دفع سموم از بدن

%d8%af%d9%81%d8%b9-%d8%b3%d9%851

سموم از کجا وارد بدن ما می شوند؟ با استفاده ازچه رو شهایی می توان این عناصر مضر را از بدن خارج کرد؟

بطور کلی سموم موجود در بدن به دو گروه عمده تقسیم می شوند :

  • بخش بزرگی از این سموم مثل مواد به جا مانده از سموم گیاهی و آفت کشها، فلزات سنگین ناشی از آلودگی هوا، انواع دخانیات و آلودگی های صنعتی از خارج وارد بدن انسان می شوند.
  • دسته دوم نظیر سمومی که از تجزیه مواد غذایی و داروها در بدن تولید می شوند، نیز حاصل تجزیه مواد در بدن هستند.

منابع تولید سموم

مصرف سیگار،هوایی که تنفس می کنیم و غذایی که می خوریم، نوشیدنی ها و داروها می توانند از را ههای ورود مواد سمی به بدن باشند.همچنین فشارهای جسمی و روحی که شیوه زندگی مدرن به انسان تحمیل می کند،سمومی را در بدن تولید می کند.

لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر اسپر ی های ضد تعریق، لامپهای فلورسنت و قند تصفیه شده ازجمله منابعی است که مواد سمی در آن به وفور یافت می شود.همچنین قند بالای موجود درنوشیدنی های غیرالکلی، علاوه بر آسیب به دندا نها می تواند کربنات سدیم زیادی را به بدن وارد کند.

مواد نگهدارنده و مواد افزودنی موجود در غذاهای کنسرو شده ازجمله سمومی هستند که به طور روزمره به بدن انسان وارد می شوند.از طرفی فلوراید و کلر موجود در آفت کشها به راحتی با آب مخلوط شده و وارد بدن انسان می شوند.

همچنین تابش امواج مغناطیسی به بدن از طریق تلفن همراه که امروزه به سادگی در دسترس همگان یافت میشود، سبب میشود سمومی در بدن انسان تولید شده و به ارگا نهای بدن آسیب برسانند.

سم زدایی چیست؟

وقتی سموم و آلایند ه ها وارد بدن می شوند، ابتدا کبد و سپس کلیه ها اقدام به جذب آ نها از طریق خون می کنند و در مرحله بعد به کمک مکانیسم های مختلف این سموم را به خارج از بدن هدایت می کنند که به این روند، پاکسازی خون یا سم زدایی گفته می شود.سم زدایی به هضم بهتر غذا و کسب انرژی کمک می کند و سبب می شود که فرد احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشد.

برای سم زدایی ابتدا باید به عملکرد مناسب ارگانهای زیر و پاکسازی آنها اقدام کرد:

۱. کلیه
کلیه‌های شما مسئولیت دفع ادرار را بر عهده دارند؛ ادرار در واقع محصول جانبی مواد زائد و سموم درون بدن است. برای این‌که به آنها کمک کنیم عملکرد بهتری داشته باشند.
۲. کبد
کبد یکی از ارگان‌های مهم درون بدن است. این ارگان چند مسئولیت بر عهده دارد و اگر ضعیف شود، بدن‌تان متحمل افول دائمی خواهد شد.
۳. روده‌ها
این روزها تمیز شدن روده به ویژه برای مردان بسیار ضروری است.
۴. لوزالمعده
هرچند این ارگان توجه کامل شما را جلب نمی‌کند، اما وقتی پای حفظ سلامتی در میان باشد، نقشی بسیار اساسی دارد. لوزالمعده انسولین ترشح می‌کند تا سطح قند خون را کنترل کند.

چه باید کرد؟

%d8%af%d9%81%d8%b9-%d8%b3%d9%852

عواملی چون مصرف روزانه و مداوم انواع سبزیجات و میوه های تازه می تواند نقش به سزایی در تسریع و بهبود روند سم زدایی داشته باشد. مثلا رژیمهای غذایی مملو از فیبر،کربوهیدرات و آنتی اکسیدان می تواند سبب افزایش انرژی، افزایش سوخت و ساز بدن و تسریع فرآیند سم زدایی در بدن گردد.فیبرها با افزایش حرکات روده و از سوی دیگر با اتصال به سموم موجود در روده ها در فرآیند دفع سموم از بدن نقش مهمی دارند.

  • میو ه هایی نظیر سیب سبز، مرکبات به خصوص لیمو ترش، سبزیجات تازه نظیر تربچه، کلم بروکلی، دانه های روغنی مانند گردو و بادام، جلبکهای سبز خوراکی نظیر کلرلا ولگاریس و نوشیدنی هایی نظیر چای سبز از بهترین منابع طبیعی جهت دفع سموم از بدن هستند.
  • از جمله ترکیبات موثر دیگر در فرآیند سم زدایی، کلروفیل، رنگ دانه سبز موجود در گیاهان است که درفرآیند فتوسنتز گیاهان نقش دارد

 اعتقاد بر این است که این ماده با توجه به شباهت ساختار مولکولی اش به هموگلوبین خون می تواند در حفظ سلامت انسان موثر باشد. کلروفیل میتواند موجب پاکسازی جریان خون، از بین رفتن بوی بد دهان، بی اثر شدن مواد سرطان زا و جلوگیری از فساد دندا نها گردد.کلروفیل با کمک به دفع سمومی نظیر استالدهیدها (عامل خستگی و خماری) و هیستامین ها(عامل آلرژی و حساسیت( اثرات مثبتی در زندگی فرد می گذارد.

جلبکهای سبز از غنی ترین منابع کلروفیل در دنیا به شمار می روند و یکی از دلایل پرمصرف بودن جلبکهای خوراکی در کشور ژاپن اثرات پاک کنندگی آ نها است. کلروفیل، فیبرها وترکیبات پلی ساکاریدی ویژه موجود در این جلبکها با فلزات سنگین، سموم باقی مانده از حشره کش ها و داروها و سایر آلاینده های موجود در بدن پیوند برقرار کرده و آ نها را از طریق مدفوع دفع می کنند.تحقیقات نشان داده است که مصرف مداوم جلبک کلرلا ولگاریس حداقل به مدت ۱ ماه و به مقدار ۲ تا ۳ گرم در روز، بهبود روند پاکسازی بدن از سموم را به دنبال دارد.از سوی دیگر فیبرهای گیاهی در هضم بهتر مواد غذایی موثر بوده و با کمک به افزایش حرکات طبیعی روده و برطرف نمودن مشکلاتی نظیر یبوست که باعث ماندگاری طولانی مواد زاید در روده ها می گردد موجبات سلامتی دستگاه گوارش را فراهم می آورند.

  • مصرف مواد غذایی طبیعی حاوی ویتامین C (این ویتامین با تولید گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان قوی در بدن به دفع سموم کمک می کند) .
  • خوردن حداقل ۸ لیوان آب در روز. چرا که آب به طور طبیعی تمام مواد اضافی بدن، سموم و ناخالصی ها را از راه های مختلف نظیر ادرار و عرق به بیرون می فرستد
  • زندگی بدون استرس و سرشار از انرژی مثبت.
  • تنفس عمیق و ورود اکسیژن به بدن.
  • سونا راه مناسبی برای افزایش تعریق و خروج سموم از بدن است. همچنین یک ساعت ورزش در روز بهترین راه برای کمک به سم زدایی است. در هنگام ورزش تنفس تندتر و جریان خون سریع تر شده و در نتیجه تعریق بیشتر و حجم ادرار افزایش می یابد.
  • نوشیدنی های سم زدا

نوشیدنی های سم زدا یکی از بهترین روش ها برای سم زدایی ، نوشیدن روزانه ی یک فنجان چای گیاهی است که بدن را تصفیه کند. چای های سم زدای گیاهی به عملکرد کبد و کلیه ها برای دفع مواد زائد کمک می کنند.

%d8%af%d9%81%d8%b9-%d8%b3%d9%853

چای قاصدک :گل قاصدک با بالا بردن میزان آنزیم هایی که تاثر سم زدا بر بدن دارند، به تصفیه ی بدن کمک می کند. این گیاه همچنین نقش موثری در بیرون راندن مواد سرطان زا از بدن دارد.

چای شنبلیله: این چای برای کسانی که از نفخ شکم یا سوهاضمه رنج می برند گزینه ی مناسبی است زیرا عملکرد دستگاه معده و روده را بهبود می بخشد، بدن را سم زدایی می کند و برای مشکلات هضم نیز مناسب است. همچنین فشارخون را پایین آورده  و التهاب را کاهش می دهد.

چای گشنیز: این گیاه تند مزه می تواند به عنوان چای استفاده شود. گشنیز مانند کاسنی با عمل کردن رو ی سیستم هاضمه می تواند بدن را سم زدایی کند. شما می توانید مصرف چای این سبزی را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید. —چای کاسنی: کاسنی با افزایش تولید شیره ی معده، سرعت سیستم هاضمه ی بدن و سرعت خروج سموم ومواد زائد را افزایش می دهد. این گیاه به کاهش وزن نیز کمک می کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *