عوارض قرص ال دی بر بانوان

sdfgbg

 

قرص ال دی  یکی از انواع قرص‌های ضدبارداری است که مصارف دیگر نیز دارد و متاسفانه این روزها خوردن خودسرانه آن بدون اطلاع از عوارضی که دارد بین خانم ها رایج شده است.

عوارض قرص ضد بارداری LDبر بانوان

*مصرف قرص LD بر روی سیستم انعقاد خون تاثیر گذاشته و موجب افزایش فاکتورهای انعقادی می شود. بنابراین احتمال خطر ابتلا به سکته های مغزی در افرادی که از این نوع قرص استفاده می کنند، بالا می رود. بروز سکته های مغزی بر اثر مصرف قرص LD زمانی رخ می دهد که فرد پس از خوردن قرص، مایعات زیادی ننوشد. به عنوان مثال افراد در ماه مبارک رمضان نمی توانند آب زیادی بنوشند بنابراین این خطر در آن ها افزایش می یابد.
*همچنین این قرص عوارض گوارشی نظیر  تهوع، استفراغ و افزایش وزن به علت احتباس آب در بافت های بدن  که ناشی از عوارض هورمون استروژن موجود در آن است دارد.

*تاثیر هورمون استروژن در این قرص موجب می شود  احتمال وقوع سردرد در افراد بیشتر شده و تعداد حملات میگرن نیز افزایش یابد. همچنین مصرف این قرص موجب بروز سردردهای تنشی می شود.

دیگر عوارض قرص ضد بارداری LDبر بانوان

*افزایش فشارخون از دیگر عوارض قرص LD است که به نوعی هم زمینه ساز شروع پرفشاری خون است و هم در افرادی که فشار خون دارند موجب افزایش آن می شود. زمانی که فشار خون سیستولیک (فشار خون ماکزیمم) افراد بالای 140 میلی لیتر جیوه باشد توصیه می شود که از مصرف قرص های LD خودداری کنند.

*استروژن موجود در قرص های LD احتمال بروز عفونت های واژینال را افزایش می دهد و اختلال در دوره های خونریزی قاعدگی را به دنبال دارد. از دیگر عوارض مربوط به قرص LD افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و رحم است. همچنین مصرف این قرص باعث بزرگ شدن سینه ها می شود.
* استفاده از قرص های LD در مواردی منجر به بروز یرقان و مشکلات کبدی می شود و در مواردی نیز تیره شدن رنگ پوست بر اثر مصرف LD در افراد رخ می دهد.

*جزء پروژسترون LD عوارضی مانند افزایش LDL خون، ریفلاکس معده، یبوست، افزایش دمای بدن و ترشح شیر از سینه ها را به دنبال دارد.

* قرص های LD با داروهای انعقاد خون کاملا تداخل دارند  درنتیجه قرص ها در داخل کبد دچار فعل و انفعالاتی می شوند که در اصطلاح پزشکی به آن متابولیزه شدن می گویند . این مساله باعث می شود داروهای انعقادی سریع تر دفع شوند و در نتیجه تاثیرشان بر روی بدن بیمار نیز کمتر می شود.

در  چه افرادی مصرف قرص LD ممنوعیت دارد؟

مصرف قرص های LD در افراد دارای فشار خون بالا، بیماری های قلبی، چربی خون بالا و سنین بالای 35 سال ممنوع است.

سخن آخر:

باید پیش از مصرف قرص های ضدبارداری حتما با پزشک مشورت کنید تا پزشکتان  با گرفتن شرح حال از شما بتواند بهترین تصمیم را برای استفاده یا عدم مصرف قرص های LD را داشته باشند. زمانی این قرص می تواند عوارض خطرناکی مانند سرطان یا ناراحتی های کبدی داشته باشد که بدون مشورت با پزشک و به صورت خودسرانه و طولانی مدت این قرص مصرف شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *