موخوره یا دوشاخه شدن مو چیست ؟؟

%d9%85%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d9%87

در تعریف می توان گفت موخوره یا دوشاخه شدن انتهای مو، ناشی از آسیب فیزیکی (تروما یا حرارت) و یا آسیب شیمیایی به مو است و در خانمها شایعتر است.

موخوره در موهای خشک متداول است. موخوره هنگامی اتفاق می افتد که لایه ی محافظ مو، یا کوتیکول، آسیب می بیند که معمولا به دلیل شستشوی زیاد، رنگ کردن بیش از حد، شانه کردن ناملایم و استفاده ی زیادی از مواد شیمیایی است. تمامی این موارد مو را ضعیف کرده، کوتیکول را از بین برده و در نتیجه به شکستن مو و موخوره می انجامد.

عوامل ایجاد موخوره:

1- سشوار و اتو حالت دهنده مو چربی طبیعی مو را ازمیان برده که سبب موخوره میشوند

2- کمبود آب بدن: آب فراوان بنوشید.

3- برس کشیدن موهای خیس: چون سبب  کشیدگی ساقه مو شده و موها آسیب میبینند.

4- از گیره و سنجاق سر کمتر استفاده کنید.

5- در معرض زیاد نور خورشید قرار نگیرید.

6- در محصولات مو حاوی الکل استفاده نکنید.

7- استـفاده از رنگ مو و فر کردن مو نیز سبب موخوره میگردد.

علت اصلی موخوره :

** علت اصلی موخوره کاهش رطوبت و چربی مو میباشد. تنها راه درمان آن قیچی کردن موخوره مو است. سـعی کنید سر موهای خود را برای پیشگیری از موخوره شدن هر 6 هفته یکبار اندکی کوتاه کنید.

شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فرهای دائمی، رنگ کردن زیاد، دکلره کردن بیش از حد، استفاده از برسهای نایلونی و فلزی و شانه هایی که دندانه هایی نوک تیز دارند در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤثر هستند.

راه پیشگیری از آسیب موخوره به موها:

اگر می خواهید موهایتان را به دور از آسیب و سالم نگه دارید، گام های آورده شده در فهرست زیر برای جلوگیری از موخوره را دنبال کنید.

  • موهایتان را در فاصله های هر ۶ تا ۸ هفته اصلاح کنید.
  • موهایتان را زیاد در معرض گرما قرار ندهید. به جای استفاده از سشوار یا اتوی مو، بگذارید موهایتان خودش خشک شوند.
  • از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی (چوب و…) استفاده کنید.
  • در روزهای آفتابی تابستان از زیاد بیرون رفتن خودداری کنید. برای سد کردن راه اشعه ی یو وی (UV) آفتاب که منجر به شکنندگی و موخوره ی موها می شود، موهایتان را بپوشانید.
  • از شامپو های طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند، استفاده کنید.
  • هنگام شستشوی موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید.
  • موهایتان را با حوله خشک نکنید. همچنین تنها از روبالشی های ساتن استفاده کنید. سایش ناشی از روبالشی یا حوله ممکن است منجر به شکنندگی موهایتان شود.
  • یک رژیم غذایی غنی از موادی مانند پروتئین، اسید چرب امگا۳، ویتامین آ و ویتامین سی، بیوتین و سلنیوم برای جلوگیری از موخوره ضروری ست.
  • گاهی موهایتان را ببافید.

روش های ساده در درمان موخوره :

الف ) یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بکشد. بعد از این که سرد شد، آن را صاف کنید و هر روز از این مایع به موى سرتان بمالید. پس از مدت کوتاهى متوجه خواهید شد موخوره تان درمان شده است.

ب) ریشه کنجد را در آب جوش خیس کنید و بگذارید 15 دقیقه به همین حالت بماند. بعد از آن ریشه کنجد را به مدت 30 دقیقه در آب جوش، بجوشانید؛ مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.

ج) موهایتان را در آب ِ جوشانده تخم پیاز قرار دهید.

د) استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمى به صورت ماهى یکبار، براى درمان موخوره مفید است.

ه) در یک لگن آب چند قطره آمونیاک بریزید و موهایتان را با آن بشویید.

م) به مقدار مساوى قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید. صبح موهایتان را بشویید و با روغن زیتون چرب کنید.

ی) گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوى در آب خیس کنید و پس از این که 24 ساعت ماند، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.

ن) نیم کیلو آرد نخود خام را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا مخلوط کنید، سپس آن را به پنج قسمت تقسیم کنید و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.

و) روغن بادام و بنفشه و کتیرا براى درمان موخوره مفید است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *