دلیل اینکه غذای تند موجب آب ریزش بینی میشود

چرا غذا های تند باعث آبریزش بینی می ‎شوند ؟

غذا های تند برای خیلی از افراد محبوب هستند. هرکسی که غذای تند خورده باشد، می‎ داند که این غذا ها تاثیرات مختلفی روی بدن دارند :دهان می‎ سوزد، ترشح غدد بزاقی زیاد می ‎شود و حتی بعضی از افراد عرق می ‎کنند و بسیاری از افراد هم دچار آبریزش بینی می‎ شوند. چرا ؟ پاسخ این سوال را در ادامه این بخش خواهید خواند.

دلیل آبریزش بینی

دلیل ایجاد آبریزش بینی با مصرف غذاهای تند

 

ارتباط غذای تند با آبریزش بینی

دلیل تندی غذا ها معمولا ناشی از فلفل های قرمز است و انواع زیادی فلفل قرمز وجود دارد اما همه آن ها یک چیز مشترک دارند ، همه آن ها حاوی ماده ای به نام کپسایسین هستند.

کپسایسین یک ماده تحریک کننده است و این بدان معنا است که وقتی فردی کپسایسین می‎ خورد، بدن او سعی می ‎کند با آن مبارزه کند و این حمله بسیار شبیه پاسخ بدن به آلرژن ها است و به محض این که بدن متوجه کپسایسین می‎ شود به آن پاسخ می‎ دهد. غشا های مخاطی به حالت دفاعی می ‎روند و این بدان معنا است که آن ها مخاط زیادی تولید می‎ کنند تا کپسایسین را از بین ببرند و این اتفاق در تمام بدن رخ می ‎دهد و مطمئنا فرد از همان ابتدا متوجه مخاط موجود در بینی خود خواهد شد و با این حال ، غشا های موجود در معده نیز مایع اضافی تولید می‎کنند. همه این ها در پاسخ به تندی ای است که باعث می ‎شود غذا های تند برای بسیاری از افراد طعم دلچسبی داشته باشند. کپسایسین واقعا درون فرد را آشفته می‎ کند.

غذای تند و آبریزش بینی

مصرف غذاهای تند و آبریزش بینی

 

آیا این باعث می‎شود که غذاهای پر ادویه خطرناک باشند ؟

در بیشتر موارد اینطور نیست! بسیاری از پزشکان معتقدند که کپسایسین ماده ی مضری نیست و بر عکس مفید هم است . کپسایسین در بسیاری از کِرِم های ضد درد وجود دارد و همچنین ممکن است برای سلامت قلب و شریان ها نیز مفید باشد.

آبریزش بینی چیزی نیست که باعث عطسه شود اما احساس سوزش در دهان چیزی نیست که بشود آن را نادیده گرفت و متاسفانه آب همیشه نمی ‎تواند از سوزش زبان جلوگیری کند و خوشبختانه ، روش های زیادی برای مقابله با سوزش ناشی از خوردن غذای تند وجود دارد.

مصرف غذاهای تند

غذاهای پر ادویه خطرناک است؟

 

بهترین راه برای خنک کردن دهان بعد از خوردن غذای تند لبنیات است که یک لیوان بزرگ شیر این کار را انجام می ‎دهد و در صورت نبود شیر یک قاشق چایی خوری شکر یا عسل هم کار ساز است و راه حل های دیگر هم شامل خوردن یک تکه نان یا شیرکاکائو است.

بسیاری از افراد غذا های تند را خوشمزه می ‎دانند و این در حالی است که غذا های تند برای سلامتی مفیدند و البته فلفل قرمز برای افرادی که به آن حساسیت دارند می باشد .همچنین خوردن بعضی از انواع خاص فلفل قرمز می ‎تواند موجب بروز برخی مشکلات جدی شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *