داروی جدید سرطان میتواند برای زنان جوانتر نیز موثر باشد!

آزمایش بالینی جدید نشان داد، اضافه کردن یک داروی جدید به درمان استاندارد می تواند روند پیشرفت سرطان پیشرفته سینه را در زنان جوانتر کندتر سازد.دارویی که ریبوسیلیکب (kisqali) نامیده می شود، در ماه مارس توسط سازمان غذا و دارو برای درمان زنان یائسه مبتلا به سرطان پیشرفته سینه تایید شده است.

اکنون، کارشناسان می گویند، این دارو برای زنان در سنین پیش از یائسگی نیز مناسب است. در این کارآزمایی، زمان آهسته شدن روند بیماری دوبرابر شده است، و از یک سال به دو سال افزایش یافته است.

دکتر نیل ایونگار، که در درمان سرطان سینه در مرکز سرطان کتیرین Memorial Sloan در شهر نیویورک متخصص است، به این نتیجه رسیده است که “مزایای این دارو کاملا شبیه به آنچه در زنان یائسه دیده می شود می باشد.” اینوگار توضیح داد، سرطان پستان اغلب در زنان مسن اتفاق می افتد، و تومورهایی که قبل از یائسگی رشد می کنند تهاجمی تر هستند. ”

وی گفت: “این یک مطالعه مهم است؛ زیرا بر این پرسش که آیا درمان برای زنان در سنین پیش از یائسگی به اندازه زنان یائسه، موثر است یا خیر.” ایوانگار در این تحقیق مشارکت نداشته است.

Kisqali یکی از داروهای جدیدی است که به دسته مهار کننده های CDK4 / 6 تعلق دارد. آنها با مسدود کردن دو پروتئین که به رشد و تقسیم سلول های سرطانی کمک میکنند، کار می کنند.

این دارو به طور ویژه به عنوان درمان اولیه برای زنان یائسه مبتلا به سرطان پستان پیشرفته تایید شده است سرطان پیشرفته به این معنی است که استروژن سلولهای سرطانی را برای رشد تغذیه می کند، این سرطان ها به اصطلاح گیرنده هورمون –مثبت نامیده میشوند.

این بدان معناست که همزمان میتوان از مهار کننده آروماتاز نیز استفاده کرد، داروئی که از تولید استروژن در زنان یائسه جلوگیری می کند. مهار کننده های آروماتاز می توانند به زنان در سنین پیش از یائسگی داده شوند، اما در صورتی که با داروهایی استفاده شوند که تولید استروژن تخمدان ها را سرکوب کنند.

کارآزمایی جدید شامل ۶۷۲ زن مبتلا به سرطان پیشرفته پستان، در سنین ۲۵ تا ۵۸ ساله بود که در دوران قبل از یائسگی بودند یا در حال ورود به دوره یائسگی خود بودند. تمام زنان تحت درمان استاندارد هورمونی قرار گرفتند – یعنی مهار کننده آروماتاز یا داروی تاموکسیفن – به علاوه داروهای سرکوب کننده تخمدان.

نیمی از آنها به طور تصادفی برای مصرف Kisqali تعیین شدند. نیمی دیگر، قرصهای پلاسبو غیر فعال را دریافت کردند.

تمرکز اصلی این کارآزمایی، آهسته کردن زمان پیشرفت بیماری بود – یعنی اینکه چه مدت یک بیمار بدون اینکه سرطان بدتر شود زندگی میکند؟ به طور کلی، زنانی که مصرف Kisqali مصرف کردند، معمولا به مدت دو سال بدون پیشرفت بیماری زندگی کردند، در مقایسه با ۱۳ ماه برای زنانی که فقط درمان استاندارد دریافت کرده بودند.

پژوهشگر ارشد این تحقیق، دکتر دبو تریپتی، گفت: این تحقیق نشان دهنده این اثبات روشن است که این دارو میتواند برای زنان جوان هم اثرگذار باشد. وی استاد پزشکی و رئیس بخش انکولوژی پستان دانشگاه تگزاس در مرکز سرطات اندرسون در هوستون است.

اما تریپتی خاطرنشان کرد که Kisqali هنوز برای زنان پیش از یائسگی تایید نشده است.

در ماه گذشته نوارتیس شرکت سازنده این دارو، اعلام کرد که با توجه به نتایج این کارآزمایی میتوان بحث های بیشتری را با تنظیم کننده های دارو آغاز کرد. تریپتی، که مشاور پولی برای نوارتیس است، این نتایج را در سمپوزیوم سرطان سینه آنتونیو ارائه کرد. تحقیقات ارائه شده در جلسات پزشکی تا زمانی که در یک مجله به طور دقیق بررسی نشوند، به عنوان نتایج مقدماتی در نظر گرفته میشوند.

Kisqali معایبی نیز دارد. به عنوان مثال، مشخص شده است که اغلب باعث افت در مقدار گلبول های سفید میشود که فرد را مستعد عفونت میکنند. طبق نظر تریپتی، در این مطالعه، سه چهارم زنانی که Kisqali مصرف کردند کاهشی در سلول های خونی به نام نوتروفیل ها داشتند، اما اکثر آنها علائمی نداشتند.

تعداد کمی از زنان دچار تغییراتی در فعالیت الکتریکی قلب شدند که طولانی شدن QT نامیده می شود. این وضعیت می تواند ریتم قلب غیر طبیعی ایجاد کند. نوارتیس اعلام کرد که فعالیت قلب بیماران، قبل از مصرف این دارو و در حین درمان با این دارو باید به عنوان “اقدام احتیاطی” بررسی شود.

تریپتی گفت، این مطالعه به این سوال که آیا این دارو در نهایت عمر زنان را طولانی تر می کند یا خیر، پاسخ نمی دهد.وی افزود، اما پاسخ به این سوال دشوار است، زیرا هنگامی که سرطان زن پیشرفت می کند، او به طور معمول سعی می کند سایر روش های درمان مانند شیمی درمانی یا داروهای جدید “هدفمند” را امتحان کند.

ایوانگار با این مسئله موافقت کرد. وی گفت، محققان باز هم تلاش می کنند تا بهترین دوره درمان را پس از پیشرفت بیماری تعیین کنند.

در حال حاضر، ایوانگار گفت: “این مطالعه به ما شواهد جدید و قانع کننده ای را می دهد که بسیاری از پزشکان و بیماران بهتر است آنها را مدنظر قرار دهند.”

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *