تخلیه چربی یکی از شایعترین عمل های زیبایی

 

تخلیه چربی  یکی از شایعترین عمل های زیبایی در سراسر دنیاست و اخیرا تعداد زنان و مردان متقاضی این عمل جراحی رو به افزایش است چرا که بهبود وضعیت ظاهری در ارتباطات اجتماعی و تجاری موثر است، البته به غیر از جنبه های زیبایی از نظر درمانی نیز این روش بسیار قابل اهمیت است.

مقایسه روش های تخلیه چربی

1)لیپوساکشن

2)لیپولیزر

3)لیپوماتیک

لیپوساکشن

لیپوساکشن یعنی مکش و خارج کردن چربی با استفاده از یک پمپ مکشی.

این پمپ مکشی (ساکشن) توسط یک لوله استیل (کانولا) همراه با حرکت چرخشی پزشک قادر به برداشتن و تخلیه کردن چربی از زیر پوست در قسمت های مختلف بدن از جمله شکم ‚ پهلو ‚ ران ‚ باسن ‚ غبغب و… است .انجام این روش با عوارض مختلفی همراه است که مهمترین آن آمبولی چرب است.

لیپوساکشن بهترین روش برای از بین بردن چربی در موضعهایی است که به رژیم غذایی و ورزش مقاومند مثل شکم و پهلوها، کناره خارجی رانها و بازوها .

افرادی مناسب لیپوساکشن هستند که دارای سلامتی جسمی فیزیکی و تعادل روانی بوده و بیماری های قلبی ‚ دیابت و  مشکلات گردش خون نداشته باشند.

همچنین دارای اضافه وزنی متوسط بوده و پوستشان الاستیسیته(کشسانی) باشد .

لیزر لیپولیز ( لیپولیزر) و مقایسه آن با لیپو ساکشن

در این روش از تاباندن یک فیبر نور لیزر  به درون بافت چربی  جهت رفع چاقی استفاده می شود . در اثر تابش اشعه ، چربی ها به صورت نیم مایع در می آید که می توانند به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند.

 لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

معمولا چربی تخریب شده طی یک عمل لیپولیزر بیش از 500 سی سی نیست و در این موارد نیاز به ساکشن ندارد ولی اگر میزان چربی بیشتر از 500 میلی لیتر باشد چربیهای تخریب شده توسط ساکشن خارج می شوند.البته در مواردی که حجم چربی قابل برداشت بیش از ۵۰۰ گرم باشد بهتر است که لیزرلیپولیز و لیپوساکشن به‌ طور همزمان انجام شود.

لیزر لیپولیز بسته به وسعت آن ممکن است تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. در اکثریت موارد، فردی که تحت عمل لیزر لیپولیز قرار می گیرد، بعد از چند ساعت مرخص می شود ولی در مواردی که وسعت انجام لیزر لیپولیز زیاد بوده و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت 24 ساعت بستری و تحت نظر باشد .

لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن معمولی یک روش کم تهاجمی است و دوره استراحت و غیبت از کار در لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن معمولی کوتاه تر است. بسته به اهداف و وضعیت جسمانی بیمار، لیزر لیپولیز می تواند به عنوان یک جایگزین برای لیپوساکشن مورد استفاده قرار گیرد یا ممکن است پزشک معالج درمان ترکیبی با لیزر لیپولیز و لیپوساکشن معمولی را پیشنهاد کند.

عوارض احتمالی لیزر لیپولیز

عفونت : استفاده از آنتی بیوتیک برای کاهش احتمالی عفونت توصیه می شود.

نامنظمی : ممکن است به ویژه در ناحیه ران ها ایجاد شود اما میزان آن در مقایسه با لیپوساکشن  کمتر است.

سوختگی پوست: که به دلیل حرارت ناشی از امواج لیزر ایجاد میشود و تجربه کافی پزشک این عارضه را کمتر میکند.

شلی پوست: معمولا بعد از لیزر لیپولیز پوست جمع می شود ولی اگر پوست بیمار خیلی شل باشد ممکن است به طور کامل جمع نشده و نیاز به جراحی داشته باشد.

نبود تقارن: ممکن است نداشتن تقارن به صورت موقت دیده شود که ناشی از ورم بیشتر در یک سمت در مقایسه با سمت دیگر است. اگر عدم تقارن بعد از چند ماه باقی بماند باید به پزشک مراجعه شود.

***لیپولیزر باید در جای بسیار محدودی از بدن انجام شود و استفاده گسترده آن درست نیست.

لیپوماتیک

لیپوماتیک که آن را لیپولیز اینفراسونیک نیز می نامند جایگزین برتر لیپوساکشن ولیپولیزر است.

شکم، پهلوها، پشت، بازوها، غبغب، باسن، رانها، ساق پا، گردن و بزرگی سینه در آقایان نقاطی از بدن هستند که میتوان توسط لیپوماتیک چربیشان را تخلیه کرد.

دستگاه لیپوماتیک اینفراسونیک هوای فشرده که توسط دستگاه کمپرسور ایجاد میشود را به کانولایی که دارای انعطاف است منتقل می کند وسبب ایجاد سه نوع حرکت گردشی می گردد fluctuation ,vibration). و( rotation که درمجموع به آن nutation یا گردش سه بعدی گفته می شود .

کانولا پس از وارد شدن از طریق سوراخ کوچکی 3 میلی متری وارد بافت چربی میشود. این حرکات سبب ایجاد امواج اینفراسونیک می شود که بافت چربی را به صورت انتخابی مورد هدف قرار می دهد وامولسیفیه می کند وسپس چربی امولسیفیه شده توسط دستگاه به خارج از بدن کشیده می شود .

اما در روش لیپوساکشن، چربی ها با فشار شکسته می شوند و حرکت سریع کانولا و فشار منفی ساکشن، چربی ها را تخلیه می کند و از این رو احتمال صدمه دیدن بافتها در لیپوساکشن بیشتر است.

مزایای لیپوماتیک به دیگر روش های تخلیه چربی

1.در تخلیه چربی به روش لیپوماتیک نیازی به بیهوشی در بیمار نیست و امواج آن برای بدن انسان کاملا بی ضررند و از این رو عوارضی مثل آسیب به بافتهای موضع بسیار کمتر از سایر روشها است.

2.از دیگرمحاسن لیپوماتیک این است که برخلاف روشهای دیگر مثل لیپولیزر در طول عمل گرما تولید نمیکند. گرما میتواند باعث سوختگی و ناراحتی و درد بعد عمل و احتمال ایجاد لخته خونی شود اما به دلیل عدم تولید گرما این عوارض را در رروش لیپوماتیک نمی بینیم.

3.در روش لیپوماتیک یکنواختی پوست بسیار قابل توجه است. در روشهای دیگر تخلیه چربی، گاهی پس از ساکشن ،چربی های باقیمانده زیر پوست بصورت گلوله گلوله شده و قابل لمس می باشد که در لیپوماتیک دیده نمی شود و پوست کاملا یکنواخت خواهد بود.

4.ریسک عفونت ناشی از عمل لیپوماتیک در مقایسه با سایر روشهای تخلیه چربی خیلی کمتر است.

در روش لیپوماتیک استفاده از بی حسی موضعی کافی است در صورتیکه در دیگر روش ها مانند ساکشن ممکن است بی حسی موضعی جوابگو نبوده و فرد احساس درد و ناراحتی زیادی بکند .

5.از آنجایی که در لیپوماتیک ، ساکشن و جداسازی بافت های چربی در یک مرحله انجام می شود ، مدت زمان انجام عمل از لیپولیزر و لیپوساکشن کمتر است لذا بیمار درد کمتری حس می کند ، میزان اثر بی حسی بیشتر می شود ، خونریزی ناشی از آن کاهش می یابد و میزان ریسک آمبولی چربی بسیار کاهش می یابد . همچنین آسیب به بافت همبند زیر پوست و درد و تورم ناشی از لیپوماتیک کاهش می یابد.

6.سلولهای چربی در روش لیپوماتیک شکسته نشده و بصورت سالم تخلیه می شوند، در نتیجه از این چربی هایی که از زیر پوست خارج شده می توانیم به عنوان فیلر طبیعی برای برجسته سازی گونه، صورت و سایر اعضای بدن استفاده کنیم. جالب است بدانید که این چربی ها بعد از تزریق ، نسبت به چربی هایی که توسط ساکشن کشیده می شوند ، دوام بیشتری داشته و میزان تورم ناشی از آن نیز کم می باشد و همینطور نسبت به آن ها سالمتر  می باشد.

7.در روش لیپوماتیک احتیاجی به گذاشتن درن در زیر پوست برای خارج کردن ترشحات نیست. زیرا میزان خونریزی و آسیب به بافت همبند زیرین به قدری کم است که همانطور که گفتیم ترشحات حداکثر تا ۳۶ ساعت بعد خشک می شوند اما در روش ساکشن و لیزر لیپولیز بدلیل خونریزی و آسیب بیشتر به بافت ها، خصوصا در مواقعی که میزان چربی ها زیاد باشد، گذاشتن درن الزامی می باشد.

8.در لیپوماتیک بستن گن به مدت ۲ هفته توصیه می شود که در مقایسه با دیگر روش ها: لیزر لیپولیز که۲ تا ۴ ماه یا ساکشن های سنتی که به مدت ۶ ماه بستن گن لازم است ، مدت زمان کوتاهی می باشد. البته بهتر است که برای بهتر جمع شدن پوست ، به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز از گن استفاده شود.

***در روش لیپوماتیک تجربه و مهارت پزشک در انجام عمل بسیار مهم و اساسی است چرا که بخش عمده ای از این روش توسط حرکات دست پزشک کنترل می گردد و در صورت نبود تجربه و مهارت کافی ممکن است نتیجه عمل چندان مطلوب نباشد، لذا توجه در انتخاب پزشک مجرب از نکاتی است که بسیار بر آن تاکید می شود.

 
 
 

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه برای “تخلیه چربی یکی از شایعترین عمل های زیبایی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *