نکاتی در رابطه با جوشاندن آب

%d8%a7%d8%a8

مقدمه:

هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، کتری برقی را روشن می‌کنید و درحالی‌که آب درون آن به جوش می‌آید، کارهای دیگرتان را انجام می دهید، تا این که متوجه می‌شوید کتری برقی به‌طور خودکار خاموش شده است.

دکمه را می زنید تا مجدد جوش بیاید،اما هرگز تصور نمی‌کنید که این کار به‌سلامتی شما ضرر می‌رساند، اما چرا؟

با جوشیدن آب تغییراتی در ترکیب آن به وجود می‌آید و ترکیبات فرار و گازها در آن رها می‌شوند. وقتی آب معمولی بیش‌ازحد جوشانده شود یا مجدد بجوشد ترکیبات آن، حالتی نامناسب پیدا می‌کند.

مواد خطرناک در آب تراکم پیدا می‌کند، درنتیجه احتمال آشامیدن برخی مواد شیمیایی و مواد خطرناکی مانند نیتریت، آرسنیک و فلوراید افزایش پیدا می‌کند.

میزان زیاد مواد معدنی انباشته شده،می‌تواند مضر باشد.

%d8%a7%d8%a81

از دوباره جوشاندن آب اجتناب کنید
این هشدار را جدی بگیرید که برای دم کردن چای، آب سرد شده کتری را مجددا نجوشانید. بارها اتفاق می‌افتد که برای درست کردن چای، آب جوشیده و سرد شده کتری را مجددا بجوشانید.
چرا که آب مجددجوشیده شده تبدیل به مواد خطرناکی می‌شود که سلامتی را تهدید می‌کند. باید گفت که با این کار ترکیبات خطرناکی در آب جوش انباشته می‌گردد. از این دست ترکیبات می‌توان به آرسنیک،‌نیترات و فلورید اشاره کرد.
نمک کلسیم از جمله ترکیباتی است که با این کار در آب انباشته شده و ایجاد سنگ کیسه صفرا می‌کند و در صورت مصرف بیش از حد این آب بروز سنگ‌های کلیوی را نیز به همراه خواهد داشت.
 

%d8%a7%d8%a83

آب دوباره جوشیده شده چگونه بر روی بدن اثر می‌گذارد؟
نیترات یک ماده سمی است، زمانی که این ماده موجود در آب درمعرض حرارت بالا قرار می‌گیرد ترکیبات نیترات آن کاملا تغییر یافته و به نیتروسامین تبدیل می‌گردد.
گفتنی است که این ماده به شدت سرطان زا بوده و باعث بروز انواع سرطان‌ها می شود.
آرسنیک نیز یک ماده مسموم کننده می‌باشد که مصرف طولانی مدت آب‌های دوباره جوشیده، به واسطه آرسنیک موجود در آن باعث بروز مشکلات جدی برای بدن چون سرطان، بیماری‌های قلبی، مشکلات عصبی و حتی ناباروری می‌شود.
جذب فلوراید بالا نیز باعث ایجاد مشکلات عصبی می‌شود که این اتفاق در کودکان منجر به تاخیر شناختی می‌گردد.
برای آنکه از مشکلات در امان بمانید کافی است کتری را از آب جوش سرد شده خالی کرده و مجددا آب تازه بریزید و بجوشانید.
 

اشتراک گذاری:

2 دیدگاه برای “نکاتی در رابطه با جوشاندن آب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *