تاثیرات ضربه مغزی روی سلامت انسان

علائم ضربه ی مغزی
 

ضربه مغزی شوک شدیدی به مغز که مهم ترین عضو بدن است وارد می کند.تاثیرات ضربه مغزی روی سلامت کل بدن را مورد بررسی قرار می دهیم. مغز درون یک جمجمه سخت و استخوانی قرار گرفته است، لذا در برابر بسیاری از آسیب ها مصون است.

اما با وجود این محافظت طبیعی، ممکن است گاهی اوقات دچار آسیب گردد. آسیب مغز می تواند بر تفکر و حتی حرکت کردن فرد نیز تاثیر داشته باشد.برخورد یک ضربه سخت به سر می تواند مغز را درون جمجمه تکان دهد و موجب کبودی، پارگی عروق خونی و یا آسیب اعصاب مغز شود.

هنگامی که یک ضربه سخت به سر وارد شود، اما هیچ خونریزی رخ ندهد، نشان می دهد یک آسیب مغزی بسته رخ داده است.آسیب مغزی باز هنگامی است که یک شیء درون جمجمه فرو برود.

ضربه مغزی خفیف و شدید

ضربه مغزی می تواند خفیف و یا شدید باشد.

ضربه مغزی که موجب بی هوشی نشود، یک آسیب مغزی خفیف است و به زودی بهبود می یابد.
اما اگر مدت طولانی فرد بیهوش باشد، یک آسیب مغزی شدید رخ داده است.

آسیب مغزی شدید می تواند به کوما و حتی مرگ فرد نیز منجر شود.

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی، ضربه ای است که موجب می شود مغز به جلو و عقب جمجمه حرکت کند.
هر گونه ضربه سختی که در اثر مثلا فوتبال و یا تصادف، به سر فرد برخورد کند، می تواند باعث ضربه مغزی گردد.
اگر ضربه مغزی خفیف باشد، اما به اندازه کافی استراحت نکنید، مغز به طور کامل بهبود نمی یابد.

از کجا بفهمیم که ضربه مغزی رخ داده است؟

اگر بعد از سقوط از یک بلندی و یا برخورد ضربه به سر، برای چند ثانیه بیهوش شوید، نشان می دهد دچار ضربه مغزی شده اید. اما برخی افراد هم با وارد آمدن ضربه به سر، بیهوش نمی شوند.برخی از علائم زیر نشان می دهند که شما در اثر آسیب سر دچار ضربه مغزی شده اید:

سرگیجه، تهوع و یا استفراغ، تاری دید، سردرد و مشکل در فکر کردن.

با دیدن این علائم، فورا به پزشک مراجعه کنید.

بهبودی بعد از ضربه مغزی

بعد از ضربه مغزی باید به مغز خود استراحت بدهید، همانطور که مچ پا بعد از پیچ خوردن باید استراحت کند.
اگر ضربه مغزی خفیف باشد، اما به اندازه کافی استراحت نکنید، مغز به طور کامل بهبود نمی یابد.کمی بخوابید تا مغز زمان لازم را برای بهبودی پیدا کند. زمانی که احساس بهتری داشتید، می توانید به مدرسه و یا سر کار بروید.بهتر است تا پزشک معالج به شما نگفته است، ورزش نکنید.

درمان فیزیکی، شغلی و گفتاری می تواند برای آسیب های شدید مغزی مفید باشد.

مشاوره با روانشناس و یا روان پزشک نیز کمک به بهتر زندگی کردن بعد از آسیب مغزی می کند.

شکستن جمجمه در اثر ضربه

استخوان جمجمه خیلی سخت و محکم است، اما اگر ضربه سختی به آن وارد شود می تواند بشکند.اگر لبه تیز شکستگی استخوان جمجمه بر مغز فشار آورد، می تواند به بافت های مغز آسیب برساند و موجب خونریزی مغز شود.یکی از علائم شکستگی جمجمه این است که از بینی و یا گوش فرد، خون و یا مایع روشنی بیرون می آید.

خونریزی مغز در اثر ضربه مغزی

اگر رگ های خونی داخل مغز آسیب ببیند، دچار خونریزی می شوند.

تجمع خون در مغز، یک برآمدگی به نام هماتوم را تشکیل می دهد.

اگر هماتوم بر مغز وارد فشار آورد، می تواند باعث قطع جریان خون به مغز شود و نیاز به درمان فوری دارد.
علائم هماتوم مغزی عبارت است از: سردرد، تهوع و مشکل در حفظ تعادل بدن مغز درون یک جمجمه سخت و استخوانی قرار گرفته است

ضربه مغزی و حافظه فرد

ضربه وارده به هر قسمت مغز می تواند ذخیره و بازیابی اطلاعاتی را تخریب کند، یعنی فرد برای مدتی حافظه اش را از دست می دهد.به همین خاطر فردی که دچار ضربه مغزی شده، مثلا روز تولد و آنچه که برای صبحانه خورده و یا تصادفی که منجر به این حادثه شده است را به یاد نمی آورد.

بعد از ضربه مغزی، از دست دادن حافظه طبیعی است، اما این مشکل دائمی نیست و برطرف می گردد.اما اگر ضربه مغزی شدید باشد، مدت طولانی زمان می برد تا حافظه دوباره برگردد.

ضربه مغزی و تحرک بدنی

ضربه مغزی می تواند قسمتی از مغز را که به راه رفتن و حفظ تعادل فرد کمک می کند دچار آسیب کند.ممکن است احساس سرگیجه کنید و فکر کنید اتاق دور سرتان می چرخد.قسمت هایی از مغز که کمک به واضح دیدن اشیاء می کنند، نیز ممکن است آسیب ببینند.بعد از ضربه مغزی، درمان فیزیکی و توانبخشی می تواند تعادل و تحرک فرد را بهتر کند

ضربه مغزی و تغییر خلق و خو

بعد از آسیب مغزی ممکن است حال خوبی نداشته باشید.بیش از نصف افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند، حالت هایی مانند افسردگی، غمگینی و بی خوابی را تجربه می کنند.برخی از این افراد دارای نوسانات خلقی می شوند، مثلا: مدتی می خندند و سپس گریه می کنند.برخی دیگر، دچار عصبانیت و اضطراب می شوند.اگر نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید، برای درمان نزد پزشک روید.

اثرات درازمدت ضربه مغزی

ضربه مغزی شدید می تواند بر زندگی شما تاثیر داشته باشد.سخت فکر کردن، سخت حرکت کردن و عدم کنترل احساسات ممکن است رخ دهند.شواهدی نشان می دهد افراد دچار ضربه مغزی، ممکن است در سنین بالاتر دچار آلزایمر، پارکینسون و دیگر اختلالات مغزی شوند.

کودکان و ضربه مغزی

ضربه مغزی می تواند موجب ناتوانی و حتی مرگ کودک شود. بیشتر پسر بچه ها دچار ضربه مغزی می شوند. ضربه مغزی می تواند در اثر افتادن از روی دوچرخه در حین بازی ایجاد شود.کودکان دچار ضربه مغزی در مقایسه با کودکان همسال خود، مشکلات بیشتری در یادگیری مطالب دارند. آنها ممکن است مشکلات رفتاری و احساسی نیز داشته باشند.

در مورد کودکی که تازه راه افتاده است نیز باید گفت اگر کودک بعد از زمین خوردن و افتادن، نتوانست راه برود، حتما او را نزد پزشک ببرید.

ضربه مغزی در ورزش ها

ضربه مغزی در ورزش هایی نظیر: فوتبال، بیسبال و هاکی رایج است.هنگامی که کودکان به سن مدرسه می رسند، در معرض خطر آسیب های ورزشی، دوچرخه سواری و تصادف می باشند.باید به کودکان خود یاد بدهید هنگام دوچرخه سواری و دیگر ورزش ها، حتما کلاه ایمنی بر سرشان بگذارند و از جاهای پر رفت و آمد مانند خیابان ها عبور نکنند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *