خواص عنبر نسا درمان عجیب انواع دردها و بیماری ها

خواص عنبر نسا عنبر نسا یا همان پشگل ماچلاق مدفوع الاغ ماده است که به عنوان یکی از تاثیرگذارترین داروهای گیاهی برای درمان انواع بیماری ها بکار می رود در این مقاله به این ماده و تحقیقاتی که پیرامون آن انجام شده است اشاره شده و همچنین روش مصرف آن و بیماری هایی که به کمک آن درمان می شوند , ذکر شده است

عنبر نسا چیست؟

عنبر نسا سرگین الاغ ماده ای است که در بھار جمع آوری می شود.از این ماده برای درمان عفونت ھای داخلی و خارجی گوش و ھمچنین درمان زخم ھای دھان مانند آفت استفاده می شود.ابن سینا دود عنبر نسا برای کاھش طول دوره ی قاعدگی و کم کردن خونریزی ھای ماھیانه در زنان تجویز می کرده است!شواھد نشان می دھد که دود گیاھان نه تنھا در ایران، بلکه در حدود ۵٠ کشور دیگر دنیا کاربرد دارد و بسیار رایج است!در یک آزمایش در دانشگاه علوم پزشکی شھید بھشتی اجزای عنبر نساء با استفاده از روش کروماتوگرافی و با استفاده ازدستگاه MS-GC از یکدیگر جدا شدند.این اجزا شامل ھگزان، استیک اسید، آکونیتین، بتا کاروتن، دی متیل آمین بوده است که عمدتا شامل خواص آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد التھابی ھستند.برخی از این اجزا نیز در درمان نورالرژی، روماتیسم، خونریزی ھای مویرگی و خارجی و اختلالات پوستی استفاده می شوند!در یک آزمایش درون کشتگاھی از دود عنبر نسا به عنوان یک دھانشویه استفاده شد.نتایج نشان دھنده وجود خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دود عنبر نسا بود که موجب مھار رشد میکروب ھا و باکتریھای استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک گشت.یعنی عنبر نساء دقیقا مانند دھانشویه کلرھگزیدین در برابر باکتری ھای موجود در دھان عمل کرده بود.ھانشویه ی CHX دارای فعالیت ضد باکتری قوی در برابر میکروارگانیسم مختلف دھان است اما عوارض جانبی جدی نیز بهھمراه دارد.

بنابراین می توانید از دود عنبرنساء برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری ھای پریودنتال استفاده نمایید.دود عنبر نساء ھمچنین موجب افزایش فعالیت نوتروفیل ھای خون و مبارزه بیشتر در برابر میکروب ھا می شود.آزمایشات نشان میدھد که بخور دود عنبر نسا به مدت حداقل ۶ ثانیه به طور قابل توجھی از رشد باکتری ھا جلوگیری بهعمل می آورد.این یکی از آزمایشاتی است که بر روی دود عنبر نساء انجام شده و مسلما نیازمند انجام آزمایشات دقیق تر و تکمیلیاست.دود عنبر نساء یکی از بھترین درمان ھای سینوزیت ھای مزمن، سرما خوردگی، عفونت ھای واژینال و درمان انواع زخم ھایعفونی و غیر عفونی است.ھمچنین برخی معتقدند که دود عنبر نساء فرآیند زایمان طبیعی را آسان تر خواھد کرد!تجربه نشان می دھد که استفاده از دود عنبرنسا ھیچ عوارض جانبی خاصی برای بدن ندارد.بنابراین از امتحان این ماده طبیعی و بی خطر و پر سود خود را محروم نکنید.

نکات مهم در استفاده از عنبر نسارا

خوردن عنبرنسارا ممنوع است و می تواند برای سلامتی مضر باشد.در ضمن مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در مقاله ای با عنوان تاثیر دودهای طبی بر برخی عوامل عفونت زای بیمارستانی به این نتیجه رسیدند که با توجه به یافته های پژوهشی و اثرات ضد میکروبی دودسرگین بر روی میکروبهای بسیار مقاومی مانند استا استافیلوکوک اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا لزوم انجام تحقیقات وسیع تر در مورد مواد موثره خواص دود سرگین مطرح می گردد .

روش مصرف عنبر نسا

۱- دود دادن عنبر نسارا در محیط های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی دارد و انجام گاهگاهی این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابل توجّهی در کاهش موارد بروز بیماری هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی از اعضای خانواده سرما خورده باشد می توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضای محلّ زندگی کاست.

۲- استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه های مناسب برای درمان سینوزیت های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردردهای کهنه نیز موثّر است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.

۳- گرفتن مواضعی از بدن که دچار خارش است روی دود عنبر نسارا، یکی از روش های بسیار موثّر در کاهش انواع خارش هاست. همچنین این کار، برای درمان تاول ها و زخم های ترشّح دار نیز اثر مناسبی دارد. این روش یکی از بهترین روش های درمانی اگزما هم هست. همچنین این کار تاثیر بسیار خوبی در ترمیم سریع انواع زخم ها به ویژه زخم های سوختگی دارد.

۴- ضماد کردن مخلوط عنبر نسارا و سرکه روی پیشانی در درمان خون دماغ مفید است.

۵- به روش های ذیل می توان از عنبر نسارا برای کمک به درمان صرع استفاده کرد:

۵-۱- استنشاق عصاره خشک آن با سرکه.

۵-۲- استفاده از آب عنبر نسارای تازه به عنوان قطره بینی.

۶ – پاشیدن پودر عنبر نسارای خشک بر روی انواع زخم های تازه، علاوه بر کمک به بهبودی آنها، خونریزی آنها را نیز متوقّف می کند.

7 – دود دادن عنبرنسارا برای کاهش خونریزی و کوتاه کردن دوره عادت ماهیانه بانوان و درمان عفونت های واژینال مفید است.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه برای “خواص عنبر نسا درمان عجیب انواع دردها و بیماری ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *