تزریق بوتاکس و تاثیر مثبت آن بر درمان سردرد میگرنی

 

امروزه بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک پوست به کار نمی رود، بلکه بسیاری از افرادی که اغلب نیمی از زندگی خود را با سردرد گذرانده اند، از آن به عنوان روشی درمانی برای بهبود سردردهایشان استفاده می کنند. تزریق بوتاکس در عده زیادی از بیماران مبتلا به میگرن می تواند باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد بمدت سه ماه تا چهار ماه شود.

نحوه تاثیر بوتاکس بر سردرد های میگرنی

سردرد شایع ترین علت مراجعه بیماران به متخصصان مغز و اعصاب است در این میان سردردهای میگرنی از شیوع بالایی برخوردارند. میگرن به بیماری ناتوان‌کننده‌ای گفته می‌شود که شامل علائمی همچون سردردهای شدید، حالت تهوع و استفراغ است. افراد مبتلابه این بیماری پس از تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین‌وچروک‌های صورت خود باکمال تعجب دریافتند که مشکل میگرن آنها برطرف شده است.

یکی از راهکارهای نسبتاً نوین درمان سردردهای میگرنی، تزریق بوتاکس است ، بوتاکس داروی شناخته شده ای است که شاید چند دهه ای است برای بیماری های مختلف استفاده می شود.

در گذشته بوتاکس برای بیماری هایی که دست و پا ضعیف می شدند و به منظور پیشگیری از فلج دست و پا مورد استفاده قرار می گرفت و اثراتی را به مدت سه تا چهار ماه ایجاد می کرد که جمع شدن دست و پا از فیزیوتراپی و درمان های توانبخشی ممانعت نکند.

در حال حاضر تنها موردی که از بوتاکس به منظور درمان استفاده می شود و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا است، استفاده برای درمان سردردهای میگرنی مزمن است.

بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی مزمن به صورت کاملاً علمی در سراسر دنیا و همچنین در ایران تزریق می شود، که بیمار باید یک سری شرایط حداقلی داشته باشد. البته باید گفت هر پزشکی تجربه این کار را ندارد و باید به شخصی که تبحر لازم را دارد مراجعه کرد.

اما بوتاکس اصلا چیست؟

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم است،‌ پروتئینی که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینیوم ساخته می‌ شود. این سم با بازداری آزاد شدن یک ناقل شیمیایی در مغز، باعث می‌ شود که ماهیچه‌ ها منقبض نشوند.

ماجرای استفاده از بوتاکس در درمان میگرن به ده سال پیش برمی ‌گردد که جراحی‌ های زیبایی در هالیوود متداول شده بود. متخصصین جراحی‌ های زیبایی و پلاستیک در آن زمان اعلام کردند که بعد از استفاده از بوتاکس، برخی از مراجعان از شر میگرن خود خلاص شدند.

به دنبال این ادعا، برخی پزشکان قبل از این که تاییدی رسمی وجود داشته باشد،‌ شروع به استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن کردند.

خیلی زود،‌ شرکت دارویی آلرژن Allergan که تولیدکننده بوتاکس است،‌ شروع کرد به فروختن بوتاکس به عنوان داروی سردردهای میگرنی. شاید برای تان جالب باشد بدانید بدون هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا،‌ این شرکت سال گذشته 375 میلیون دلار از این فروش به دست آورد.

عوارض تزریق بوتاکس بسیار نادر است و با دو بینی و اختلالات عصبی همراه است ولی ماندگاری طولانی ندارد البته تزریق این دارو نزدیک چشم باعث افتادگی پلک به مدت چند هفته می ‌شود.

از آن زمان،‌ برخی از پزشکان مدعی شدند که استفاده از بوتاکس،‌ هیچ علامتی از کاهش درد یا درمان میگرن معمولی و یا سردردهای تنشی در مراجعان شان به جای نگذاشته است. به هر حال، میگرن مزمن با میگرن معمولی و سردردهای تنشی فرق دارد. در میگرن‌ های مزمن، فرد 15 روز از هر ماه را از سردرد رنج می ‌برد و حداقل 8 روز از این مدت، مربوط به میگرن است.

هنوز کسی نمی ‌داند که بوتاکس چه‌ طور به کاهش سردرد کمک می ‌کند. محققین بر این باورند که جلوگیری از انقباض ماهیچه‌ ها، سهمی در کاهش سردرد ندارد. با این حال،‌ سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا و آژانس محصولات بهداشتی و دارویی انگستان، هر دو این درمان را به عنوان درمانی مناسب برای میگرن مزمن پذیرفته ‌اند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *