کلاژن و فواید آن چیست؟

 
 

کلاژن اصلی ترین پروتئین در بدن انسان است که از زنجیره 3 پروتئین که به صورت مارپیچی به هم متصل هستند تشکیل شده است. این ساختار منحصر به فرد باعث خاصیت ارتجاعی در آن می شود.

بنابراین کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن انسان است و حدود یک سوم از ترکیب پروتئینی موجود در بدن انسان را تشکیل می دهد. کلاژن یکی از بلوک های اصلی سازنده استخوان ها، پوست، عضلات، تاندون ها و رباط ها محسوب می شود. همچنین، کلاژن در بسیاری دیگر از بخش های بدن انسان از جمله رگ های خونی، قرنیه ها و دندان ها نیز یافت می شود.

کلاژن را می توان همانند یک چسب در نظر گرفت که تمامی موارد ذکر شده در بالا را کنار یکدیگر نگه می دارد. در حقیقت، واژه کلاژن از کلمه یونانی “kólla” که به معنای چسب است گرفته شده است.

در نتیجه تقریبا 33% پروتئین های بدن کلاژن می باشند. این پروتئین از بافت و اندام های بدن حمایت کرده و باعث اتصال آنها به استخوان می شود. در حقیقت استخوان ها نیز ترکیبی از کلاژن ومواد معدنی از قبیل کلسیم و فسفر می باشند. نقش کلاژن در بافت ها، مشابه نقش فولاد در ساختمان ها می باشند که باعث شکل دهی و حفظ ساختار کلی آن بافت می شود.

کلاژن و زیبایی:

کلاژن 75% پوست را تشکیل می دهد بنابراین ظاهر سالم و جوان پوست وابسته به بخش عظیمی از سلولهای کلاژن سالم در آن می باشد. به همین دلیل لابراتوارهای زیبایی و مراکز تحقیقاتی در سراسر دنیا به دنبال یافتن راه های جدیدی برای ساختن بافت کلاژن جدید و یا درمان کلاژن های آسیب دیده می باشند. در برخی موارد کلاژن به صورت مستقیم به پوست تزریق می شود تا باعث کاهش چین و چروک و یا افزایش حجم لب ها شوند. از بین رفتن کلاژن سالم و کاهش در تولید آن به چین و چروک و ظاهر پیر پوست منجر می شود.

کلاژن چه کاری در بدن انسان انجام می دهد؟

حداقل 16 نوع از کلاژن وجود دارند. چهار نوع اصلی آن شامل نوع یک (I)، نوع دو (II)، نوع سه(III)، و نوع چهار (IV) می باشند. در ادامه نگاه دقیق‌تری به چهار نوع اصلی کلاژن و نقش آنها در بدن داریم:

نوع یک: این نوع حدود 90 درصد از کلاژن موجود در بدن انسان را تشکیل می دهد و از دسته های فیبر متراکم شکل گرفته است. این نوع از کلاژن ساختار پوست، استخوان ها، غضروف فیبری، بافت همبند و دندان ها را فراهم می کند.

نوع دو: این نوع از دسته های فیبر کم تراکم‌تر شکل گرفته و در غضروف ارتجاعی که همانند یک بالشتک برای مفاصل عمل می کند، یافت می شود.

نوع سه: این نوع کلاژن از ساختار عضلات، اندام ها و عروق پشتیبانی می کند.

نوع چهار: این نوع کلاژن به پالایش کمک می کند و در لایه های پوست یافت می شود.

با افزایش سن انسان، بدن شما کلاژن کمتر و با کیفیت پایین‌تر نسبت به گذشته تولید می کند. یکی از نشانه های قابل مشاهده این شرایط در پوست انسان رخ می دهد که به تدریج شادابی و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. غضروف ها نیز با افزایش سن ضعیف‌تر می شوند.

مواد مغذی که تولید کلاژن را افزایش می دهند .

همه کلاژن ها در ابتدا به صورت پروکلاژن شکل می گیرند. بدن انسان با ترکیب دو آمینو اسید به نام های گلیسین و پرولین پروکلاژن تولید می کند. این فرآیند از ویتامین C نیز استفاده می کند.

شما می توانید با حصول اطمینان از دریافت مواد مغذی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم به تولید این پروتئین مهم در بدن خود کمک کنید:

ویتامین C: مقادیر قابل توجهی از این ویتامین در میوه های خانواده مرکبات، فلفل دلمه ای، و توت فرنگی یافت می شود.

پرولین: مقادیر قابل توجهی از این ماده در سفیده تخم مرغ، جوانه گندم، محصولات لبنی، کلم، مارچوبه، و قارچ ها یافت می شود.

گلیسین: مقادیر قابل توجهی از این ماده در پوست مرغ و ژلاتین یافت می شود اما گلیسین در انواع مختلف مواد غذایی حاوی پروتئین نیز وجود دارد.

مس: مقادیر قابل توجهی از این ماده در گوشت قرمز، دانه کنجد، پودر کاکائو، بادام هندی (کاشو)، و عدس یافت می شود.

افزون بر این، بدن انسان به پروتئین کیفیت بالا که حاوی آمینو اسیدهای مورد نیاز برای ساخت پروتئین های جدید است، نیاز دارد. گوشت قرمز، گوشت ماکیان، غذای دریایی، لبنیات، حبوبات و توفو از جمله منابع فوق العاده برای آمینو اسیدها هستند.

چیزهایی که به کلاژن آسیب می زنند

بهتر است از رفتارهایی که موجب نابودی کلاژن ها می شوند، پرهیز کنید. در ادامه با برخی از این رفتارها بیشتر آشنا می شویم:

قند و کربوهیدرات های پالایش شده: قند در توانایی کلاژن برای ترمیم خود اختلال ایجاد می کند. بر همین اساس، شما باید مصرف قند اضافه شده و کربوهیدارت های پالایش شده را به حداقل برسانید.

آفتاب بیش از اندازه: پرتو فرابنفش می تواند تولید کلاژن را کاهش دهد. از این رو، بیش از اندازه در معرض خورشید قرار نگیرید.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن تولید کلاژن را کاهش می دهد و می تواند در بهبود زخم اختلال ایجاد کند که به بروز چین و چروک منجر می شود.

برخی اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس نیز می توانند به کلاژن آسیب وارد کنند.

منابع غذایی طبیعی

کلاژن در بافت های همبند غذاهای حیوانی یافت می شود. به عنوان مثال، کلاژن به مقدار زیاد در گوشت مرغ وجود دارد.

یکی از منابع خوب کلاژن آب استخوان است که از جوشاندن استخوان مرغ یا حیوانات دیگر در آب به دست می اید.

ژلاتین اساسا کلاژن پخته شده است و از این رو سرشار از آمینو اسیدهای مورد نیاز برای تولید آن است.

با این وجود، بحث درباره این که مصرف مواد غذایی سرشار از کلاژن به واقع سطوح آن در بدن را افزایش می دهند همچنان وجود دارد. هنگامی که پروتئین مصرف می کنید، این ماده در بدن به آمینو اسیدها تجزیه شده و سپس دوباره پیوند می خورد. از این رو، کلاژنی که می خورید به صورت مستقیم به شکل گیری سطوح بالاتر آن در بدن منجر نمی شود.

فواید مکمل های کلاژن

دو نوع مکمل کلاژن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند که شامل کلاژن هیدرولیز شده و ژلاتین می شوند. ژلاتین از پخته شدن کلاژن ایجاد می شود. مطالعات بسیاری در زمینه مکمل های کلاژن صورت نگرفته اند اما نمونه های موجود به فواید امیدبخش آن اشاره دارند که در ادامه به آنها می پردازیم:

توده عضلانی: مطالعه ای که در سال 2015 روی مردان مسن انجام شد، نشان داد، ترکیبی از مکمل های کلاژن پپتید و تمرینات قدرتی به افزایش توده عضلانی و قدرت در این افراد نسبت به آنهایی که دارونما مصرف کرده بودند، منجر شده است.

آرتروز: مطالعه ای دیگر که طی یک بازه زمانی 70 روزه انجام شد، نشان داده است، مصرف مکمل های کلاژن توسط افراد مبتلا به آرتروز به کاهش قابل توجه درد آنها در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، منجر شده است.

کشسانی پوست: طی مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، بانوانی که مکمل کلاژن دریافت کرده بودند بهبود قابلیت کشسانی پوست خود را شاهد بودند. کلاژن در درمان های موضعی برای بهبود ظاهر پوست از طریق به حداقل رساندن چین و چروک ها و خطوط استفاده می شود.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه برای “کلاژن و فواید آن چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *