بیماری را از کودکان پنهان مکنید

برخی کودکان از خوردن قرص و غذاهای رژیمی, تزریق آمپول, استفاده از انواع پمادها و بی خوابی های شبانه نجات نمی یابند, چرا که برای بیماری لاعلاج آنها درمان مناسبی وجود ندارد و تا پایان عمر با مشکلات آن دست وپنجه نرم می کنند شیوا دولت آبادی, مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان, درباره کودکانی که بیماری صعب العلاج دارند, در گفت و گو با آرمان می گوید دروغ گفتن یا پنهانکاری در مورد بیماری چه به والدین و چه به کودکان اشتباه است و می توانند تبعات بدی را به دنبال داشته باشد دروغ گفتن یا پنهانکاری در مورد بیماری چه به والدین و چه به کودکان اشتباه است و می توانند تبعات بدی را به دنبال داشته باشد مقاله زیر توصیه های شیوا دولت آبادی مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره چگونگی روبهرو کردن کودکان با بیماری است در ادامه بیشتر بخوانید

**نحوه خبردادن بیماری به کودکی که سرطان دارد، چگونه است و چنین کودکی را چگونه باید برای درمان تشویق کرد؟

یکی از اولین رهنمودها این است که ببینیم کودکان درباره بیماری خود چه فکری می کنند؛ حتی خیلی اوقات خوب است که خودشان در جریان بیماری شان باشند. توصیه می شود والدین جزو اولین کسانی باشند که اطلاعاتی را در مورد بیماری به کودکشان می دهند، آن هم با درنظرداشتن جنبه امیدبخشی. در این گونه موارد همدلی والدین و افراد نزدیک بسیار کمک کننده است. در سنین مختلف میزان و نوع سوالی که برای این کودکان پیش می آید، متفاوت است. این بیماری می تواند سراغ هر کودکی برود. اگر به آمارها نگاه کنیم، حتی در سنین یک سالگی و زیریک سالگی امکان دارد کودکی دچار بیماری سرطان شود.

بنابراین با توجه به سن و شرایط شناختی کودکان سوال های متفاوتی برای آنها پیش می آید. وقتی کودکی بسیار کوچک است و از ناخوشی خود خبر ندارد، والدین او به تنهایی یا با دایره عزیزان خود شوک ناشی از بیماری فرزندشان را تحمل می کنند، بدون اینکه کودک از بیماری خود چیزی بداند. از این رو والدین بهبودی یا ازدست دادن کودکشان را تجربه می کنند، اما در مورد کودکانی که ناخوشی تدریجی را تجربه می کنند، سوال هایی مطرح می شود.

آنها همیشه این سوال را دارند که چرا باید تحت درمان باشند و چرا عوارض خاصی دارند که کودکان دیگر ندارند. از سوی دیگر، کودکان در سنین پایین به اطلاعات در فضای مجازی دسترسی دارند و می توانند جست و جوگر وضعیت خود باشند. از این رو بنا به درجه شناخت کودکان و اینکه چه سوالی از بیماری خود دارند، باید جواب مناسب و نزدیک به واقعیت با رویکرد امیدبخشی به آنها داد. اطلاع از درصد بهبودی هم می تواند فضایی را برای تسهیل پذیرش این رنج در خانواده و کودکان ایجاد کند.

بنابراین اصل بر صداقت و دروغ نگفتن است. مشارکت ذهنی کودکان با میزان شناختی که از بدن و درمان خود دارند، باید همراه با امید باشد. باید آنها با نگاه بهبود وارد فرایند درمان شوند؛ حتی اگر پیش آگاهی خیلی خوب نیست و پیش بینی آماری لاعلاج بودن یک بیماری را نشان دهد، باید گذر عمر با امید توأم باشد. با وجود این، داشتن اطلاعات واقعی از بیماری می تواند راه حل خوبی برای کودک و والدین باشد.

**وضعیت آماده سازی والدین کودکان سرطانی چگونه است؟

در ایران سیستم هایی از نظر پزشکی آمادگی پذیرش مناسب و تعهد درمان این کودکان را برعهده دارند. موسسه محک نمونه برجسته آن است. این موسسه والدین را خوب آماده می کند، در راه درمان کودکان سرطانی قدم برمی دارد و مشارکت والدین را رقم می زند. بنابراین هرچه آگاهی از تحمل این رنج برای والدین بیشتر باشد، آنها بهتر می توانند کودک خود را برای فرایند درمانی آماده کنند.

**آیا توجه به مسائل روانی نقشی در بازیابی سلامت آنها دارد؟

قطعا تاثیرگذار است. مسائل مربوط به ایمنی شناسی روانی امروزه در مورد بیماری هایی نظیر سرطان بسیار مطرح می شود، چرا که پایین آمدن آستانه مقاومت در مورد سرطان و احتمال ابتلا به آن وجود دارد. از این رو باید سیستم ایمنی را از طریق روانشناختی تقویت کنیم و میزان مقاومت خود را بالا ببریم. تحمل سختی ها برای زنده ماندن مقاومت ایجاد می کند که همان امید است.

در این میان، دروغ گفتن یا پنهانکاری در مورد بیماری چه به والدین و چه به کودکان اشتباه است و می تواند تبعات بدی را به دنبال داشته باشد، چرا که کودکان با بیماری صعب العلاج از مشاهده وضعیت خودشان بیشتر نگران می شوند و نباید اطلاعات مربوط به بیماری خود را از غیرعزیزان خود بشوند. بنابراین باید خانواده با آگاهی از وضعیت موجود امید را در دل فرزندان بیمار خود زنده نگه دارد.

**کودکانی که دارای بیماری های خاص هستند

نباید دغدغه عقب ماندن از تحصیل داشته باشند. این در حالی است که برخی از آنها خانه نشین شده اند. به نظر شما تحصیل و درمان همزمان کودکان باید چگونه باشد؟

مسئولیت افرادی که به حاشیه رانده شده یا در حاشیه هستند، با برنامه ریزان کلان کشوری است. فردی روستایی برای شیمی درمانی باید کیلومترها راه را با اتوبوس طی کند تا خود را به مرکز شهر برساند، آن هم بدون آنکه همراهی داشته باشد. بنابراین هرچه خدمات نزدیک تر به مخاطبان قرار گیرد، زندگی ازدست رفته کمتری خواهیم داشت و می توانیم به افراد خدمات برسانیم. وضعیت آموزشی هم به همین شکل است.در این گونه موارد مسئولیت اصلی متوجه دولتمردان است، ولی بسیاری اوقات سازمان های مردم نهاد بدون اینکه مسئولیت رسمی داشته باشند به آموزش کودکان با بیماری صعب العلاج می پردازند. این قبیل ارائه خدمات با حرکت گروهی و مردمی شروع شده و به گروه های بزرگ تر و خدمات دولتی متصل می شود. از این رو باید خلأهای آموزشی این کودکان به دغدغه برنامه ریزان رفاهی تبدیل شود.

**چندی پیش اولین مدرسه-بیمارستان در کشور برای بیماران صعب العلاج در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) توسط خیریه مهرآیین افتتاح شد و قرار است راه انداری این گونه مدارس ادامه دار باشد. با توجه به فرایند شکل گرفته و بر مبنای شرایط جسمی و روحی هر کودک بیمار، باید سیستم آموزشی در مدرسه – بیمارستان ها در چه راستایی حرکت کند؟

بدیهی است باید با دقت زیادی کودکان مبتلا به بیماری صعب العلاج در کلاس ها و شرایط آموزشی حضور یابند. تا حدودی مدرسه-بیمارستان می تواند فضایی نزدیک به زندگی عادی را برای این کودکان فراهم کند، به گونه ای که باور به داشتن شانس بهبودی و بازگشت به زندگی در آنها بالا برود، ولی اگر این کودکان با کودکان بیمار دیگر در کنار هم قرار گیرند، مسلما شرایط برای پیش بردن فضای جمعی یا مشارکتی آسان نخواهد بود.

در عین حال برخی کودکان که در کلاس حضور دارند و شرایطشان وخیم تر است، با مرگ خود تاثیر ناگواری بر روحیه دیگر کودکان و والدین آنها می گذارند. بنابراین باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که شرایطی شبیه به زندگی عادی به وجود آید و موجی از امید را برای کودکان بیمار و والدینشان فراهم کند

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *