هورمونی که باعث خجالت کشیدن شما میشود

آنچه باید در مورد هورمون خجالت کشیدن و اضطراب اجتماعی بدانید

آیا می دانستید که هورمون ها و اضطراب به روش های خاصی مرتبط هستند, به طوری که هورمون های شما ممکن است ارتباطی با میزان اضطراب شما داشته باشند؟ هنگامی که سطح هورمونی بسیار بالا یا پایین باشد, می تواند بر انتقال دهنده های عصبی تاثیر بگذارد، که منجر به مشکلاتی از قبیل افزایش اضطراب می شود. افرادی که با اختلال اضطراب اجتماعی زندگی می کنند، ممکن است متوجه شوند که سطوح هورمون های خاص به احساسات افزایش یا کاهش اضطراب اجتماعی مرتبط هستند.هورمون خجالت

 

هورمون خجالت

 

هورمون هایی که اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن را افزایش می دهند:

سه دسته هورمونی وجود دارند که می تواند بر اضطراب اجتماعی شما تاثیر بگذارند:

هورمون های استرسی, هورمون های جنسی و هورمون های تیروئیدی.یادگیری بیشتر در مورد این که این هورمون ها بر بدن و ذهن شما تاثیر می گذارند, اولین قدم برای مدیریت تاثیر هورمون ها بر سطوح اضطراب شما است.

هورمون های استرس (آدرنالین, کورتیزول):

هورمون های استرس در شرایطی آزاد می شوند که در آن موقعیت ها شما احساس عدم کنترل, غرق شدن در مسله ای و یا اضطراب شدید (مانند حین مبارزه یا واکنش پرواز) را احساس می کنید که می تواند اضطراب اجتماعی شما را افزایش دهد.زمانی که یک وضعیت استرس زا و اجتماعی را تجربه می کنید, بدنتان با آزاد کردن هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول به شما در مقابله با تهدید و آماده کردن برای اقدام واکنش می دهد.

با این حال, در صورت عدم تهدید فیزیکی واقعی, سطوح اضافی از این هورمون ها, شما را مضطرب می کند, مانند اینکه ممکن است دچار حمله وحشت و یا احساس نیاز به فرار شوید و هورمون های شما باعث اضطرابتان می شوند, اضطراب باعث می شود که هورمون های بیشتری آزاد شوند و غیره.

هورمون خجالت

هورمون خجالت کشیدن و اضطراب اجتماعی 

 

هورمون های جنسی (تستوسترون, استروژن):

هورمون های جنسی نیز ممکن است نقشی در میزان اضطراب و خجالت کشیدن شما ایفا کنند. تغییر سطح هورمون های جنسی استروژن و تستوسترون نیز ممکن است اضطراب اجتماعی شما را تحت تاثیر قرار دهد. هورمون های جنسی زنانه مانند استروژن نیز ممکن است با علائم اضطراب مرتبط باشند.

به همین دلیل است که اضطراب اغلب در دوران بارداری, در زمان های مشخصی از سیکل قاعدگی در زنان و در دوران یائسگیرخ می دهد.هورمون های استرس و جنسی نیز می توانند تاثیر ترکیبی بر اضطراب و خجالت کشیدن داشته باشند.برای مثال, وقتی استرس دارید, کورتیزول افزایش می یابد که توانایی بدن شما برای ایجاد تستوسترون را آهسته می کند.

اثر ترکیبی افزایش کورتیزول و کاهش تستوسترون به این معنی است که احساس اضطراب بیشتری می کنید.اگر این به اندازه کافی بد نباشد, تستوسترون کنترل نسبی آزادسازی کورتیزول را دارد, بنابراین وقتی تستوسترون کاهش می یابد, کورتیزول بیشتر افزایش می یابد. می توانید ببینید چرا اضطراب یک چرخه است که خودش را تغذیه می کند و شکستن این چرخه کلید غلبه بر علائم شما است.

تاثیر هورمون های تیرویید بر افزایش خجالت کشیدن:

در نهایت, نوع سوم هورمونی که می تواند بر اضطراب اجتماعی و گاها خجالت کشیدن شما تاثیر بگذارد:هورمون هایتیروئیدی است. تیروئید بیش فعال می تواند اضطراب را به صورت علائم جسمانی مانند افزایش ضربان قلب, تپش قلب و افزایش تعریق ایجاد کند.

اگر مشکل تیروییدی دارید, ممکن است اضطراب اجتماعی شما را بدتر کند. هورمونی که مستقیما روی خجالت کشیدن شما تاثیر می گذارد.

هومورن خجالت کشیدن و اضطراب اجتماعی

هورمون هایی که خجالت کشیدن را افزایش می دهد 

 

سروتنین

محققان دانشگاه آپسالا در سوئد پس از بررسی ها و مطالعات دقیق خود به این نتیجه رسیدند که افرادی که از مشکل خجالت و ترس از حضور در اجتماع رنج می برند، هورمون سروتونین بیش از حد در بدن شان تولید می شود در حالیکه در گذشته پژوهشگران تصور می کردند این مشکل ناشی از کم ترشح شدن این هومون است.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *