بیماری لایم چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان آن

بیماری لایم

کنه ها معمولا توسط نیش زدن حیوانات آلوده مانند گوزن و موش ها این باکتری را دریافت می کنند. اکثر افرادی که دچار گزش کنه می شوند، بیماری لایم را دریافت نمی کنند. تمام کنه ها آلوده نیستند، و خطر ابتلا به این بیماری زمانی بیشتر می شود که کنه مدت طولانی تری به بدن متصل باشد.

علائم: مرحله اولیه

افراد طی یک تا چهار هفته پس از اینکه کنه آلوده آنها را نیش بزند، اغلب علائم بیماری لایم را تجربه خواهند کرد. بثورات در حال گسترش و دایره ای (به نام erythema migrans) در محل نیش در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد ایجاد می شود. برخی از افراد در این مرحله علائم آنفولانزا مانند، شامل تب، لرز، سردرد، خستگی، غدد لنفاوی متورم، درد مفاصل و درد عضلانی را گزارش می دهند.

علائم: هنگامی که عفونت گسترش می یابد.

اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان نشود، می تواند به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد، و مفاصل، قلب و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد (بعد از چند هفته تا چند ماه بعد از نیش زدن اولیه). بثورات اضافی ممکن است رخ دهد، و ممکن است دوره های متناوب درد و ضعف در دست یا پا رخ دهند. فلج عضلانی (فلج بل)، سردرد و حافظه ضعیف، همراه با ضربان قلب سریع و عدم کنترل عضلات صورت سایر علائم در این مرحله هستند.

علائم: مرحله بعدی بیماری

این مرحله جدی ترین مرحله بیماری است، زمانی که درمان موفقیت آمیز نبوده و یا هرگز شروع نشده است (معمولا چند ماه پس از نیش اولیه شروع می شود). التهاب مفصل (آرتریت)، معمولا در زانو، آشکار می شود و ممکن است مزمن باشد. سیستم عصبی می تواند احساس ناخوشایندی را به علت بیماری اعصاب محیطی (نوروپاتی محیطی) و سردرگمی ایجاد کند. مشکلات قلبی کمتر رایج هستند، اما می توانند شامل التهاب عضله قلب و ضربان قلب نامنظم باشند.

آیا همه کنه ها بیماری لایم را انتقال می دهند؟

خیر. در شمال شرقی و مرکز امریکا، کنه پاسیاه (یا گوزن آهو) بیماری لایم را انتقال می دهد. در بخش ساحل اقیانوس آرام ایالات متحده آمریکا، این بیماری توسط کنه های پاسیاه غربی گسترش می یابد. دیگر گونه های مهم کنه موجود در ایالات متحده، از جمله کنه ستاره تگزاسی و کنه سگ، نشان داده نشده است که باکتری بیماری لایم را منتقل میکنند. اما مراقب باشید: بیماری لایم در تمام ۵۰ ایالت، و همچنین در کانادا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکای جنوبی گزارش شده است.

چگونه بیماری لایم شیوع نمی یابد؟

شما نمی توانید با تماس با فرد آلوده دچار بیماری لایم شوید. گرچه حیوان خانگی می توانند توسط کنه، آلوده شوند، نمی توانند این بیماری را به انسان منتقل کنند، مگر اینکه یک کنه آلوده از حیوان بیفتد و سپس فرد را نیش بزند. حشرات مانند پشه ها، مگس ها یا کک ها نمی توانند این بیماری را به انسان انتقال دهند. فقط کنه های آلوده این افتخار دارند!.

تشخیص بیماری لایم

پزشکان می توانند این بیماری را از طریق یافته های جسمی مانند کهیر همراه با سابقه علائم تشخیص دهند. اما همه افراد بثورات پوستی ندارند و همه نمی توانند گزش را به خاطر بیاورند. آزمایشات خونی خاص می توانند از سه تا چهار هفته پس از مشکوک شدن برای تأیید صحت تشخیص انجام شوند. آزمایشات دیگر مانند ضربه به ستون فقرات یا بیوپسی پوست میتوانند برای کمک به تشخیص یا رد سایر بیماری انجام شوند.

درمان بیماری لایم

اغلب بیماری لایم با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است، به ویژه هنگامی که عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان می شود. مراحل بعدی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک های درون وریدی داشته باشند.

آیا واکسن بیماری لایم وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ واکسن انسانی برای بیماری لایم وجود ندارد. واکسنی سالها پیش برای استفاده در مناطق پر خطر مورد استفاده قرار گرفت، اما دیگر در دسترس نیست.

جلوگیری از بیماری لایم

در صورت امکان از نیش حشرات اجتناب کنید، از رفتن به مناطق علف زار یا جنگلی خودداری کنید. هنگام ورود به ناحیه ای که احتمال وجود کنه آلوده در آن وجود دارد، بدن خود را از سر تا پا بپوشانید. یک ماده دافع حشرات حاوی DEET را به طور مستقیم روی پوست خود اعمال کنید. مواد دافع حشرات حاوی پرمرتین را می توان برای لباس ها استفاده کرد تا کنه ها را از بین ببرند اما هرگز این مواد را روی پوست نزنید. بعد از رسیدن به منزل، هنگام ورود به خانه، بدن خود را به طور کامل برای وجود کنه بازرسی کنید؛ همین کار را برای حیوانات خانگی نیز انجام دهید. پوست و پوست سر خود را بشویید تا هر نوع کنه ای که به شما متصل باشد جدا شود.

نحوه از بین بردن کنه

اگر کنه دارید، مهم است که آن را به درستی از بین ببرید. با استفاده از موچین نوک تیز، قسمتی از کنه که به پوست شما متصل است را بگیرید – سر آن را بگیرید، نه شکم آن. به آرامی قلاب را بدون چرخاندن آن، بیرون بکشید. محل گزش را با صابون و آب گرم بشویید. کنه مرده را در سطل زباله بریزید. از کبریت روشن، لاک ناخن، ژل و یا سایر مواد موضعی برای از بین بردن کنه استفاده نکنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *