سردرد با مبداء کبدی

 
درد طرف راست سر وجود آفت و آسیب در کبد مثل سنگ کیسه صفرا، تورم کیسه صفرا، عفونتهای مجاری صفراوی، یرقانها و بیماریهای دیگر کبدی.
درمان:
رب انار، آب انار، آب آلو، آب غوره، عرق کاسنی، آب سرد و اگر بتوانند نان را در سرکه خورد کرده میل نمایند.
سردرد با مبداء بیماریهای طحال:
علائم: درد سر بیشتر در طرف چپ خودنمائی می کند و ضعف و درد در طرف چپ شکم زیر آخرین دنده ها.
درمان:
در اینجا نیز نان و سرکه مفید است خیار دشتی یا کمبیره کبر و عرق پودینه به صورت مخلوط روزی ۲ استکان صبح و عصر میل نمایند و معالجه بیماریهای کبد را دنبال کنند.
سردرد با مبداء ضعف دماغی:
در اینجا علائمی مانند کدورت حواس ظهور آفت در رفتار و اعمال دماغی و اختلال در تخیل افکار، وجود هیجان و ناآرامی و پیدایش سردرد به هنگام تحریک و تهییج برای صاحب آن، مانند شنیدن صداهای شدید بوئیدن بوی های مختلف.
درمان:
تقویت دماغ نمایند گوشت پرندگان با نخود پخته و کمی زعفران و دارچین و گلاب اضافه نموده میل نمایند کمپوت میوه ها و شربت صندل بکار ببرند روغن گل یا گلاب و کمی سرکه بر سر بمالند قرنفل را نرم کوبیده در گلاب حل کرده به سر بمالند سیب، عنبر، و گلاب بویند در بهبودی مزاج و پاکسازی آن بکوشند و نسخه زیر را به کار ببرند.
سردرد پس از بیدار شدن از خواب :
سردردی که بعد از بیدار شدن از خواب شروع می‌شود، حتما به این معنی نیست که تومور مغزی دارید، اگرچه می تواند یکی از علائم این بیماری باشد.
اگر سردردی به تازگی شروع شده باشد و فرد سابقه آن را نداشته باشد، احتیاج به بررسی پزشکی دارد.
گاهی ممکن است به علت استرس یا نخوابیدن در شب و خستگی، این سردرد‌ها بروز کنند.
افرادی که هنگام بیدار شدن از خواب با سردرد شدید و دردناک، گرفتگی بینی، آبریزش و خلط ته گلو مواجه می شوند، به دردسینوزیتی حاد مبتلا هستند که در وسط روز از میزان سردرد کاسته می شود، ولی درد مختصری باقی می ماند.
این دسته از بیماران از نظر ظاهری علائم خاصی ندارند، اما پس از معاینه بینی آنها، متوجه ورم شدید مخاط بینی می‌شویم.
اگر این سردردها درمان نشود، یا به صورت نیمه درمان شده، رها شود، گاه گاهی فرد با سردرد مواجه می‌شود. سردردی که به شدت اولیه نیست، اما به صورت مزمن و دائمی وجود دارد و در نقاط مختلف پیشانی، بالای ابرو و زیر چشم با فشار انگشتان، درد احساس می‌شود.
اگر بیمار دوباره سرما بخورد و یا در معرض باد سرد قرار بگیرد، می تواند علائم سینوزیت حاد را به خود بگیرد، یعنی بیمار دچار گرفتگی بینی و ترشحات عقب حلق شود و در رادیوگرافی، تورم مخاط سینوس و پولیپ داخل سینوس دیده شود. این پولیپ ممکن است در داخل بینی رشد کند و باعث گرفتگی بینی شود.
سینوس‌های مزمن عمدتاً زمینه‌های آلرژی و عفونی دارند.

کم آبی علت سردرد در هنگام بیدار شدن از خواب در هنگام صبح:

افرادی که در طول روز آب کم می نوشند به علت فعالیت مغز و سایر اعضای بدن در هنگام خواب در هنگام صبح دچار سردرد می شوند، پزشکان توصیه می کنند تا افراد به طور متوسط ۸ لیوان مایعات در طول روز بنوشند.
گفتنی است: بانوان باید میزان آب بیشتری به نسبت آقایان بنوشند زیرا به طور طبیعی بافت بدنی آقایان از ماهیچه های بیشتری به نسبت بانوان تشکیل شده ، که در ماهیچه ها ذخایر آبی فراوانی وجود دارد، اما بافت بدنی بانوان بیشتر از بافت های چربی تشکیل شده که قابلیت ذخیره آب چندانی را در خود ندارند ، به همین جهت بانوان نیاز به نوشیدن آب بیشتری دارند، تا در هنگام صبح دچار سردرد نشوند.
 
 
 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *