ورم بدن قبل از شروع قاعدگی

 
در برخی مشکلات جسمی، بدن انسان دچار تورم و افزایش وزن می شود، این عارضه در اصطلاح “حبس شدن آب در بدن” نامیده می شود که در نهایت منجر به چاقی خواهد شد. در این حالت مقدار مایعات درون بدن، بسیار بیشتر از مقدار مایعی است که بدن می تواند دفع کند. مصرف برخی غذاهای خاص می تواند دلیل اصلی بروز این مشکل باشد.
حبس مایعات درون بدن، به معنای ناتوانی جسم از دفع نوشیدنی ها، آب و خوراکی هایی است که وارد بدن می شوند. این مشکل منجر به نفخ و ورم در بخش های خاصی از بدن مانند سینه، شکم، دست، پا و یا شانه می شود، یا کل بدن ورم می کند. برخی مواقع فرد متوجه این عارضه هست و گاهی اوقات نیست.
علت ورم بدن قبل از شروع قاعدگی چیست ؟
دلیل به وجود آمدن این عارضه را افزایش دمای هوا است و میتوان آن را عامل اصلی حبس مایعات در بدن معرفی می کند. به هر میزان که هوا گرمتر می شود، بدن احتیاج بیشتری به آب پیدا می کند.
در این میان زنان به دلایل هورمونی، چند روز قبل از شروع دوره قاعدگی احساس می کنند دچار این عارضه شده اند، خانم هایی که به مرحله یائسگی رسیده اند هم به این عارضه مبتلا می شوند، اختلال در کار غده تیروئید هم می تواند منجر به بروز این مشکل شود، مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد دیابت، رژیم غذایی بدون پروتئین کافی، عدم نوشیدن آب کافی، زیاده روی در مصرف نمک، مصرف غذاهای پرچرب، مصرف مواد نیروزا، مصرف شکر طبیعی یا صنعتی، در این بین مصرف بعضی خوراکی ها مانند آجیل و کنسروجات می تواند خطرناک باشند.
پیشگیری از ورم پیش از قاعدگی :
به عنوان مثال
– از نخود فرنگی فریز شده به جای کنسرو آن استفاده شود.
– از کنسروهایی که روی آنها نوشته شده “رژیمی” استفاده کنید.
– در مواردی که پنیر شور مصرف می کنید باید قبل از استفاده آن را نمک زدایی کنید.
– در موارد مصرف چیبس به شدت باید آب مصرف شود.
باورهای اشتباهی در مورد این موضوع که برخی سبزیجات مثل کاهو و گوجه فرنگی باعث حبس مایعات در بدن می شوند وجود دارد، که این باورها و برداشتها درست نمی باشند. این سبزیجات برای بدن بسیار مفید هستند چون مقدار زیادی آب در خود دارند و به بدن برای دفع مایعات کمک می کنند.
درمان این عارضه ساده است و فقط باید مصرف نمک و شکر را در غذا پایین آورد و به مقدار کافی آب نوشید. ورزش و تحرک به خصوص پیاده روی را در دستور کار قرار داد، زیرا این ورزش باعث خروج مایعات از بدن می شود.
این عارضه می تواند مشکلات و بیماری های دیگری را برای بدن از جمله کم کاری تیروئید ایجاد کند. در مورد زنان نیز ممکن است به ایجاد کیست تخمدان منجر شود، به همین دلیل باید از بدن خود به خوبی مراقبت کنید.
بیماریهای غده هیپوفیز به خصوص کم کاری، ممکن است باعث حبس مایعات در بدن شود.
 
 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *