رودل کردن چیست؟

3
 

رودل کردن اصطلاح عامیانه ای است که مردم درباره سوءهاضمه های موقت و خفیف به کار می برند و از نظر پزشکی رودل همان اسپاسم روده بزرگ است که با نفخ بروز می کند و معادل علمی آن دردهای کولیکی یا قولنج گوارشی است. خیلی ها در توصیف این دردها می گویند: «دلم درد می گیرد و ول می کند.» پرخوری یکی از مهم ترین علل دردهای کولیکی است، اما می تواند علل جدی تری هم داشته باشند.

علائم گوارشی را جدی بگیرید

یادتان باشد اگر درد شکمی بعد از چند ساعت بهبود پیدا نکند یا با علائم دیگر گوارشی مانند تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال همراه باشد باید به متخصص مراجعه کنیم تا مطمئن شویم بیماری جدی‌تری مثل آپاندیسیت، التهاب روده و معده و مسمومیت غذایی سلامت فرد را تهدید نمی‌کند. نکته بسیار مهم دیگر این که اگر بیمار کودک باشد، در این موارد اصلا نباید به او نبات داغ یا مسکن داد و اولویت مراجعه به مراکز درمانی است.

آیا رودل باعث استفراغ هم می شود

استفراغ معمولا نشانه مسمومیت غذایی است اما پرخوری هم می تواند باعث استفراغ شود و بعد از یک بار استفراغ، معده خالی و راحت می شود، اما تکرار استفراغ مشکلی است که متخصص باید بررسی کند.

هنگام رودل چه باید کرد

مشکل رودل فقط ناشی از پرخوری باشد، معمولا این حالت بعد از چند ساعت برطرف می‌شود. حتی دادن نبات و مایعات سبک مثل چای کمرنگ می‌تواند تحریک‌پذیری معده را کم کند. از طرفی برای پیشگیری از رودل کردن علاوه بر این که باید مراقب باشید که پرخوری نکنید، مصرف کاکائو، قهوه، چای پررنگ، نوشابه، غذاهای کنسروی، غذاهای تند، ترش و چرب بخصوص فست فودها را نیز باید کاهش داده و به مرور از برنامه غذایی حذف کنیم.

البته افرادی که روده تحریک‌پذیر ندارد، نباید انواع غذاها را در یک وعده بخورد چراکه مصرف انواع غذاها در یک وعده باعث کشش خون به سمت معده می‌شود و نه تنها فرد احساس خستگی و کم‌حوصلگی می‌کند بلکه دچار مشکلات گوارشی خواهد شد. مصرف تخمه با پوست باعث رودل می شود، زیرا برای طعم دادن به تخمه از موادی مثل جوهرلیمو استفاده می شود که معده را تحریک می کند و اگر خوردن تخمه با پوست تداوم یابد، به مرور پوست ها در دستگاه گوارش جمع و باعث انسداد روده می شود.

نفخ ناشی از رودل کردن یک عارضه شایع است. کسانی که زمینه نفخ دارند، مواد غذایی که شکسته نمی شوند مانند نخود، لوبیا، باقلا و ماش و… را باید کمتر مصرف کنند و در صورت نفخ می توانند یک قاشق عرق نعنا بخورند که ضد نفخ است.  وجود زیره سیاه داخل کباب یا برنج نیز می تواند جلوی نفخ را بگیرد. همچنین افشره 6 گیاه پرگاس با داشتن مواد مؤثره بر روی سیستم گوارش و فعالیت های آن اثر گذاشته و موجب غلبه بر نفخ شکم شده، به بهبود هضم غذا کمک کرده و احساس سیری زودرس و پری شکم را برطرف می کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *