نه، روغن نارگیل ناسالم نیست!

اگر به هر دلیلی اخبار مربوط به سلامتی را دنبال می‌کنید، ممکن است یکی از مقالات USA Today را دیده باشید که به آمریکایی‌ها توصیه می‌کند دیگر از روغن نارگیل استفاده نکنند و آن را با روغن‌های نباتی غنی از امگا۶ جایگزین نمایند. برای اینکه این مقاله درست باشد، باید چنین فرض شود که چربی اشباع شده، دشمن ماست و التهاب، عامل اصلی مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی‌عروقی نیست اما چون دیگر در دهه‌ی ۱۹۸۰نیستیم، نمی‌توانیم فرض کنیم که این درست است.

مصرف روغن نارگیل

مصرف بالای اسیدهای چرب امگا۶ و مصرف مقادیر کم اسیدهای چرب امگا۳ می‌تواند در بروز بیماری‌هایی مانند بیماری های قلبی، سرطان و بیماری‌های دژنراتیو عصبی نقش داشته باشد.

پخت‌و‌پز با روغن‌های گیاهی به اصطلاح «دوستدار قلب» مانند روغن کانولا یا روغن گلرنگ باعث عدم تناسب در نسبت امگا ۶:۳ شما می‌شود. در حالی که ما به هر دوی این اسیدهای چرب نیاز داریم اما به گفته‌ی منابع مختلف، نسبت آنها باید چیزی بین ۵:۱ تا ۱:۱ باشد.

اما اکثر ما مقدار بیش‌ از حدی امگا ۶ و مقدار بسیار کمی امگا ۳ مصرف می‌کنیم.

این اسیدهای چرب برای ساخت یک نوع مولکول سیگنالیک به نام ایکوسانوئیدها بکار می‌روند. چربی‌های امگا ۶ توسط آنزیم‌های سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز به پروستاگلاندین‌ها و لوکوترین‌های پیش‌التهابی (که در واکنش‌های ایمنی بکار می‌روند) تبدیل می‌شوند. این آنزیم‌ها، چربی‌های امگا ۳ را نیز به پروستاگلاندین‌ها و لوکوترین‌های ضدالتهابی تبدیل می‌کنند.

چرا دارم این اطلاعات فنی را برای شما توضیح می‌دهم؟ بسیاری از داروهای ضددرد متداول بوسیله‌ی سرکوب سیکلواکسیژناز عمل می‌کنند، حتی با اینکه همیشه مشکل واقعی نسیت. در اغلب موارد، چربی‌های پیش‌التهابی بیش‌ازحد ، دشمن واقعی هستند.

حتی تحقیقات دریافته‌اند که مصرف مکمل DHA ( یک اسید چرب امگا ۳) می‌تواند دوره‌ی بهبودی بیماری را طولانی کند و علائم برخی از بیماری‌های خودایمنی را کاهش دهد. هم‌چنین می‌تواند ارتباط سلول عصبی را بهبود ببخشد و مانع التهاب عصبی شود.

با این حال مقاله‌ی USA Today تمام اینها را نادیده می‌گیرد و در عوض روی این احتمال تمرکز می‌کند که آن ممکن است کلسترول LDL (کلسترول بد) را افزایش دهد.

اما اخیرا کمیته‌ی مشورتی دستورالعمل‌های رژیمی، کلسترول را به عنوان یک علت نگرانی تأیید نکرده و توضیح می‌دهد :«هیچ رابطه‌ی معنی‌داری بین کلسترول رژیمی و کلسترول سرم یا عارضه‌های قلبی‌عروقی بالینی در جمعیت عادی وجود ندارد.» بسیاری از مطالعات دریافته‌اند که در واقع کلسترول پایین ممکن است با خطر بالاتر زوال عقل، خودکشی، آدم‌کشی، مرگ تصادفی و افسردگی مرتبط باشد.

روغن نارگیل، سالم است.

رغن نارگیل نه تنها بی‌خطر است بلکه می‌تواند مزایای سلامتی متعددی نیز داشته باشد. در یک مطالعه‌ی کوچک روی ۲۰ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یا نقص شناختی خفیف، مصرف مکمل‌های حاوی تری‌گلیسیریدهای زنجیره‌ی متوسط (MCTs) که روغن نارگیل سرشار از آنهاست، به بهبود عملکرد شناختی منجر شد. در مقایسه‌ی MCT و دارونما، سطوح بالاتر کتون‌های موجود در MCT با عملکر بهتر در تست‌های به یادآوردن پاراگراف مرتبط دانسته شدند.

در مطالعه‌ی دیگری، مصرف روغن نارگیل به کاهش در مقادیر وزن،BMI، دور کمر، دور گردن و فشار خون دیاستولیک در افراد منجر شد. همچنین روغن نارگیل باعث افزایش سطوح کلسترول خوب (HDL) آنها شد. تمام این بیماران، بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا داشتند و اکثر آنها افراد سالخورده با سن متوسط ۶۲ بودند.

با نگاه کردن به شواهد جدیدتر و دقیق‌تر، نیازی به دورانداختن روغن نارگیل‌تان نیست! بجای آن بهتر است روغن‌های نباتی‌تان را دور بیندازید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *