بلایی که تنها کفش نامناسب می تواند سرمان بیاورد!

کفش نامناسب چه بلایی سرمان می آورد؟ بررسی عوارض جسمی کفش نامناسب

پوشیدن کفش های نامناسب متداول تر از آن است که فکر می کنید, و می تواند عواقب منفی قابل توجهی داشته باشد. گذراندن یک روز با کفش های زیبا (یا جذاب) ممکن است که خوشایند به نظر برسد, اما ممکن است که منجر به مشکلات جدی و در حال پیشرفت شود با این حال حتی وقتی مردم فکر می کنند که کفش خوب و معقولی دارند, هم ممکن است در خطر باشند.کفش نامناسب

کفش نامناسب

اگر درد پا را با کفش های خود تجربه کرده اید که قبلا نداشته اید, بدانید که چقدر کفش مناسب باارزش است و از پوشیدن مورد نامناسب آن اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید که اندازه کفش ممکن است که تغییر کند, حتی اگر شما 85 ساله باشید.

علامت کفش نامناسب

پوشیدن کفش نامناسب و عوارض آن ها 

 

تناسب ضعیف کفش رایج است:

ما برخی از مشکلات پزشکی مرتبط با کفش های نامناسب را بررسی می کنیم, اما مهم است که در مورد دامنه این مشکل صحبت کنیم.

تصور می شود که تنها حدود 25 درصد مردم کفش های مناسبی می پوشند.بویژه زمانیکه مطالعات در مورد افراد سالخورده انجام شد، بسیار نگران کننده بود.

افراد مسن نه تنها دیابت دارند (با خطر زخم پای دیابتی از فشار و مالیدن کفش ها), بلکه ممکن است در معرض خطر افتادن بیشتر قرار گیرند.

حتی جوانانی که سالم و عاری از شرایط پزشکی دیگر هستند، نیز می توانند در معرض خطر ناشی از کفش های نامناسب باشند.

پا درد

تاثیرات مخرب پوشیدن کفش نامناسب

 

عوارض و پیامدهای نگران کننده کفش های نامناسب:

مطالعات متعددی نشان داده اند که چگونه کفش های نامناسب می تواند تاثیر منفی بر سلامتی داشته باشد و چرا کفش های مناسب بسیار مهم هستند.

نوروپاتی:

مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد، نشان داد که افراد سالمند با تاریخچه ای از ضایعات مانند میخچه و پینه مواجه می شوند، که نشان می دهند پاهایشان تحت فشار از کفش است.

آن ها دریافتند که تنها 14 درصد کفش های مناسب دارند. از آن هایی که کفش مناسب به پا داشتند, 37 درصد مشکلات نوروپاتی داشتند.

نوروپاتی محیطی یک وضعیت دردناک و معمولاً غیرقابل برگشت با علائم سوزن سوزن شدن در پاها و کاهش توانایی حسی در جایی از پاها است.

متاسفانه, شرایط دیگری که در افراد سالمند شایع تر است, مانند نوروپاتی دیابتی که می تواند با استفاده از کفش مناسب, علایم و پیش آگهی را بدتر کند.

نوروپاتی محیطی مرتبط با دیابت منجر به قطع عضو در سال می شود و به همین دلیل است که افراد مبتلا به دیابت (همچنین سایر مشکلات پزشکی) به پاهای سوزان یا انگشت های بی حس بی توجهی نمی کنند.

(تصادفا تنها 12 درصد از شرکت کنندگان روزانه پاهای خود را بررسی کردند و این یکی از راه های حفاظت از پاهای شما در صورت ابتلا به دیابت است.)

نوروپاتی چیست؟

کفش نامناسب چه بلایی سرمان می آورد؟

 

درد پا و ناهنجاری ها:

تنها نوروپاتی نیست که می تواند ناشی از کفش های نامناسب باشد.مروری بر چندین مورد از تحقیقات در این زمینه در سال 2018 انجام شده است.

این مطالعات شامل افراد در تمام سنین و افرادی که دارای مشکلات پزشکی از قبیل دیابت و نیز افرادی که فاقد مشکلات پزشکی بودند.از بین این افراد, 63 تا 72 % آنها دارای کفش هایی بودند که متناسب با طول و عرض پاهایشان نبود.

در این مطالعات, کفش با تناسب ضعیف با درد پا و شرایط پا مانند ناهنجاری های انگشت پایین تر (پنجه پا) و پنجه و پینه مرتبط است.قابل ذکر است که افراد مبتلا به دیابت (همچنین سندرم داون) تمایل به پوشیدن کفش هایی داشتند که خیلی باریک بودند.

عوارض کفش تخت

کفش نامناسب باعث چه مشکلی می شود؟

 

کیفیت زندگی:

در این مطالعه, زنان گزارش دادند که پاهایشان به ویژه بر کیفیت زندگی شان تاثیر منفی گذاشتند.

عواقب بعدی کفش های نامناسب:

درد پا، اختلالات پا مانند نوروپاتی و تغییر شکل پا، نه فقط در ظاهر بلکه بر روی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد، و تاثیرات واقعا جدی دارد.

پوشیدن کفش های مناسب برای رسیدن به یک تصویر واقعی از زندگی سالم، به ویژه برای بزرگسالان مسن تر، مهم است.

درد پا و مشکلات پا مربوط به کفش های بد می تواند منجر به افتادن، کاهش تحرک و کیفیت پایین زندگی شود.

با این حال، در نهایت، عواقب این کفش های نامناسب ممکن است با توانایی فرد برای مستقل شدن در سال های طلایی اش تداخل داشته باشد و توانایی مستقل ماندن در لیست اهداف در بسیاری از بزرگسالان است.

ناهنجاری پا

دردهای ناشی از پوشیدن کفش نامناسب

 

عوارض جدی پوشیدن کفش نامناسب

اتفاقاتی که ممکن است پس از پوشیدن کفش های نامناسب یرای پاهایتان اتفاق بیفتد:

چه شما پیاده روی کنید، بدوید، یا به طور مرتب کار کنید، کفش هایتان بدنتان را بر روی زمین قرار می دهد.در حقیقت کفش نامناسب دلیل عمده مشکلات پا است.به همین دلیل، گرفتن کفش های مناسب، ستون کارهای ما است، و دلیلش این است کهنسبت به کفش ها که در کمد خود ذخیره می کنیم، بسیار احساساتی هستیم!

1. خطر بالای خار پاشنه

پوشیدن کفش مسطح بدون هیچ قوس پشتیبانی می توانند نواری را بر روی کف پای شما بگذارند که از استخوان پاشنه تان به پاهایتان منتقل می شود.

برای جلوگیری از خار پاشنه, اطمینان حاصل کنید که زمانی را که از دمپایی ها استفاده میکنید را محدود کنید, یا در برخی پروژه های با کیفیت سرمایه گذاری کنید که به شما کمک زیادی می کند.

کفش مناسب خار پاشنه

خطرات پوشیدن کفش نامناسب

 

2. ناخن های پایتان می توانند صدمه ببیند, کبود شوند, یا به زیر گوشت پا برود

انگشتان پا که در کفش های تنگ به گوشت فرو می روند، می توانند منجر به آسیب دیدگی و یا رشد به شکل کفش شوند.ناخن ها می توانند به زیر پوست بروند و آلوده شوند.آن ها در بدترین حالت ممکن است نیاز به جراحی دارند.

3. تاول

همه ما درد تاولهای تازه ای که در کفش می ترکند را کشیده ایم.کفشتان در زمان استفاده شما باید احساس خوبی به شما بدهند!مطمئن شوید که کفش تان مناسب شماست و همچنین از نوع مناسبی از کفش ها برای فعالیت های متناسبش استفاده می کنید تا از تاول زدن جلوگیری کنید.

تاول زدن

صدمات حاصل از استفاده از

4. احساس کوفتگی در پاها, باسن یا کمر

90 % استخوان های بدن در پاهای شما هستند. وقتی این استخوان ها از هم ترازی و تعادل خوب خارج شوند, کل بدن شما دچار مشکل می شود.

با سازش با پایتان, بدن شما مجبور به جبران آن می شوید – چیزی که به صورت فشار بر روی قوس, پاشنه و بقیه پا آغاز می شود و می تواند بر روی پاها, باسن و کمر شما تاثیر بگذارد.

5. داشتن التهاب

طرفداران پاشنه بلند به یاد داشته باشید که کفش های پاشنه بلند می تواند باعث متاتارالژی شود.کفش های پاشنه بلند می تواند پاها را به سمت پوزیشن ی هل دهند که فشاری را روی پاشنه پا وارد می کند، یک جفت مفصل انتقادی که در آن استخوان های طولانی متاتارس به استخوان پا کمک می کنند.

فشار مداوم در اینجا می تواند باعث تحریک استخوان ها یا اعصابی شود که آن ها را احاطه کرده است.

کفش پاشنه دار

مشکلات کفش نامناسب

 

کفش نامناسب چه عوارضی برای پاها دارد؟

پوشیدن کفش های خیلی کوتاه و خیلی نازک در طول زمان می تواند منجر به ناهنجاری های انگشت پا شود.انگشت چکشی پا یا انگشت های خم یکی از این مشکلاتی هستند که انگشتان پا (معمولا دومین یا سوم) به سمت پایین خم می شوند.

زمانی که راه می روید, این می تواند ناراحت کننده باشد, و زمانی که پایتان را دراز می کنید یا حتی پاهای دیگر را تکان دهید، نیز ممکن است غیرقابل تحمل باشد. 

چه طور باید اندازه کفش را چک کنید؟

یک اندازه کافی متناسب ایده آل برای پا به صورت همیشگی و مداوم وجود ندارد ، اگر شما کفش های خود را در مدتی به طور حرفه ای می پوشید، قطعاً ارزشش را دارد. برخی متخصصان توصیه می کنند که شما حداقل یک یا دو بار در سال پاهای خود را اندازه گیری کنید، یا حداقل هر زمان که کفش های جدید می خرید این کار را انجام دهید.

همانطور که اشاره شد، بارداری، مصرف یک داروی جدید، یا تشخیص بیماری با یک وضعیت پزشکی جدید ممکن است اندازه کفش شما را تغییر دهد.

نکات خرید کفش

کفش نامناسب باعث چه اتفاقی می شود؟

 

دلایل برای استفاده از کفش های مناسب:

پوشیدن کفش های مناسب می تواند عواقب بعدی یا حداقل روند فعلی را بهبود دهد و آهسته تر کند؛ برخی از کفش ها برای سلامت پا مساعد نیستند.با این حال از کفش های نوک تیز اجتناب کنید و با آگاهی کامل کفش بخرید.

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد.

تغییرات اندازه کفش:

ما اغلب به اندازه پا به عنوان استاتیک فکر می کنیم؛ زمانی که به سن 18 سالگی می رسید یا حداقل زمانی که رشدتان تمام شود، پاهای شما دیگر تغییر نمی کند.اما در بسیاری از زنانی که از دوران بارداری فارغ التحصیل شده اند، صادق نیست.

در طول دوران بارداری، پاهای زنان تحت تاثیر هورمونی قرار می گیرند که اغلب منجر به افزایش اندازه کفش می شوند.سن می تواند اندازه کفش را نیز تغییر دهد و طبیعی است که اندازه کفش هم تغییر کند.

تاندون ها آرام می شوند و پاها به طور طبیعی بزرگ می شوند.با برخی شرایط پزشکی و داروهایی که موجب حفظ آب می شوند، ممکن است پاها هم ورم کنند.

حتی در جوان ها، در پایان روز پا کمی ورم می کند.همچنین وقتی که افراد فعالیت عمودی مثل راه رفتن، دویدن، یا بازی کردن انجام می دهند، پاهایشان باد می کنند.

اگر چه کفش های شما ممکن است در صبح و یا قبل از ورزش مناسب باشند، اما ممکن است در اواخر روز خیلی سفت و تنگ شوند.

اندازه کفش

کفش نامناسب و نکات آن

 

اهمیت جوراب را فراموش نکنید:

در حالی که شما از پاهای خود مراقبت می کنید و آن ها را اندازه می گیرید و کفش های مناسبی می خرید، بسیار مهم است که موارد دیگری را نیز به خاطر داشته باشید که می تواند بر سلامت پایتان تاثیر بگذارد.

همچنین افراد ممکن است مشکلات پا را از پوشش داخلی بد ایجاد کنند.علاوه بر این، انتخاب جوراب های خوب که مناسب کفش های شما هستند، یک اجبار است.

دلایل زیادی برای درد پا بوجود می آید، بنابراین اگر پاهای شما اکنون آسیب دیده، بسیار مهم است که قرار ملاقاتی با پزشک خود داشته باشید.

چه پاهای شما آسیب دیده باشد و چه نه، زمانی را صرف کنید که پاهای خود را به درستی اندازه گیری کنید و کفش درستی بخرید .

اگر هزینه ای می پردازید، به آنچه که برای پاهایتان می پردازید، فکر کنید.

زمان مناسب خرید کفش در ساعات عصر است؛ چرا که در این زمان پاها بر اثر فعالیت روزانه معمولا تا نیم شماره بزرگ تر از ساعات دیگر روز هستند.

ارتفاع پاشنه مناسب برای کفش ها را 2 تا 2.5 سانتی متر است و بهتر است قسمت پنجه و پاشنه کفش نیز یکسره و به هم پیوسته باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *