۸ غذای مقوی برای خانم ها

 

  1. لبنیات

زنان در شرایط عادی باید حداقل روزانه ۳ واحد لبنیات و در دوران بارداری و شیردهی نیز ۴ تا ۶ واحد دریافت کنند. با مصرف ۳ لیوان شیر یا ۳ واحد لبنیات در برنامه غذایی روزانه کلسیم موردنیاز بدن تامین می‌شود.

شیر بهترین منبع غذایی ویتامین B2 و بهترین منبع پروتئینی با ارزش بیولوژیکی بالاست. بعد از پروتئین سفیده تخم مرغ ، بهترین منبع پروتئین موجود در طبیعت پروتئین شیر است، شیر به نحو مطلوبی می تواند پروتئین بدن را تامین کند.

پوکی استخوان در بیش از ۸۰ درصد بانوان ۳۵ سال کشور وجود دارد که دلیل آن مصرف نکردن لبنیات به اندازه کافی در نوجوانی، بلوغ و دوران های بارداری و شیردهی است.

  1. سیب

سیب سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد:سیب ها غنی از کوئرستین ،آنتی اکسیدانت هایی که می توانند بدن شما را در مقابله با بیماری ها مقاوم تر سازند،هستند.مطالعات نشان می دهد که اشخاصی که کوئرتنین بیشتری مصرف می کنند در مقابل بیماری هایی هم چون عفونت های تنفسی  توان مقابله ی بالاتری دارند.

  1. عدس

عدس منبع تامین آهن است:عدس ها کالری پایینی دارند و حدود ۳۰ درصد از آهن مورد نیاز بدن با یک فنجان از آن تامین می شود.۱۲ درصد از خانم های جوان ذخیره ی آهن کمی دارند،و این در آینده منجر به آنمی می شود.اما مطالعات نشان می دهد حتی خانمی که دچار آنمی نیست و مقداری کم خون است نسبت به خانم هایی که در سطح نرمال می باشند دارای عملکرد های پایین تر می باشند.

بروکلی با چروک می جنگد:یک فنجان بروکلی ۱۰۰ درصد از ویتامین سی لازم برای تولید کلاژن را که به پوست می دهد را دارد.بروکلی هم چنین غنی از کاروتن بتا است که بدن آن را به ویتامین اِی تبدیل می کند.این ویتامین به برگشت سلول ها کمک می کند و سلول های قدیمی پوست را با سلول های جدید جایگزین می کند.

  1. سیب زمینی

سیب زمینی حاوی ترکیبات ضد چربی است:سیب زمینی به بدن توان مقابله در مقابل امراض قلبی  را می دهد و فشار خون را پایین می آورد.

  1. اسفناج

اسفناج از مواد مغذی تشکیل شده است،این برگ سبز حاوی ویتامین کا می باشد و هم چنین حاوی کلسیم و منیزم  نیز می باشد.یک دسته ی کوچک آن می تواند پوکی استخوان ها را به تعویق بیاندازد.ویتامین ب موجود در آن نیز از نواقص تولد جلوگیری می کند.

  1. شکلات تیره

شکلات تیره سبب کاهش استرس می شود:شکلات تیره در مقابل امراض مقاومت می کند .محققان اروپایی دریافتند که اشخاصی که به مدت دو هفته هر روز یک انس از شکلات تلخ مصرف کنند سطح هورمون کورتیزول آن ها پایین تر است و احساس خمودگی کمتری دارند.کورتیزول سبب یک رشد موقت در فشار خون می شود.

  1. قارچ

قارچ ها آنتی اکسیدانت های ضد سرطانی دارند،مطالعات نشان می دهد که کسانی که قارچ مصرف می کنند ۶۴ درصد خطر ابتلا به سرطان سینه در آن ها کاهش می یابد.پروتئین موجود در آن به تولید استرو‍ژن که فاکتور اصلی سرطان سینه است کمک می کند.

  1. آووکادو

آووکادو سرشار از چربی های غیراشباع می باشند .تحقیقات نشان داده است که کسانی که به مقدار بیشتری از این اسیدهای چرب استفاده می کنند علاوه بر سلامت جسمانی از اندامی ایده آل نیز برخوردارند.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *