کیست مویی پایین کمر

%da%a9%db%8c%d8%b3%d8%aa

کیست پیلونیدال یا کیست مویی از وجود یک کیسه کوچک پوستی حاوی مو در قسمت پایین کمر، در فاصله بین دو باسن و کمی بالاتر از مقعد ایجاد می شود. این حفره که ممکن است اندازه ای به قطر یک الی چند سانتیمتر داشته باشد، گاهی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست و توسط چند سوراخ ریز به سطح پوست راه دارد .

این کیست مستعد ابتلا به عفونت است . کیست مویی در مردا ن شایع تر است .عفونت کیست معمولاً دراوایل بزرگسالی آغاز می شود.این مشکل گاهی بدون علامت است و فقط در معاینه، سوراخ های ریز پوستی در فاصله بین دو باسن دیده می شود. گاهی نیز ترشحات چرکی یا خونابه از سوراخ های مذکور خارج می گردد .اگر مجرای این سوراخ ها بسته شود، ترشحات چرکی داخل حفره تجمع پیدا می کنند و باعث ایجاد آبسه می شوند که با درد شدید همراه است.

علت

این بیماری بیشتر در افراد پر مو دیده می شود و بیشتر شامل حال کسانی است که شغل های نشسته دارند، به همین علت به آن بیماری رانندگان هم گفته می شود.

بعضی علت آن را فرورفتن موهای این ناحیه به داخل پوست می دانند. به طور کلی ارث، نشستن های طولانی، چاقی (تعریق شدید)، سابقه خانوادگی “شکاف عمیق بین دو باتک ” وشغل (افرادی که در محل کار به طور طولانی حالت نشسته دارند )فشار شدید و یا ضربه های تکرار شونده به این ناحیه از عوامل ایجاد این کیست می باشد.

بیشتر بیماران هنگامی مراجعه می کنند که مو وارد بدن شده و یک عفونت موضعی ایجاد کند. بعد از آن به مرور زمان به صورت یک آبسه در آید و موجب درد و توده پشت (بالای شکاف باسن ) می گردد.

%da%a9%db%8c%d8%b3%d8%aa2

علائم

علائم کیست مویی از بی علامتی تا درد،عفونت، قرمزی، تب و لرز و ترشح چرکی، گرمی پوست و ورم می باشد، اگر مجرای این سوراخ ها بسته شود ترشحات چرکی داخل حفره تجمع پیدا کرده وباعث ایجاد آبسه می شود که با درد شدید همراه است.

 درمان

عفونت کیست،‌ با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ و جراحی‌ قابل‌ درمان‌ است‌.

در صورت‌ عفونت‌ کیست‌، از حمام‌ آب‌ گرم‌ برای‌ تخفیف‌ درد استفاده‌ کنید. در یک‌ لگن‌ آب‌ گرم‌ به‌ مدت‌ 10 تا 15 دقیقه‌ بنشینید و این‌ کار را هر چند بار که‌ لازم‌ است‌ تکرار کنید.

درمان‌ کیست‌ عفونی‌ شده‌ معمولا شامل‌ برش‌ آبسه‌ و تخلیه‌ چرک از آن‌ و گاهی‌ جراحی‌ به‌ منظور برداشتن‌ کل‌ ناحیه‌ عفونی‌ می‌باشد. التیام‌  زخم‌ جراحی‌ ممکن‌ است‌ چند ماه‌ به‌ طول‌ انجامد، زیرا  زخم  باید از عمق‌ ترمیم‌ شود.

یک‌ تکه‌ گاز استریل باید برروی‌  زخم‌ قرار داد تا هم‌ امکان‌ هواخوردن زخم‌ وجود داشته باید‌ و هم‌ از ساییده‌ شدن‌ لباس‌ها به‌  زخم‌ جلوگیری‌ شود.

 

%da%a9%db%8c%d8%b3%d8%aa3

جراحی

بهترین درمان آن است که بیمار سریع تر مورد عمل جراحی قرار گیرد، چون هر چه زمان بگذرد وسعت کیست مویی بیشتر شده و سوراخ های جدیدی روی پوست ظاهر می شوند.

در مواردی که فرد دچار آبسه (تجمع چرک در  محل) شده باشد، با روش بی حسی موضعی و ایجاد برش در  محل  آبسه، تخلیه چرک صورت می گیرد و با شستشوی منظم، علائم التهابی آبسه مرتفع خواهد شد و پس از  رفع  التهاب، عمل جراحی اصلی که همان خارج کردن کیست است انجام می گیرد.

در مواردی که کیست عفونت نکرده است، یا ترشحات از مجرای کیست وجود دارد، ولی عفونت یا التهاب دیده نمی شود، از همان ابتدا عمل جراحی برای خارج کردن تمام کیست انجام می گیرد.

روش های جراحی

  • جراحی به روش باز:

این عمل با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این روش بافت حاوی کیست بطور کامل خارج می شود. اگر کیست بطور کامل خارج نشود احتمال عود زیاد است و به همین خاطر می توان از تزریق مواد رنگی قبل از شروع عمل کمک گرفت. بعد از خارج کردن کیست ، زخم باز گذاشته شده و با گاز مرطوب پر می شود . یک تا دو روز بعد می توان گازها را خارج کرده وزخم را با سرم نمکی شستشو داد. گاهی می توان از ژل یا پمادهای تسریع کننده رشد بافتی کمک گرفت. سپس زخم باید مجددا با گاز مرطوب پر شود. زخم ممکن است در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیر طبیعی نبوده و عفونی نیست. اگر داخل زخم با گاز پر نشود ترشحات در این محل جمع شده وبوی بد می گیرد. قبل از انجام پانسمان بیمار میتواند حمام کرده و داخل زخم را شستشو کند یا در لگن اب گرم  ونمک یا کمی بتادین بنشیند. بعد از ۳-۲ هفته دیگر لازم نیست داخل زخم با گاز پر شود و فقط کافی است زخم شستشو شده و روی آن با گاز خشک پوشانده شود البته باید مراقب بود قبل از ترمیم کف زخم پوست بسته نشود.

بسته به نظر پزشک می توان از پمادها یا ژل های تسریع کننده ی ترمیم بافتی استفاده کرد.در این روش بعد از ۳-۲ ماه زخم ترمیم خواهد شد.

لازم به ذکر است که عود کیست مویی بعد از عمل به روش باز کمتر از عمل به روش بسته است.

  • جراحی به روش بسته:

در این روش بعد از خارج کردن کیست،زخم به روش های مختلف بسته می شود(بستن به روش ساده یا فلپ بافت اطراف ). بخیه ها ۱۴-۱۰ روز بعد خارج می شود. بستن زخم بوسیله فلپ بطور اصلی در کیست های عود کرده یا دچار عارضه انجام می شود. این روش اسکار را کمتر کرده و باعث مسطح تر شدن فاصله ی بین دو باتک  و کمتر شدن عود می شود.

  • از لیزر درمانی نیز هم به منظور از بین بردن موهای زائد در ناحیه و هم برای از بین بردن کیست استفاده می شود.
  • یک روش جدید وکمتر تهاجمی کیست مویی تراشیدن کیست و پرکردن آن با چسب فیبرین است. این روش فوائدی دارد که شامل درد کمتر از جراحی سنتی و برگشتن سریعتر به زندگی نرمال بعد از یک تا دو روز است.
  • یک روش دیگر تزریق فنل است.

پیشگیری

  • لیزر موهای زائد برای پیشگیری از ایجاد بیماری و پیشگیری از عود پس از جراحی موثر است.
  • حما م کرد ن یا دو ش گرفتن روزانه برا ی تمیز نگه داشتن ناحیه کیست
  • پوشید ن لبا س سبک و گشاد
  • اجتناب از نشستن های طولانی
  • کاهش وزن در افراد  چاق به کاهش علائم کیست مویی کمک می کند.

 
 
 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *