، اما باعث ایجاد سردرد شدید در ناحیه پشت چشم شود.

تشخیص این بیماری از دو جهت مهم است: اول آن که این بیماری در خیلی از موارد با بیماری‌های جدی‌تر همراه است که در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند حتی حیات فرد را تهدید کند.

بیماری‌های حدقه چشم

وجود التهاب یا تومور در ناحیه پشت چشم و در داخل حدقه چشم می‌تواند باعث بروز سردرد شود.

التهاب عصب بینایی

التهاب عصب بینایی علاوه بر آن که باعث تاری دید می‌شود، می تواند با درد چشم و سردرد (به ویژه در ناحیه پشت چشم) همراه باشد. در افراد مبتلا به التهاب عصب بینایی معمولا حرکت دادن چشم باعث بدتر شدن درد می‌گردد.

زونای چشمی

این عارضه یک بیماری ویروسی است که بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق می‌افتد. علامت مشخصه زونا بروز بثورات ریز پوستی به صورت آبدانه‌های کوچک در یک زمینه ارغوانی و بنفش است که با درد شدید همراه است. معمولا درد یکی دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوستی شروع می‌شود و تا مدتی پس از بروز دانه‌ها ادامه پیدا می‌کند. البته در بعضی افراد ممکن است درد ناشی از زونا حالت مزمن پیدا کند و تا ماه‌ها پس از بیماری، فرد احساس درد داشته باشد. در صورتی که زونای چشمی علاوه بر درگیری پوست اطراف چشم، بافت‌های داخل چشم را نیز درگیر کرده باشد، التهاب داخل چشمی (یووئیت) نیز باعث بدتر شدن سردرد فرد مبتلا می‌گردد.

گروهی دیگر از بیماری‌های چشمی نیز می‌توانند باعث بروز سردرد و بخصوص درد اطراف چشم شوند.

عیوب انکساری:

 قرنیه و عدسی با کمک یکدیگر تصاویر را روی شبکیه متمرکز می‌کنند. گاهی اوقات، این فرآیند بدرستی اتفاق نمی‌افتد و عضلات ظریف و کوچک چشم مجبور  به کار بیشتر و در نتیجه خستگی، درد چشم، تاری دید و سردرد می‌شود. در اغلب موارد  می‌توان با تجویزعینک و یا لنز تماسی این مشکل را اصلاح کرد.

 مشکلات اصلی که باعث خستگی چشم و سردرد می‌شوند عبارتنداز:

۱- دوربینی: در دوربینی به جای تمرکز تصویر بر روی شبکیه چشم، تصویر در نقطه ای، پشت چشم متمرکز شده است.

2- پیرچشمی: با بالا رفتن سن عدسی سخت و انعطاف ناپذیر می‌شود. این حالت «پیرچشمی» نامیده می‌شود. علائم آن عبارتند از: مشکل در تمرکز نزدیک، سوزش چشم، تأخیردر تمرکز بهنگام نگاه در فواصل مختلف و سردرد.

۳- آستیگماتیسم: در آستیگماتیسم قرنیه شکل منظم ندارد؛  بدین معنی  که اشیاء از زوایای خاصی تار به نظر می‌رسند. فرد مبتلا به آستیگماتیسم به منظور تمرکز بهتر بینایی، چشم خود را جمع می‌کند که این عمل می‌تواند منجر به سردرد شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *