۵ دلیل آنکه چرا باید قبل از ورزش کردن، خودتان را گرم کنید!

انبساط رگ‌های خونی

انجام چند تمرین ملایم مانند دوی آرام، حرکت پروانه یا پیاده‌روی سریع می‌تواند به افزایش قطر عروق خونی شما کمک کند. بنابراین هنگامی که شدت فعالیت بدنی‌تان را افزایش می‌دهید و ضربان قلب‌تان بالا می‌رود، سیستم گردش خون شما برای فرستادن حجم زیادی خون از درون رگ‌های شما، آمادگی لازم را دارد.

رگ‌های خونی منبسط‌ شده یعنی اینکه قلب‌تان مجبور نیست برای پمپاژ خون در سراسر بدن، سخت کار کند. این یعنی گردش خون بهتر، عملکرد بهتر و فشار کمتر روی قلب‌تان.

افزایش درجه‌ی حرارت بدن

دلیلی دارد که به گرم کردن، این نام را داده‌اند – چون در واقع درجه‌ی حرارت بدن شما را افزایش می‌دهد. افزایش درجه‌ی حرارت بدن، عضلات شما را شل‌تر و منعطف‌تر می‌کند. این امر می‌تواند از آسیب‌دیدگی جلوگیری کند و همچنین به شما اطمینان دهد که با افزایش سرعت و قدرت‌تان به بهترین نحو ممکن حرکت می‌کنند.

همچنین افزایش درجه‌ی حرارت مرکز بدن‌تان به اعصاب شما کمک می‌کند که سیگنال‌ها را به‌طور موثرتری انتقال دهد که به انقباض عضله و هماهنگی بهتر منجر می‌شود.

خنک‌سازی بهتر

گرم کردن، یک اثر کمی عجیب نیز دارد: باعث می‌شود که در حین ورزش کردن، بیشتر احساس خنکی کنید. چرا؟ چون وقتی خودتان را گرم می‌کنید، شروع به عرق کردن می‌کنید. وقتی عرق‌تان تبخیر می شود، شما خنک می‌شوید. این احساس خنکی با تعریق بیشتر شما در حین ورزش کردن همچنان ادامه می‌یابد. اگر خودتان را گرم نکنید و سیستم‌های خنک‌سازی بدن‌تان را به کار نیندازید، مدت بیشتری طول می کشد که آنها فعال شوند و شما در طول تمرین‌تان بیشتر احساس گرما می‌کنید.

تولید هورمون

بدن شما در هنگامی که ورزش می‌کنید، هورمون‌هایی ترشح می‌کند که بسیاری از آنها در تبدیل کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به انرژی برای حرکت دادن بدن شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرم کردن، باعث می شود که بدن شما شروع به ترشح این هورمون‌ها کند و در نتیجه بدن‌تان به یک ماشین کالری‌سوزی موثرتر تبدیل می‌شود.

این کار نه تنها باعث می‌شود که تمرین‌تان مفیدتر باشد بلکه شما در حین تمرین، کمتر احساس خستگی می‌کنید و استقامت‌تان نیز افزایش خواهد یافت، چون بدن‌تان مجبور نیست برای تأمین سوخت کافی، سخت تلاش کند.

تمرکز ذهنی

در نهایت، شروع کردن تدریجی تمرین‌تان به شما کمک می‌کند که از نظر ذهنی و روحی برای چالش‌های پیش‌رو آماده شوید. شما می‌توانید ذهن‌تان را از تمام نگرانی‌ها و افکار مزاحم پاک کنید و روی حداکثر استفاده‌ی ممکن از جلسه‌ی تمرینی‌تان تمرکز نمایید. ثابت شده که افزایش تمرکز ذهنی باعث بهبود عملکرد در تمریناتی مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین، دوی سرعت و سایر انواع ورزش‌هایی می‌شود که به قدرت و تمرکز نیاز دارند.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *