عاملی بسیار مهم در پیشگیری از بیماری های پروستات

 رابطه ی انزال مکرر در ماه و سلامت پروستات یا جلوگیری از سرطان پروستات

انزال مکرر، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. مطالعه ای می گوید:” انزال حداقل 21 بار در ماه به میزان قابل توجهی خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد.”پیشگیری از پروستات

پیشگیری از پروستات

آن ها دریافتند مردانی که 21 بار یا بیشتر در ماه انزال دارند، کم تر از کسانی که چهار تا هفت بار در ماه انزال داشتند ،احتمال ابتلا به سرطان پروستات را دارند.

با این حال، این ثابت نمی کند که “انزال” مکرراً از سرطان جلوگیری می کند، اما با کاهش ریسک ابتلا به آن همراه است. ممکن است که گستره ای از عوامل دیگر، مانند:ژنتیک، سبک زندگی، تعداد کودکان، رژیم غذایی و ماهیت فعالیت جنسی به این خطر کمک کند، اما ما نمی توانیم بگوییم که چه عواملی ممکن است احتمال خطر را افزایش دهند.

محققان تعدادی فرضیه ارائه می کنند که چرا انزال ممکن است به کاهش خطر سرطان پروستات کمک کند، از قبیل کاهش استرس و یا نگه داشتن متابولیسم سلول. اما این پیشنهادها همچنان نامشخص باقی می مانند.با وجود داستان های ترسناک که ممکن است شنیده باشید، استمنا به طور کامل ایمن است.

بنابراین اگر می خواهید این کار را به عنوان روش پیشگیرانه انجام دهید، هیچ گونه خطرات بهداشتی و سلامتی را ایجاد نمی کند.

علائم اولیه سرطان پروستات معمولاً، شامل:مشکلاتی در ادرار کردن، مانند نیاز به ادرار زیاد، به خاطر بزرگ تر شدن پروستات است. در حالی که رشد پروستات می تواند زمانی رخ دهد که مردان مسن می شوند، مهم است که علائم بیماری مانند این را با پزشک عمومی خود بررسی کنید.

انزال مکرر

پیشگیری از پروستات با رابطه جنسی مکرر در ماه

 

پیش گیری از سرطان پروستات:

راه هایی برای کاهش ریسک

هیچ استراتژی ثابت شده ای از پیشگیری سرطان پروستات وجود ندارد.اما ممکن است با انتخاب های درست و سالم، مانند ورزش کردن و داشتن یک رژیم سالم خطر سرطان پروستات خود را کاهش دهید.برای جلوگیری از سرطان پروستات، هیچ راهی وجود ندارد.

نتایج مطالعات اغلب با یکدیگر تعارض دارند، و بیشتر مطالعات به گونه ای طراحی شده اند تا به طور قطعی ثابت کنند که آیا چیزی مانع سرطان پروستات می شود یا خیر.در نتیجه، هیچ روش روشنی برای جلوگیری از سرطان پروستات وجود ندارد.

با این حال چندین پیشنهاد وجود دارند که بهتر است، آنها را رعایت کنید و در نظر داشته باشید:

*یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید:

شواهدی وجود دارد مبنی بر انتخاب رژیم غذایی سالم، کم چرب و پر از میوه و سبزیجات که ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات نقش داشته باشد، اگر چه نتایج تحقیقات با هم ادغام شده اند و این به طور مناسب ثابت شده است.

اگر می خواهید خطر سرطان پروستات را کاهش دهید، در نظر بگیرید که:

یک رژیم کم چرب انتخاب کنید. غذاهایی که حاوی چربی های اشباع شده هستند، شامل:گوشت، آجیل، روغن و محصولات لبنی، مانند شیر و پنیر می باشند.در برخی مطالعات، مردانی که بالاترین میزان چربی را هر روز می خوردند، خطر ابتلا به سرطان پروستات را داشتند.

این ثابت نمی کند که چربی اضافی باعث سرطان پروستات می شود.اما کاهش مقدار چربی که هر روز مصرف می کنید، مزایای اثبات شده دیگری دارد، مانند کمک به کنترل وزن و کمک به سلامت قلب تان، که برای روند داشتن یک زندگی سالم ضروری هستند.

برای کاهش میزان چربی که هر روز می خورید، غذاهای چرب را محدود کرده یا انواع کم چرب را انتخاب کنید.به عنوان مثال، مقدار چربی را که هنگام آشپزی به مواد غذایی اضافه می کنید، کاهش دهید، کاهش گوشت را انتخاب کرده، و محصولات لبنی کم چرب و یا بدون چربی را انتخاب کنید.

برخی مطالعات نشان می دهند که ماهی می تواند به محافظت در برابر سرطان پروستات کمک کند، زیرا آن ها ” چربی خوبی ” بویژه اسیدهای چرب امگا 3 دارند. از مصرف اسیدهای چرب ترانس (که در مارگارین پیدا می شود) اجتناب کنید.

گوجه فرنگی پخته شده را با روغن زیتون مخلوط کنید و بپزید و میل کنید،گزینه خوبی می باشد.

سویا و چای سبز نیز اجزای غذایی مناسبی هستند که ممکن است مفید باشند.

میزان میوه ها و سبزیجاتی که هر روز می خورید را افزایش دهید. میوه ها و سبزیجات پر از ویتامین و مواد مغذی هستند، که تصور می شود خطر سرطان پروستات را کاهش می دهند، اگرچه تحقیقات هنوز ثابت نکرده اند که ماده غذایی خاصی تضمین می کند که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد یا خیر.

خوردن میوه ها و سبزیجات زیاد باعث می شود که شما فضای کمتری برای غذاهای دیگر مثل غذاهای با چربی بالا داشته باشید. میوه ها و سبزیجات را برای میان وعده در نظر بگیرید.

مقدار محصولات لبنی را که هر روز می خورید را کاهش دهید. در مطالعاتی, مردانی که هر روز محصولات لبنی زیادی را می خوردند – مانند شیر, پنیر و ماست – بیش ترین خطر ابتلا به سرطان پروستات را داشتند. اما نتایج مطالعه آمیخته شده و ریسک مرتبط با محصولات لبنی می تواند ناچیز باشد.

ویتامین پروستات

رژیم مناسب برای پیشگیری از پروستات

 

نکات مهم برای پیشگیری از پروستات

*حفظ وزن سالم:

مردان چاقی با bmi 30 به بالا – ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند.اگر شما دارای اضافه وزن یا چاقی هستید, بر روی کاهش وزنتان کار کنید.شما می توانید این کار را با کاهش میزان کالری که هر روز می خورید و میزان ورزشی که انجام می دهید, شروع کنید.

*ورزش کردن در بیشتر روزهای هفته:

مطالعات مربوط به ریسک سرطان پروستات و ورزش، نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند.ورزش فواید سلامتی بسیاری دارد و ممکن است خطر بیماری قلبی و سایر سرطان ها را کاهش دهد.

ورزش می تواند به شما در حفظ وزن کاهش وزنتان کمک کند.اگر ورزش نمی کنید, به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است.وقتی ورزش می کنید، آن را آهسته انجام دهید.به مدت 30 دقیقه در اکثر روزهای هفته ورزش کنید.

با پزشک خود درباره خطر خودتان صحبت کنید.خطر ابتلا به سرطان در برخی مردان بییشتر است. برای آن هایی که خطر ابتلا به سرطان پروستات دارند, ممکن است گزینه های دیگری برای کاهش ریسک مانند داروها وجود داشته باشد.

اگر فکر می کنید که خطر ابتلا به سرطان پروستات دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

فواید ورزش کردن

پیشگیری از بیماری های پروستات با ورزش منظم

 

پیشگیری از پروستات با تغذیه خوب

*کلسیم را به میزان مناسب مصرف کنید:

دوزهای تکمیلی را بالاتر از حد مجاز توصیه شده دریافت نکنید.مقداری کلسیم خوب است، اما از دریافت بیش از 400 میلی گرم کلسیم در روز خودداری کنید.

*به دلایل زیادی از سیگار کشیدن خودداری کنید:

پزشکان به دنبال درمان دارویی برای استرس, فشار خون بالا, دیابت, کلسترول بالا و افسردگی هستند. درمان این شرایط می تواند زندگی شما را نجات دهد و بقای شما را با سرطان پروستات بهبود بخشد.

مکمل های غذایی چیست؟

از مصرف بیش از حد مکمل ها اجتناب کنید.بسیاری از ویتامین ها, به ویژه اسید فولیک, ممکن است ” میزان سرطان” را بالا ببرد, و اگر رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی میوه, سبزیجات, غلات کامل, ماهی و روغن های سالم داشته باشید، برایتان بسیار مفید است, حتی به یک مولتی ویتامین هم نیاز ندارید.

از پزشک خود درباره مکمل های گیاهی بپرسید، چرا که برخی ممکن است به شما آسیب برسانند.

عوارض سیگار

مهم ترین عوامل برای پیشگیری از پروستات

 

چگونه از پروستات پیشگیری کنیم؟

*آرام باشید و از زندگی لذت ببرید:

کاهش استرس در محیط کار و خانه باعث بهبود بقا و زندگی شادترخواهد شد.

* در نهایت، اگر چه زندگی سالم و درست خوردن برای شما خوب است، اما آن ها ریسک سرطان پروستات شما را از بین نخواهند برد، و در صورتی که مبتلا به سرطان پروستات هستید شما را درمان نخواهند کرد.

اگر 50 ساله یا بالاتر هستید، اگر 40 ساله یا بالاتر و یا آفریقایی – آمریکایی هستید یا سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارید، به بیش از یک رژیم غذایی خوب نیاز دارید.

باید یک معاینه سالانه مقعدی و PSA را داشته باشید، و در مورد خطرات و مزایای این مراحل غربالگری با پزشک خود بحث و گفتگو کنید.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *